O knihách romány

Terapia americkým futbalom

2.11.2015

Terapie laskou

Autor: Matthew Quick
Názov: Terapia láskou
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Ikar
Počet strán: 264
Orig. názov: The Silver Linings Playbook
Preklad: Andrej Chovan

. . .

Matthew Quick je samé prekvapenie. Po skvelej knihe Odpusťte mi, váš Leonard bolo len otázkou času, kedy sa pustím do ďalšej. Už som ale bola poučená a tušila som, že i tak ohraná téma ako je láska a vzťahy, sa v jeho podaní premení na nevšedné čítanie a originálne spracovanie. A nebola som ďaleko od pravdy.

Nenechajte sa zmiasť názvom, tej lásky tam až tak nie je. Alebo aspoň nie je ten partnerskej. Väčší priestor dostáva americký futbal, ktorému ani nemusíte rozumieť, ale v Matthewom podaní vás bude baviť a pravdepodobne zatúžite po návšteve podobnej udalosti.

Hlavný hrdina, Pat Peoples, opúšťa psychiatrický ústav a žije u rodičov. Presvedčený, že po polroku strávenom na tom strašnom mieste sa mu v domácom prostredí podarí zo seba spraviť lepšieho človeka a získať späť svoju manželku Nikki. Číta knihy, ktoré ma ona rada, pracuje na svojej postave aj osobnosti a odpočítava čas, kedy sa s ňou stretne. Úprimne verí, že súdny zákaz sa k nej priblížiť, nejako skončí a on získa späť to, čo stratil. Netuší, že to čo on vidí ako pol rok je v skutočnosti trošku iná doba. Dlhšia. A ako veľa sa toho zmenilo. V jeho rodine, v jeho meste i u Nikki.

Tiffany prišla tragicky o manžela a stále sa s tým nezmierila. Nie je však vdovou, ktorá by stále vyplakávala doma. Udalosti, ktoré viedli k smrti jej manžela ovplyvnili aj jej následne správanie po období smútku. Keď na večeri u sestry spoznáva Pata, vidí v ňom len ďalšieho chlapa.

Medzi Tiffany a Patom vznikne zaujímavý vzťah plný behu, žiadnych rečí a miske s hnedými vločkami a pocukrovanými hrozienkami. A tanca.

„Keď som v ten deň dokončil sériu cvikov, natiahol na seba igelitové vrece a začal robiť na trávniku strečing, videl som, ako Tiffany beží popri našom bloku a čaká, kedy vybehnem. V duchu som si hovoril, že by som ju mal pozvať na večeru, aby som ukončil toto šialenstvo a mohol znova behať sám, ale namiesto toho som jednoducho vyrazil a Tiffany za mnou.“

Matthew Quick má nezameniteľný spôsob písania. Taký… iný. A číta sa veľmi dobre. Stránky ubiehajú rýchlo a ani sa nenazdáte, už ste na konci.

Každá jedna postava je úžasná a zamilujete si ju. Trošku vulgárnu Tiffany, divného Pata, jeho obetavú matku, mlčanlivého otca, chápavého terapeuta… všetkých. Zamilujete si mestečko, Patov boj o manželku i ponuku od Tiffany. Zamilujete si americký futbal, fanúšikov a všetky zápasy.

Celým dejom sa tiahne Patova naivita, no práve to jej dodáva tú jedinečnosť. A podivnosť oboch hlavných aktérov. Od začiatku až do konca, ktorý bol tak akurát správny, ani tragicky, ani presladený, je to milé, príjemné, úsmevné a občas smutné čítanie. Prečítajte si to, aj keď ste už videli film. Stojí za to.

5/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.