O knihách

Svět knihy v piatok

14.5.2016

Prečítajte si aj Svět knihy vo štvrtok.

Kde som nemohla chýbať…

10.30–10.55 Minikurz dánštiny
11:00 Radka Třeštíková – autogramiáda
11.00–11.50 Čínský a tchaj-wanský knižní trh
12.00–12.25 Jostein Gaarder, Siri Pettersenová a Jørn Lier Horst – autogramiáda
13.00 Dmitry Glukhovsky: Metro 2033, Metro 2034, Metro 2035, Budoucnost – autogramiáda
13.00–13.50 Severská literatura psaná ženami
14.00–14.25 Majgull Axelssonová, Dorthe Norsová, a Lotta Lundbergová – autogramiáda
14:30–14:55 – Prezentace knihy Psaní je práce lenochů. Mudrosloví Laponska
15.00–15.50 Temné vize budoucnosti – severská dystopická sci-fi
15.00–16.00 Kateřina Tučková – autogramiáda
16.00–16.25 Kaspar Colling Nielsen, Johanna Sinisalo a Antti Tuomainen – autogramiáda
16.30–16.55 Křest antologie finské fantastiky Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
17.00–17.50 Hvězdy severské krimi
18.00–18.20 Jørn Lier Horst, Yrsa Sigurðardóttir a Antti Tuomainen – autogramiáda
18.00–18.50 Zátopek – komiks Jana Nováka a Jaromíra 99

A takto bolo…

Wow. Piatok prekonal všetky plány i očakávania. Už ani neviem, koľko kníh som si na veľtrhu kúpila, ale večer som spočítala pätnásť podpísaných kníh! Plus ďalšie dve pre tatina a manžela. Bola som na prezentáciách zaujímavých noviniek, krste, výborných besedách, autogramiádach so skvelými spisovateľmi a ochutnala som pár severských špecialít. Deň to bol tak nabitý, že som nemala čas ani na poriadny obed a že mám skutočný hlad som si uvedomila až večer, po príchode na hotelovú izbu. Takže, čo všetko som stihla za deväť hodín?

Kurz dánčiny. Podobne ako v štvrtok nórčina, aj o dánčine môžem prehlásiť, že to nie je jazyk pre mňa. Ale lektorka, Dánka hovoriaca veľmi dobrou češtinou, učila pomerne zábavne. Kurzy v Skandinávskej jazykovej škole musia byť úžasné.

Radka Třeštíková. Prišla nečakane, pôvodne vôbec nebola v programe. Prišla trošku neskôr, aj so synom Jonatanom. Ale prišla a ja som za to rada, pretože ju veľmi rada sledujem na facebooku, kde píše zaujímavo zo života. Novinku Bábovky som nechala doma, ale keďže mi vo wishliste nechýbala ani jej druhá kniha To prší moře, stihla som si ju hneď zrána kúpiť. A dať podpísať.

Rozprávanie o tchaj-wanskom knižnom trhu. Majú tam talentovaného ilustrátora Jimmyho, takže dúfam, že nejaká jeho knižná ilustrácia sa dostane i k nám. A tiež som sa dozvedela, aký českí autori sa prekladajú do taiwančiny a ako náročné je uspieť na americkom knižnom trhu. Pretože Američania čítajú iba Američanov a prekladovej literatúry je tam žalostne málo.

Prvé dve autogramiády. Vďaka tomu mám podpísanú knihu Anna od Josteina Gaardera, Ódinovo dítě od Siri Pettersenovej a Metro 2034 od Dmitryho Glukhovskyho. A medzitým Eat&Read Nordic. Čítanie zo severských kníh a ochutnávanie severských dobrôt.

Severská literatura psaná ženami. Výborné otázky aj výborné odpovede. Včera som bola trošku sklamaná z besedy s českými fantasy autorkami. I Severanky dostali otázku na tému „ženský štýl písania a ženskú literatúru“. Ich odpovede mi prišli sebavedomejšie, boli hrdé na to, že sú ženy, píšu o ženách, pre ženy a ženské témy, aj keď v Škandinávii škatuľkovanie do pojmu „ženská literatúra“ nie je správne. O tejto besede by som vám najradšej napísala samostatný článok, ale viac ako na písanie zápisok som sa sústredila na počúvanie.

Ďalšia autogramiáda. Lotta Lundbergová je mimoriadne sympatická, už sa teším, až si prečítam jej knihu Nultá hodina. Teší ma podpis do knihy Až vyprší čas od Eliny Hirvonen. V knihe mi nesedel jeden časový údaj, ale na besede s ňou som zistila, že kniha sa odohráva približne v roku 2030. To som predtým vôbec nepostrehla/nevedela, prišla mi zo súčasnosti a veľa to vysvetľuje. Teší ma aj podpis od Dorthe Norsovej, jej poviedky v knihe Na hraně som dočítala len pred pár dňami. A poviem vám, sú pekne na hrane.

