Začala som písať krátke zhrnutie o knihe a skončila som pri texte, ktorý by bol aj na FB dlhý. Tak som ho presunula sem na blog.
“Kniha nejen o těle a pohybu, ale především o souvislostech zdravého životního stylu.“ Hlása prvá veta na zadnej strane obálky a môžete sa na ňu spoľahnúť. Tělo není automat! napísal tréner s veľa skúsenostiami, tréner, ktorý sa neustále posúva a vzdeláva. Je zameraná najmä na pohyb, ale okrajovo sa dotkne aj súvisiacich tém. A prekvapivo nevynechá ani tehotenstvo. Kniha vám nenadiktuje, čo máte robiť, nedá kompletný ozdravný plán. Nie nie, na to si musíte prísť sami. Autor iba prináša funkčný a celistvý pohľad na naše telo a prečo by sme mali prehodnotiť, ako sa k nemu správame. A dopriať mu viac pohybu.
Ale začnem prvým dojmom, ktorý robí obálka. Obávam sa, že tá knižke v kníhkupectve skôr uškodí. Možno si získa pozornosť čitateľa, ale u kníh s podobnou témou to asi nebude preferovaný formát a vo výsledku asi siahne po inej. Ilustrácie v knihe sú fajn, i keď niekedy by som uvítala také, ktoré danú problematiku viac dovysvetlia. No toto je veľmi subjektívne a tak radšej prejdem k obsahovej stránke.
S autorom vo veľa veciach súhlasím a vidím ich rovnako. Rovnako sa hnevám, že sa zdravý životný štýl a ako funguje ľudské telo neučí v školách, rovnako vidím, že prevziať zodpovednosť za svoje zdravie je to najlepšie, čo môžeme spraviť. Neskutočne ma prekvapilo, akú voľnosť autor čitateľom poskytuje, ako ich neviaže do prísnych režimov a uznáva, že nájsť si čas pri práci a deťoch môže byť komplikované. Určite vás neodradí niečím, čo v bežnom živote ani nie je možné aplikovať.
Nesúhlasím ale s tým, že prevziať zodpovednosť je to najjednoduchšie. Ono o zdraví bolo popísaného veľa, ale i tak je ten nezdravý spôsob dosť rozšírený. Prečo? Pretože ten je v skutočnosti jednoduchší. Krátkodobo. Dlhodobo síce prináša negatíva, ale my ľudia nie sme nastavení vidieť roky dopredu. Riešime tu a teraz. Dáme prednosť krátkodobému pôžitku pred následkami. Vidíme to vo výchove, stravovaní, zlozvykoch i všelikde inde. A toto mi v knihe chýbalo.
Autor dokázal výborne poukázať na to, čo všetko by sme mali robiť, rozhodne chválim jeho dôraz na individualitu a že každý sme iný, každému sadne iný pohyb či spôsob stravovania. Ale na zmenu treba niečo viac než len prečítať knihu. Alebo desať kníh. Treba sústavnú každodenú zmenu a odhodlanie zmeniť staré návyky. A to je občas sakra ťažké. Najmä čím dlhšie tie zlé alebo nevhodné návyky máme.
Možno kapitola o mozgu, dopamíne, návykoch… a možno mi to tam chýba preto, lebo sa už o to pár mesiacov zaujímam a práve vďaka tomu sa mi podarilo prelomiť zlyhania a konečne posunúť všetky predsavzatia o míľové kroky dopredu. Chce to aktívny prístup, ale chce to aj dozvedieť sa, čo to ten aktívny prístup je. Ten síce môže byť u každého iný, ale rovnako ako pri pohybe či stravovaní, keď poznáme podstatu, ľahšie nájdeme to, čo bude dobre slúžiť práve u nás.
Kniha bude výborne fungovať u ľudí, ktorí už tušia, že robia niečo zle, necítia sa dobre, chceli by niečo zmeniť, potrebujú vybehnúť z toho neudržateľného nezdravého spôsobu života. Ale stále sa v ňom plácajú, nevedia pomenovať v čom je problém, netušia kde začať, potrebujú nejako nakopnúť. Tělo není automat! im môže dosť pomôcť, zjednodušiť im snahu, pomenovať starosti a trápenia a nasmerovať správnym smerom. Skrátka odrazový mostík. Ak už je niekto na ceste za lepším životným štýlom, bude musieť pátrať ďalej po ďalších zdrojoch. Škoda že autor nedal nejaké tipy, určite ma sám knihy, filmy, ľudí či články, odkiaľ čerpal a pomohli mu.
