Autor: Niki Brantmarková
Názov: Lagom
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: BizBooks
Počet strán: 286
Orig. názov: Lagom
Preklad: Tomáš Piňos
. . .
Fenomén hygge ma trochu minul a akosi som nemala potrebu si o ňom čítať. Ale v rámci narodenín som si chcela spraviť radosť nenáročnou oddychovkou a knižka Lagom sa k tomu zdala ideálna. Absolútne netuším prečo, ale oproti hygge a lygge knihám mi prišla sympatickejšia. Pritom som ani jednou nelistovala a obálky majú všetky pekné. Asi nejaký siedmy čitateľský zmysel.
Lagom s podtitulom Tajemství spokojeného života je vizuálne krásne spracovaná kniha. Taký ideál na instagramovú flat lay fotografiu. V podobnom duchu sa nesie aj vnútro. Pokojné fotografie, severské farby a ilustrácie, pútavé členenie. Kniha má síce takmer 300 strán, ale veľa času nezaberie.
A aká vlastne je? Presne ako hovorí názov. Je lagom. Lagom znamená vo švédčine tak akurát. Nie je to ani perfektné, ani dokonalé. Nie je to ani málo alebo príliš skromné. Je to skrátka také akurát, primerané, no aby boli všetci spokojní.
No a o tom vlastne celá kniha je. Nájsť tú správnu mieru vo svojom živote, s ohľadom na okolie, rodinu, prácu či životné prostredie. Autorka Niki Brantmarková, Britka trinásť rokov žijúca vo Švédsku, rozdelila knihu na tri kapitoly. Lagom v osobnom živote, Lagom v rodine a vzťahoch a Lagom v širšom kontexte.
O teórii veľmi nehovorí, ide rovno na konkrétne tipy. Veľmi často používa frázu „vedci zistili“ alebo odkazuje na internet. To prvé začne po čase trošku vadiť, to druhé nie je vôbec na škodu, pretože návod na výrobu vtáčej búdky by zabral ďalšie strany, takto Niki iba informuje, že taká možnosť existuje a kto má záujem, na internete je plno návodov.
Lagom vlastne nie je nič prevratné, sú to drobnosti, ktoré mnohí poznajú, praktikujú alebo sa o nich dookola píše v lifestylových časopisoch. No nie je na škodu si „zásady“ v dnešnom hektickom svete pripomenúť. Zásady nie je úplne správne slovo, lagom nemá pravidlá. Je to skôr nájdenie toho pravého. A každému vyhovuje niečo iné.
No vo švédskom duchu kladie veľký dôraz na spoločnosť a životné prostredie, preto mi je celá myšlienka veľmi sympatická. Zodpovedný prístup by sme mali mať automaticky v našich životoch. Neplytvať, zbytočne nevyhadzovať ani nenakupovať, radovať sa z maličkostí, vedieť si vychutnať daný moment, využiť čas na plno, mať dobré vzťahy, zaujímať sa o okolie, pomôcť prírode… stovky možností, ako zaviesť lagom do svojho života.
Kniha nie je návod na spokojný život. Kniha je pekné spracovanie myšlienky severského života, kde majú kvalitné vzdelanie, vzťah k prírode, nádherný interiér. Autorka toto všetko hodnotí očami cudzinky, ktorá si na niektoré veci zvykala ťažšie a naopak niektoré s radosťou zaviedla do praxe. A musím priznať, že ma zaujala viac, ako som si pôvodne myslela. Dokonca o nej už pár dní premýšľam a podvedome niektoré tipy zaraďujem do života. Krôčik po krôčiku. Ale tak to má byť.
2 komentáre
Tady ten severský trend mě minul obloukem. Pamatuju, když jsem se poprvé dívala na knížku Hygge v knihkupectví, líbila se mi právě obálka a zpracování. A jak jsem si tak v ní listovala, přicházelo jedno zklamání za druhým – mám z těchto knih pocit, že nepřináší žádné převratné informace, dokonce ani informace, se kterými by se většina civilizovaných osob nesetkávala v běžném životě. Spíš mi to přijde jen jako jeden z těch trendů, co se valí do obchodů a burácí na poplach, ale když časem ten trend odejde, tak si toho lidi vlastně ani nevšimnou…
Jinak máš moc krásný blog, originální a hezký vzhled! 🙂
Jeej, ďakujem, som rada, že sa páči. 🙂
Súhlasím, tie knižky píšu len o tom, čo väčšina ľudí už dávno pozná. Aspoň v mojej sociálnej bubline. Občas je fajn si niečo pripomenúť, občas sa tam objaví niečo nové, čo čitateľ nepoznal, ale celkovo sa dá dosť dobre existovať aj bez toho. No ale nejaký trend byť musí. 😀