O knihách

Svět knihy v sobotu

15.5.2016

Prečítajte si aj Svět knihy vo štvrtok a Svět knihy v piatok.

Kde som nemohla chýbať…

10.00–11.50 Severská čtenářská výzva – finále
12.00 Petra Soukupová – autogramiáda
13.00–13.50 Do hlubin severských dějin
14:00 Petra Dvořáková – autogramiáda
14.00–14.50 Yrsa Sigurðardóttir – beseda s islandskou královnou krimi
14.30–15.30 Chutě švédského léta
15.00 Sandra Brown – autogramiáda
15.30–15.55 Minikurz švédštiny
16:00 Jelena Čižovová – autogramiáda
16.30–17.30 Běhání pro ženy
17.00 Radka Denemarková – autogramiáda
17:00–17:25 Prezentace knihy Faravidova říše severošvédského autora Bengta Pohjanena

A takto bolo…

Neverím, že existuje knižný bloger, ktorý by za posledných osem mesiacov nezaznamenal kampaň #ReadNordic. Čitateľská výzva vyvrcholila jednak samotným festivalom Svět knihy, ale pre najlepších čitateľov i vedomostnou súťažou. Tá sa konala v sobotné ráno a osem súťažiacich súťažilo o zájazd do Škandinávie a mnoho ďalších cien.

A tým začala sobota. Vo Veľkej sále sa mohli nesúťažne zúčastniť aj ostatní a súťažne sa hralo o tri poukážky do kníhkupectva Kosmas. Utieklo mi to o jedno meno. Potešilo ma ale, že zo súťažných otázok som poznala odpoveď na väčšinu a v semifinále u výberových otázok dokonca všetky.

Medzi otázkami boli napríklad:

 • Ako sa nazýva známa sklenená váza, ktorú navrhl Alvar Aalto?
 • Koľko bratov je v názve prvého fínsky písaného románu, ktorý napísal Aleksis Kivi a vyšiel v roku 1870?
 • Ako sa nazýva v staroseverskej mytológii svet, ktorý obývajú ľudia?
 • Aká je správna nórska výslovnosť krstného mena autora krimi s priezviskom Nesbø?
 • Do obdobia ktorej vojny je situovaný román fínskej autorky Katji Kettu Porodní bába?
 • Ktorý český prekladateľ zo severských jazykov zatiaľ ako jediný obdržal Štátnu cenu za prekladateľské dielo udeľovanú Ministerstvom kultúry v ČR?
 • V ktorom fínskom meste sa nachádza zábavny park Svět mumínků (Muumimaailma)?

Po súťaži som sa stretla s blogerkou Katkou (Pravá knihomolka) s ktorou som strávila príjemných niekoľko hodín, než musela odísť na vlak. Ale medzitým som postíhala aj ďalšie akcie. Napríklad…

Autogramiáda Petry Soukupové. Ktorá ma minulý rok dostala románom Pod Sněhem, takže je čas na ďalšiu jej knihu. Marta v roce vetřelce.

Beseda Do hlubin severských dějin. Katja Kettu, Sjón a Kim Leine. Hovorili o dôležitosti rešerše pred písaním i o mytológii v ich knihách a nakoľko je to pre ich krajiny prirodzené. Katja Kettu svojou knihou Porodní bába otvorila vo Fínsku jednu tabuizovanú tému, Kim Leine prezradil, že čím viac toho človek vie o vybranom historickom období, tým ťažšie je napísať knihu ako románový celok a Sjón ma prekvapil, že preňho je dôležité vedieť aj to, aký film sa skutočne premietal v októbri 1918 v reykjavíckom kinematografe, aby to mohol použiť vo svojej knihe.

Povedali aj o klišé v takýchto románoch a Kim Leine priznal, že čitateľ ich v istých okamihoch vlastne i očakáva. Ako príklad uviedol dánsku poveru o tom, že V Grónsku sa zhadzujú staré vdovy a nepotrebný z útesov. Keďže si Kim svoje romány prekladá aj do nórčiny a z publika padla otázka, či autori nemajú tendenciu si po sebe diele časom opravovať, priznal, že v nórčine sú Proroci z fjordu Věčnosti vlastne iný román. Má dokonca viac kapitol.

Jediným mínus na inak skvelej besede bol prekladateľ. Nie len že neprekladal úplne najlepšie, ale i to, akým spôsobom to potom hovoril publiku nebol úplne najšťastnejší. Neanglicky hovoriaci návštevníci tak boli ochudobnení o pár veselých poznámok od spisovateľov, ktoré z úst prekladateľa skrátka nezazneli. Fakt škoda.