Psaní je práce lenochů. Ja som vôbec nevedela, že vychádza zbierka laponských prísloví. Každý deň objavujem nové a nové fínske alebo s Fínskom súvisiace knihy. A táto je fakt zaujímavá. Predstavil ju prekladateľ Michal Kovář, tak som si ju hneď kúpila a nechala podpísať. Naviac nám povedal niečo málo o pôvode (sámskych) prísloví. Prekladanie zo sámčiny je mimochodom dosť cool povolanie. A sámčina znie dosť… zvláštne.

O severskej dystopickej sci-fi. A opäť sa mi páčili ich odpovede. O tom, že spisovatelia majú klásť otázky a nie odpovede, o provokácií aj o tom, že by politici mohli začať používať rozum. A kam by išli, keby nastane situácia ako v ich románoch. A mnohom ďalšom. Táto diskusia by tiež stála za samostatný článok.

Autogram od Katky Tučkovej. Do knihy Žítkovské bohyně. Ešte som ju nečítala, ale v Brne som bola na divadelnom predstavení podľa Vyhnání Gerty Schnirch a to vám bolo silné a emotívne. Tuším, že knihy budú dosť podobné.

A tiež autogram od Kaspara Collinga Nielsena a Johanny Sinisalo. Od Johany som čítala Ne před slunce západem, pekných pár rokov dozadu, ale dodnes si spomínam, že tam vystupovali trolovia a že sa mi to páčilo. Takže na novinku Jádro slunce sa obzvlášť teším. A ani Kasparova Dánská občanská válka 2018 – 2024 nevyzerá zle.

Antológia fínskej fantastiky Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. A je v nej aj poviedka od Pasi Ilmari Jääskeläinena, autora Literárneho spolu Laury Snežnej. Prekladali to študenti, ale mali skvelých editorov, napríklad i Lenku Fárovú, takže sa nebojte si to prečítať. A Johanna Sinisalo prečítala vo fínčine úryvok zo svojej poviedky. Fínčina znie krásne.

Hvězdy severské krimi. Pretože Severania píšu najlepšie detektívky. Pobavilo ma, že bývalý policajst Jorn Lier Horst využíva pri písaní excelovskú tabuľku, každú kapitolu si píše do stĺpcov, kde má kľúčové slová danej kapitoly. Má v tom systém. A Yrsa prezradila, že islandským kriminalníkom vlastne dáva návod, ako to (ne)robiť, pretože Island patrí medzi krajiny s najnižšou kriminalitou. Vraj tam dokonca nejaký vydierači, keď získali výkupné, vystavili potvrdenku. Výnimočná krajina, musím sa tam ísť niekedy pozrieť.

Posledná autogramiáda. Od Islanďanky s menom Yrsa Sigurðardóttir som čítala jednu knihu a tá sa mi nepáčila. Lenže niečo muselo byť zle, pretože ju všetci chvália. Takže som si kúpila jej novinku, ktorá je trošku iný žáner a naviac už tam nie je hlavnou hrdinkou právnička Tóra. Tak dúfam, že sa mi to bude páčiť.

Když nemůžeš, tak přidej! Už by som najradšej išla domov, ale poslednú prezentáciu som si nemohla nechať ujsť. Komiks Zátopek som prečítala o polnoci deň predtým a očaril ma natoľko, že som druhý výtlačok kúpila aj tatinovi. Výtvarník Jaromír 99 má boží podpis.

No a teraz už fotky z celého dňa. Hovorí sa, že Raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť. O druhom veľtržnom dni ale platí, že je lepšie ho raz zažiť, než ako prečítať desiatky článkov a vidieť stovky fotiek. Dnes tam totiž bolo naozaj perfektne.

autogramySvet knihy druhy den 01 Svet knihy druhy den 02 Svet knihy druhy den 03 Svet knihy druhy den 04 Svet knihy druhy den 05 Svet knihy druhy den 06 Svet knihy druhy den 07 Svet knihy druhy den 08 Svet knihy druhy den 09 Svet knihy druhy den 10 Svet knihy druhy den 11 Svet knihy druhy den 12 Svet knihy druhy den 13 Svet knihy druhy den 14 Svet knihy druhy den 15 Svet knihy druhy den 16 Svet knihy druhy den 17 Svet knihy druhy den 18 Svet knihy druhy den 19 Svet knihy druhy den 20 Svet knihy druhy den 21 Svet knihy druhy den 22 Svet knihy druhy den 23 Svet knihy druhy den 24 Svet knihy druhy den 25 Svet knihy druhy den 26 Svet knihy druhy den 27 Svet knihy druhy den 28 Svet knihy druhy den 29 Svet knihy druhy den 30 Svet knihy druhy den 31 Svet knihy druhy den 32 Svet knihy druhy den 33 Svet knihy druhy den 34 Svet knihy druhy den 35 Svet knihy druhy den 36 Svet knihy druhy den 37 Svet knihy druhy den 38 Svet knihy druhy den 39 Svet knihy druhy den 40 Svet knihy druhy den 41 Svet knihy druhy den 42 Svet knihy druhy den 43 Svet knihy druhy den 44 Svet knihy druhy den 45 Svet knihy druhy den 46 Svet knihy druhy den 47 Svet knihy druhy den 48 Svet knihy druhy den 49