Malú kontroverziu vidím aj na konci knihy. Autor píše „Jen my sami víme, jak naše těla fungují.“ A s tým teda nesúhlasím. Vedia to možno športovci a ľudia, pre ktorých je to dôležité a idú cielene za tým. Ale dovolím si tvrdiť, že väčšina ľudí to naozaj nevie. Nevie, aké jedlá im nerobia dobre a tým nemyslím len že sa opijú alebo prejedia vo fast foode, ale aj na prvý pohľad zdravé potraviny, ktoré jednotlivcom spôsobujú kožné problémy, únavu, tráviace ťažkosti a dlhodobo i vážnejšie ochorenia. Nevedia, ako zvládnuť predsavzatia a zbaviť sa zlých návykov, netušia, ktorý pohyb je pre nich najvhodnejší. Veľa z toho sme vplyvom výchovy a školskej disciplíny stratili, čo autor sám v texte spomína. A vlastne i na ďalších stranách dodáva: „Zapomněli jsme poslouchat řeč našeho organismu a následovat svou vlastní intuici. To je pravděpodobně ten největší problém v oblasti zdravého životníhu stylu. Když zodpovědnost za néj, a vlastně za cokoliv, převedeme na tolik různych osobností, režimů a stylů, my sami se vlastně o sobě nic nenaučíme.“ A s tým do bodky súhlasím. Skúsenosť je neprenosná. A niekedy tých skúsenosti potrebujeme viac. Pohyb má baviť, má mať zmysel. Autor ako príklad uvádza lekciu jogy, ktorá nás môže baviť a môžeme mať skvelý pocit, alebo môžeme celý čas sledovať hodiny a tešiť sa na koniec. To ale nutne nemusí znamenať, že joga nie je pre nás, len sme zvolili pre nás nevhodnú lekciu (sú desiatky smerov jogy) a lektor by nám tiež mal sadnúť. Ale to je už otázkou intuície. Takže rozhodne by som nejaký šport nezatracovala po prvej zlej lekcii.
180 strán je malý rozsah, pripočítajte k tomu veľké citáty a celostránkové ilustrácie, času na prečítanie naozaj veľa nezaberie. A to je škoda. Autor má obrovské množstvo skúsenosti i znalostí a verím, že keby v podobnom duchu napíše štyristostranovú knihu, bolo by to prínosnejšie. Pretože i zložité fungovania dokáže vysvetliť laikovi, výborne poukazuje na všetky prepojenia v tele, kladie dôraz na individualitu, nevynecháva psychosomatiku. Takže to najdôležitejšie, čo potrebuje začiatočník v tejto oblasti počuť aby ho to neodradilo. No stále iba kĺže po povrchu, akoby sa bál dať nejakú konkrétnejšiu radu. Kapitola o stravovaní je krátka a hoci sa mi páči jeho prístup, že netreba stravovanie škatuľkovať a ísť slepo jedným smerom (keto, LCHF, vegetariánstvo, paleo, čokoľvek iné…), nejaké informácie o mikrobiome, prerušovanom pôste, jednotlivých zložkách stravy, vitamínoch, mineráloch… tak to mi tam chýbalo. Jedálniček nech si zostaví každý sám, ale opäť je skvelé vedieť, z čoho a prečo vychádzať. Aký vplyv má na stav mikrobiomu to či ono a prečo je tak dôležité sa o mikrobiom vôbec zaujímať. Ako za nás rozhoduje a prečo to, čo jeme má vplyv na to, ako sa správame či akú máme náladu.
A rozhodne by nebol krok vedľa, ak by spomenul aj niečo o otužovaní či meditácii a ďalších zložkách, ktoré s dobrým fungovaním tela úzko súvisia a vedia ho posunúť na ešte zdravšiu úroveň.
Rozhodne nechcem, aby to vyznelo akokoľvek negatívne. Kniha je výborne napísaná, prínosná a ako som už spomenula, pre tých, čo chcú prevziať zodpovednosť za svoje zdravie môže byť na úvod veľmi veľmi užitočná.
No musím zobrať do úvahy aj moje skúsenosti nie len s vlastnou cestou za lepším životom, ale i s tým, čo už mám v tejto oblasti pozisťované. Naviac už preferujem knihy, ktoré sa neboja ísť viac do hĺbky a odkazujú na rôzne výskumy. Ale zároveň chápem, že Tělo není automat! má iné ambície a je knihou jedného trénera, ktorý sa len chcel podeliť o svoje skúsenosti. Trochu sa to vo mne perie, že?
Dajte jej šancu a uvidíte. Strata času to nebude, ja som si ju s radosťou prečítala, ono opakovanie nie je nikdy na škodu, pripomenúť si, prečo má zmysel venovať čas pohybu a kvalitnejšiemu stravovaniu, zlomiť tie staré návyky. Verím, že si z nej každý niečo dobré odnesie.
Knihu Tělo není automat! napísal Matěj Šulc, vydáva Dynastie. Ďakujem za výtlačok k recenzii.
No Comments