Autogramida Petra Dvořákovej. Ktorá ma minulý rok dostala detskou knihou Flouk a Líla, takže je čas na ďalšiu jej knihu. Sítě.

Beseda s islandskou kráľovnou krimi. Až mi je ľúto, že sa mi tá jej prvá kniha nepáčila, pretože inak je to veľmi milá autorka. Prezradila na seba aj to, či verí na duchoch a že s nimi by to bolo veselšie. Bola pochválená za svoje topánky, fanúšikov potešila informáciou o novej sérii (píše už tretí diel) a priznala aj svoje rituály pri písaní románu. Vedeli ste napríklad, že rada píše pri mori ale nedokáže písať v lietadle?

Chutě švédského léta. Ema Stašová a Dominika Wittenberg Gašparová varili švédske dobroty, rozprávali o Severe a čítalo sa z knihy Food Junkie – Posedlý jídlem od Monsta Kallentofta (zaujímavá kniha mimochodom). Zastavila som sa tam iba na chvíľku, ale páčilo sa.

Sandra Brown. Fronta na hodinu. Ale našťastie bola v strednej hale, kde som sa zdržiavala, takže som sa do fronty postavila až na samý koniec, kedy tam bolo už iba štyri-päť čakateľov na podpis. A medzitým som stihla minikurz švédčiny. Ktorý bol neskutočne zábavný a poučný, najmä ak nakupujete v IKEA. Dokonca sa na konci aj spievalo.

Autogramiáda Jeleny Čižovovej. Zaujala ma novinka z nakladateľstva Host s názvom Čas žen. Anotácia začína: „Oceňovaný román významné ruské prozaičky. V jednom z typických leningradských komunálních bytů společně žijí tři osamělé stařeny. Glikeria je dcerou bývalých nevolníků, Ariadna pochází z bohaté rodiny a mluví francouzsky a Jevdokia je nevzdělaná a zatrpklá. Jejich život se změní ve chvíli, kdy je do uvolněné místnosti v jejich bytě přidělena svobodná matka, dělnice Antonina se svou šestiletou dcerou. Ženy se holčičky ujmou a stávají se jejími adoptivními babičkami….“

Běhání pro ženy. Stihla som iba začiatok, ale mamina ostala do konca a knihu si nakoniec aj zakúpila. Prekvapilo ma, že autorka je tak mladá. Ale má za sebou už štyri maratóny a jedenásť polmaratónov. Knižkou si určite prelistujem i ja.

Autogramiáda Radky Denemarkovej. Host dneska pozval samé dobré české autorky. Příspěvek k dějinám radosti som už raz začala čítať, ale rýchlo som pochopila, že to bude kniha, ktorá si vyžaduje čas a väčšie sústredenie, než aké som zrovna mala, takže na svoje prečítanie nakoniec ešte len čaká. No veľmi sa na to teším.

Prezentace knihy Faravidova říše severošvédského autora Bengta Pohjanena. Kniha, ktorá bola pôvodne napísaná v jazyku meänkieli. Je podobný fínčine. Takže je jasné, že tam som nemohla chýbať. Autor na Svět knihy dorazil tiež a trošku nám o knihe a jazyku porozprával.

Na ďalší program som už nemala energiu, takže na poslednú plánovanú prednášku som nešla. Obdivujem všetkých účastníkov a organizátorov, ktorí sú tam od rána do večera. Najmä ľudí v #ReadNordic stánku. Besedu a krst audionovinky Byla tady Britt-Marie som preto vynechala a išla radšej s manželom a maminou na večeru.

Za dnešný deň som si z veľtrhu priniesla šesť zbrusu nových kníh a a sedem autogramov. Keď to pripočítam k tým predchádzajúcim dvom dňom, je z toho krásne číslo.