You Might Also Like

14 komentárov

 • Reply Radynka 14.5.2016 at 11:22

  Jej, tak to jsme se tam potkali, ale já moc po lidech nekoukala 🙁
  Na Temných vizích budoucnosti jsem byla taky, ale ty otázky se mi zdáli dosti překombinované. Ale odpovědi byly super! 🙂
  Jádro Slunce jsem nedávno dočetla a bylo to skvělé, určitě doporučuju!

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 07:50

   Tiež som po iných blogeroch moc nepozerala, aj keď asi dvoch-troch som v tom dave dokázala identifikovať 😀
   Mňa od Sinisalo zaujala aj poviedka v knižke Lesní lišky, ktorú tam predstavila. A po tých besedách som na jej tvorbu celkovo zvedavá akosi viacej 🙂

 • Reply Martina 14.5.2016 at 19:51

  Tak to jsme se mohly potkat minimálně na třech akcích! Autogramiáda Radky Třeštíkové, beseda a následná autogramiáda severských autorek. Stejně jako ty souhlasím, že Lotta Lundberg byla moc sympatická, ale knihu jsem si už nestihla koupit. Tak někdy příště nebo to jistí knihovna.

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 07:46

   Na Radke som bola hneď na začiatku fronty, s mamou sme tam stáli ako prvé a potom sme vyrazili za ďalším programom. Veľmi sympatická autorka 🙂

   • Reply Martina 15.5.2016 at 13:20

    já tam byla asi čtvrtá nebo pátá. Tak to jsme se tam určitě viděli 🙂

    • Reply Orvokki 15.5.2016 at 18:03

     Nabudúce budem musieť viac sledovať. Ja som z blogerov na prvý pohľad poznala iba Holku modrookatú a Narcisku :D. A jedna mi bola strašne povedomá, ale doteraz som ju nedokázala priradiť k žiadnemu blogu.

 • Reply Svět knihy v sobotu | Orvokki's blog 15.5.2016 at 09:44

  […] Prečítajte si aj Svět knihy vo štvrtok a Svět knihy v piatok. […]

 • Reply Rozešívačka 15.5.2016 at 20:33

  Opět parádní dokumentace 🙂 Podpisy závidím a na Zátopka jsi mě nalákala. Musím se na něj někde podívat…

  • Reply Orvokki 15.5.2016 at 21:24

   Zátopek má jedinú chybu a to, že končí moc skoro. A pokračovanie sa neplánuje, pýtala som sa. Inak je to ale úžasná a kvalitná kniha. Ja som si ju chcela kúpiť ešte pred veľtrhom a že už druhý náklad mali vypredaný. Ale od budúceho týždňa by mal byť opäť v kníhkupectvách.

 • Reply Svět knihy v nedeľu | Orvokki's blog 16.5.2016 at 15:29

  […] si aj Svět knihy vo štvrtok, Svět knihy v piatok a Svět knihy v […]

 • Reply Šárka 16.5.2016 at 20:47

  Krása… tolik autogramů 🙂 Všechny články moc pěkné a fotografie naprosto skvělé 🙂

  • Reply Orvokki 16.5.2016 at 20:49

   Ešte raz ďakujem za milé slová :). Chcela som priniesť trochu veľtržnej atmosféry aj pre tých, ktorí tam neboli a tých, ktorí vynechali zaujímavé besedy a iba nakupovali. Svět knihy sa rozhodne oplatí navštíviť najmä kvôli programu a autorom (koniec koncov, knižky v akcii sa dajú zohnať celoročne).

 • Reply StandyB 25.5.2016 at 16:51

  wow! škoda, že mi takáto vec unikla 🙂

  • Reply Orvokki 26.5.2016 at 10:09

   Tak to si zatiaľ prvý bloger, o ktorom viem, že mu Svět knihy unikol. Ostatní tam buď boli, alebo ísť nemohli, ale vedeli o ňom. Celkom škoda, že zrovna tento výborný ročník, pretože organizátori do toho vložili ohromne moc energie a bolo to vidieť. Fakt vydarený ročník, na ktorý budem ešte dlho spomínať 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.