Tiež si vás niektoré knižky dokážu získať ešte skôr, ako nimi listujete? Či už anotáciou alebo ilustráciami? U novinky Prieskumník oceánu. Tajomstvá hlbín to boli práve podmanivé obrázky talianskej ilustrátorky Giuliae De Amicis. Spoločne s textom Sabriny Weissovej je Prieskumník oceánu viac ako len ďalšia encyklopédia.
Kapitolami nešetrili a oceán deťom priblížia zo všetkých strán i hĺbok. Nevynechajú ani morské legendy, nezvyčajné priateľstvá, predstavia najrozmanitejších obyvateľov oceánov, poodhalia komunikáciu a veľký priestor je venovaný ochrane.
Hneď v úvode vysvetlia, prečo je oceán dôležitý a čo všetko o ňom už vieme, respektíve stále nevieme. V knižke je čo najmenej textu a čo najviac ilustrácií. Veľmi ma prekvapilo, ako je spracovaná a že dieťa v školškých rokoch si ňou môže listovať samé. Aj tie zložitejšie pojmy sú vysvetlené jednoducho, tak aby im dieťa porozumelo. Na záver je ešte slovníček, ale už samotný text je podľa mňa veľmi dobre a naviac pútavo spracovaný.

Knižke ale dominujú obrázky, mapy, ilustrácie a najviac som nadšená z prirovnaní a porovnávaní, takže si každý hneď lepšie predstaví, aký veľký/malý je vlastne daný živočích alebo o akých hĺbkach je zrovna reč. Je to drobnosť, ale i mnohým dospelým robí problém predstaviť desiatky či stovky až tisíce metrov. Keď sa ale porovnajú s niečim známejším, hneď je nám to jasnejšie.
Celkové členenie a farebné zladenie robia čítanie ešte zaujímavejším a ak by som si ja túto knihu čítala na základnej škole, minimálne niekoľko týždňov by som chcela byť oceánologička.
Spočiatku som knižkou len listovala a čítala si odseky, ktoré ma zrovna zaujali, potom som ju na jedno posedenie prečítala celú od začiatku do konca. A ani raz som neprišla na jedinú výtku, na nejakú chybu alebo že by mi v knižke niečo chýbalo. Naopak, oslovila ma ilustráciami, textom a tým, že tak široký záber vie podať deťom jednoducho a príťažlivo, pričom sa nevyhýba ani odbornejším slovám či témam.

Jedno som si ale všimla a to, že v encyklopédiách z môjho detstva nebýval taký dôraz na ochranu, ak tam vôbec nejaký niekedy bol. Naopak, dnes je to už nevyhnutnosť. Autorky ale už samotnú knihu napísali tak, že malým čitateľom prirodzene dáva zmysel, že sa tento síce obrovský, no krehký ekosystém musí chrániť. Že všetko so všetkým súvisí a navzájom sa ovplyvňuje. Aj ten najmenší živočích má dôležité miesto a aj oceán vzdialený stovky kilometrov má vplyv na nás stredoeurópanov.
Posledné kapitoly sú venované aj reálnej ochrane a čo môžu deti robiť v svojom prostredí. Dozvedia sa o trvalo udržateľnom spôsobe lovu, aké ryby sú vhodnejše z hľadiska obnovy populácie, o bezpečnom obdivovaní podmorských krás, podpore a zelenšom spôsobe života. Niečo nové som sa dokonca dozvedela i ja a to u nás už pár mesiacov riešime znižovanie odpadu, podpora lokálnych produktov či bezobalové nakupovanie.
Prieskumník oceánu vychádza v slovenčine aj v češtine, vekovo približne od deviatich rokov, ale rodičia sa tiež niečo nové dozvedia a s menšími môžete spoločne tiež listovať. Takže ďalšia knižka, ktorú bude mať v knižnici čestné miesto a neostane pri jedinom prečítaní.

Za knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Grada Slovensko – Bambook.
No Comments