Svet knihy treti den 01-1 Svet knihy treti den 01-2 Svet knihy treti den 01 Svet knihy treti den 02 Svet knihy treti den 03 Svet knihy treti den 04 Svet knihy treti den 05 Svet knihy treti den 06 Svet knihy treti den 07 Svet knihy treti den 08 Svet knihy treti den 09 Svet knihy treti den 10 Svet knihy treti den 11 Svet knihy treti den 12 Svet knihy treti den 13 Svet knihy treti den 14 Svet knihy treti den 15 Svet knihy treti den 16 Svet knihy treti den 17 Svet knihy treti den 18 Svet knihy treti den 19 Svet knihy treti den 20 Svet knihy treti den 21JPG Svet knihy treti den 22 Svet knihy treti den 23 Svet knihy treti den 24 Svet knihy treti den 25 Svet knihy treti den 26 Svet knihy treti den 27 Svet knihy treti den 28 Svet knihy treti den 29 Svet knihy treti den 30 Svet knihy treti den 31 Svet knihy treti den 32 Svet knihy treti den 33 Svet knihy treti den 34 Svet knihy treti den 35 Svet knihy treti den 36

You Might Also Like

11 komentárov

 • Reply Lucy Lillianne 15.5.2016 at 09:47

  krasne fotky, na fotkach to vzdycky vypada jak z jineho sveta

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 16:14

   Ďakujem. To je pravda, na fotkách akoby sa zastavil čas, pritom na veľtrhu je pomerne frmol :). Ale na mňa celkovo pôsobí veľtrh ako z iného sveta. Sveta, kde sú len milovníci knižiek, obľúbení autori a najmä knižky. Knižky všade 😀

 • Reply pravá knihomolka 15.5.2016 at 17:30

  Bol to skutočne perfektný deň, som veľmi rada, že sme sa videli. Mimochodom, z tých otázok v úvode by som netušila ani jednu 😀 Krásne si to zhrnula a fotky sú perfektné… Ja si častokrát tie detaily ani nevšimnem. A tvoja zbierka knižiek je skutočne impozantná! Naozaj ti dnes nič nové nepribudlo? 🙂

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 18:00

   Aj ja ďakujem, že si napísala a stretli sme sa. Pokecať si s čitateľom s podobným knižným vkusom naživo je predsa len lepšie ako cez správy 🙂

   Dnes som si naozaj nič nekúpila, ale dnes som tam bola naozaj krátko a iba na tri programy. Naviac manžel celý čas vedľa mňa, takže dával pozor, aby som predsa len ešte neodolala. Našťastie, lebo nakoniec som mala problém zatvoriť kufor 😀

   Inak ak by ťa zaujímali odpovede na orázky v článku, tak:
   Sklenená váza sa volá Savoy, aj keď veľa ľudí tipovalo Iittalu, ktorá ich vyrába. Bratov je sedem a ľudský svet v staroseverskej mytológii je Midgard. Jo Nesbø sa číta buď [jou] alebo [ju], to už si popravde nespomínam :D. Ale rozhodne nie [džou] ani [jo]. V Porodní bábe sa odohráva Laponská vojna, ocenený bol prekladateľ František Fröhlich (túto som nevedela, tipovala som Velkoborského, pretože toho ocenili vo Fínsku). A Muumimaailma je v Naantali neďaleko Turku.

 • Reply Rozešívačka 15.5.2016 at 20:37

  Já už teď zrovna Britt-Marie poslouchám, dostala jsem ji ve stánku OneHotBook na recenzi 🙂 Jinak taky obdivuji všechny, co tam jsou celé 4 dny od rána do večera. Mně hučela hlava už po tom jednom půldni a sociálního kontaktu mám dost zase na měsíc 🙂 Díky za reporty, krásně se to čte a prohlíží.

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 21:27

   Manžel tam bol so mnou dnes asi tri-štyri hodiny a tiež bol rád, že už ideme domov :D. Inak, je Britt-Marie dobré čítanie (počúvanie)?. Mamine ju chcem dodatočne kúpiť ku dňu matiek, tak či naozaj stojí za to 🙂

   • Reply Rozešívačka 17.5.2016 at 06:25

    Britt-Marie určitě doporučuji. Jsem sice teprve u páté kapitoly, ale už mě to dostalo. Mě se ale líbily i předchozí knihy autora. Asi bych doporučila spíš knihu než audio, ale to je můj obecný problém, že já většinu knížek raději čtu než poslouchám – Valerie Zawadská je v tom nevinně, čte to zajímavě 🙂

    • Reply Orvokki 19.5.2016 at 13:16

     Tiež radšej čítam než počúvam. Aj mamine budem asi nakoniec kupovať knihu, i keď nedávno sa vyjadrila, že by chcela skúsiť audioknihy 🙂

 • Reply Svět knihy v nedeľu | Orvokki's blog 16.5.2016 at 15:29

  […] Prečítajte si aj Svět knihy vo štvrtok, Svět knihy v piatok a Svět knihy v sobotu. […]

 • Reply Šárka 16.5.2016 at 20:41

  Krásný článek se skvělými fotkami 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.