napätie O knihách

Taylor Stevensová – Lovkyně informací

21.5.2012

Predtým ako sa pustíte do tejto knihy, odporúčam aspoň nazrieť na mapu Afriky. Teraz, keď už viete kde sa nachádza Gabon, Kongo (kedysi Zair), Kamerun a najmä Rovníková Guinea sa môžete začítať do príbehu plného napätia, vyšetrovania i pomsty.

Vanessa Michael Munroe má za sebou výcvik boja s nožom, je polyglot, ovláda až 22 jazykov a v jej minulosti je miesto, na ktoré by najradšej zabudla. Jej súčasná aktivita spočíva v hľadaní informácií pre rôzne spoločnosti i jednotlivcov v rozvojových krajinách.

Ešte pred dokončením úlohy v Turecku ju kontaktuje Kate s informáciami o novej práci. Spočiatku váha, ale nakoniec ponuku bohatého ropného magnáta Richarda Burbanka prijme. Odchádza do Afriky, kde spolu s Milesom Bradfordom začne pátrať po Richardovej adoptívnej dcére Emily, ktorá sa pred štyrmi rokmi z Afriky nevrátila. Tam musí bojovať s byrokraciou, životnými podmienkami, vlastnou minulosťou i Milesovou prítomnosťou z ktorej nie je práve dvakrát nadšená. A postupné odhaľovanie o Emily ju nejedenkrát zavedie do situácie, v ktorej pôjde aj o jej vlastný život.

„Munreová letmo pohlédla na záři nad obzorem. Ropné společnosti používaly k přepravě nemocných zaměstnanců do Kamerunu vrtulníky. To byla možnost. Zaťala zuby, vykloubila si pravý palec, vytáhla ruku z pouta a s tichým bolestivým křepnutím vrátila kloub do jamky. Omotala si provaz kolem obou zápěstí, aby udržela paže v původní poloze, pak otestovala řetězy na nohou a zjistila, že jsou volné. Opatrně, aby kov nezaskřípal o kov, vytáhla kotníky ven a zase je vrátila zpátky s jistotou, že z kotvy se bez problémů dostane.“

Určite sa v knihe nájde niekoľko ťažko uveriteľných situácií, ale ja osobne ich v literatúre viem odpustiť a nijak mi nepokazili dojem z čítania. Takže navrhujem dať si na chvíľu oddych od chladných severských krimi a presunúť sa do Afriky. I tam sa dá zažiť napínavé vyšetrovanie, plné nečakaných zvratov (čo je trochu otrepaná fráza, ale presne pasuje).

Ak chcete moje hodnotenie v číslach, tak 9 z 10. Lovkyně informací ma pohltila natoľko, že v čakárni u zubára som zabudla na čas a nevnímala pacientov ktorí ma predbehli. Je to skvelá a napínavá kniha, ktorá si dúfam nájde veľa fanúšikov. Osobne by som rada videla filmové spracovanie.

Na záver by sa patrilo predstaviť aj autorku. Taylor Stevensová je v našich končinách zatiaľ neznáma. Lovkyně informací je jej prvá kniha a hneď sa dočkala pomerne veľkého úspechu, je preložená do 17 jazykov a dostala sa na zoznam New York Times bestsellerov. V minulom roku jej vyšla druhá kniha s názvom The Innocent a v súčasnosti píše tretiu – The Doll – opäť s Vanessou Michael.

Taylor Stevensová nemala normálne detstvo. Vyrastala v sekte s názvom Children of God (v súčasnosti Family International), žila v chudobných podmienkach v obciach po celom svete, nedostalo sa jej moc vzdelania a bitky či znásilnenia pre ňu tiež neboli neznáme. S manželom žila niekoľko rokov v Rovníkovej Guinei, podarilo sa im zo sekty vystúpiť a v roku 2001 sa presťahovali do Texasu, kde žije doteraz. Má dve deti.

Taylor Stevens, photo: Alyssa Skyes

Photo © Alyssa Skyes, 2011

Lovkyně informací (orig. The Informationist, 2011) vychádza 23. mája 2012, vydáva Knižní klub, 320 strán, preložila Irena Steinerová, objednať môžete na bux.cz. Ďakujem nakladateľstvu Knižní klub za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | máj | Orvokki's blog 19.7.2016 at 18:01

    […] Reading copy. Recenzia tu. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.