knižné info O knihách

Svět knihy s Adamkom

19.5.2017

Keď sa nad tým spätne zamýšľam, je vlastne úžasné, že som na knižnom veľtrhu bola aj tento rok. Samozrejme som si ho nechcela nechať ujsť, najmä keď ten istý víkend sa konal aj festival mini. Lenže so šesťtýždňovým bábätkom sa nedá ešte veľmi plánovať. Vôbec sme netušili, čo s ním zmena prostredia spraví.

Preto som si nedávala žiadne ciele. Program som raz pozrela, pár vecí ma zaujalo, ale bolo mi jasné, že nič z toho nestihnem. Tento rok som poňala nákupne a ako príjemný bonus som brala, ak by som stihla v piatok Severský literární večer v Lapidáriu. Takže nečakajte žiaden dlhý report podobný minuloročnému (klik!), aký bol veľtrh úžasný, koľko autorov som stretla a na akých besedách som sedela.

V areály výstaviska Holešovice sme s Adamkom a manželom strávili dohromady ani nie tri hodiny. V piatok a v nedeľu. Za ten krátky čas by som k veľtrhu poznamenala:

 • Rozšíriť priestory bol skvelý nápad, napríklad Lapidárium je krásne miesto na komornejšie besedy.
 • Stan malých nakladateľov ohromne chválim.
 • Stánky s jedlom a nápojmi pred hlavnou budovou tiež výborný nápad.
 • Vydýchaný vzduch vo vnútri asi netreba komentovať, ale bol to jeden z dôvodov, prečo sme v nedeľu ostali tak krátko.
 • Oproti minulému roku sa prakticky nič v priestore nezmenilo. Okrem stánku #ReadNordic v strede, ktorý nahradil iný, popravde vôbec netuším aký, nezaujal. Inak som nezaznamenala v stánkoch žiadne zmeny, tuším boli i mnohí na rovnakých miestach.

PIATOK

Ísť s Adamkom na besedu v čase, kedy chodí spávať, mohlo dopadnúť buď skvelo (proste to celé prespí) alebo úplne katastrofálne (bude plakať tak veľmi, že to na apartmán otočíme ešte na parkovisku).

Dopadlo to 50:50. Prišli sme, pri aute som si ho uviazala do šátku, tam sa mu predsa vždy páči a išli do Lapidária. Pred vstupom začal plakať. Tak sme v kočíku prebalili a znova do šátku. A opäť plač. Späť do kočíku a kľud. Asi nechcel na besedu. Ja som teda išla a manžel vonku kočíkoval. Po štvrť hodine ma výčitky vrátili von, ale Adamko bol spokojný, tak som sa vrátila. Po hodine začal byť hladný. Mali sme nachystanú fľašku, ale tú veľmi nechcel. Pán je gurmán, predsa nebude piť z fľašky, keď má maminu. O štvrť na deväť sme sadli do auta (tam so samozrejme pospal) a vrátili sa do apartmánu.

Na Adamka bolo neskoro, je to jeho spánkový čas. Zvyknutý na ticho, prítmie a že zaspáva na mne, nie v kočíku. Stihla som aspoň prvú časť s Tuomasom Kyröm, Fridou Nilsson a Riikkou Pelo. Obe fínske knihy mi podpísali autori i prekladateľky. A moja mama, ktorá do Prahy prišla tiež, mi dala podpísať po druhej časti ďalšie tri knihy a na druhý deň aj Adamkovi detskú knihu Gorila a ja. Frida Nilsson sa totiž akosi vytratila, kým som sa bavila s Emou Stašovou. Takže za mňa spokojnosť a Adamko má prvú knižku s autogramom. S knihomoľstvom začína dobre.

NEDEĽA

V nedeľu sme očakávali menej ľudí, dokonca i vstupné bolo za polovicu. Manžel dúfal, že areál prejdeme za hodinu, čakala nás ešte cesta do Brna. Radšej dostať časový, ako finančný limit, že áno. I tak som chcela navštíviť iba pár stánkov a úprimne ma nelákalo prejsť všetko.

Hneď na úvod som nemohla vynechať stánok Škandinávskeho domu. Mala som vyhliadnutú poviedkovú knihu Cestovat nalehko od Tove Jansson, autorky Mumínkov. Ešte ju mali. Potom sme s manželom a Adamkom spiacom v šátku zamierili do ľavého krídla. Argo – Host – Paseka. Jediné tri nakladateľstva, ktoré sme navštívili a kúpili tam vybrané knihy. Prevažne detské pre Adamka. Napríklad Tappiho dobrodružstvách i krásne ilustrované príbehy Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerovej.

V pravom krídle sme zamierili do priestorov Albatrosu. Nakoniec sme odchádzali bez knižky, ale po veľtrhu som na mnohé doporučenia dokupovala novinku Justýnka a asistenční jednorožec z tohto nakladateľstva. Adamkovi sa nepozdával hluk v tejto časti, tak sme radšej išli.

Naozaj veľmi chválim stan malých nakladateľov. Boli tam tri úžasné nakladateľstvá, Labyrint, Baobab a Meander, ktorých knihy by som rada videla v Adamkovej knižnici. Prvé kúsky sme mu už kúpili. Rozhodne vám odporúčam popozerať ich tvorbu, ak máte deti.

Za hodinu sme mali prejdené, domov som si niesla päť kníh, Adamkovi sme ich vybrali pätnásť. Dobré skóre za tak krátky čas. Som zvedavá na budúci rok, to už by sa aj nejaká beseda mohla stihnúť. Ale všetko záleží na Adamkovi, ako sa bude jemu chcieť. Ja mám ohromnú radosť že som sa na veľtrh dostala, kúpila viac kníh, ako bolo v pláne, že Adamka zmena prostredia veľmi nerozhodila a že čo sa týka akcií po šiestej-siedmej večer, tak tie budem musieť ešte nejakú dobu vynechávať.

Mohlo by sa Vám páčiť

6 komentárov

 • Odpovedať Jana 19.5.2017 na 20:20

  Moc hezky nafoceno. Letos mi to nevyšlo, ale příští rok určitě pojedu. Poprvé jsem byla loni a protože jsem byla nepřipravená a nevěděla, co mám od akce čekat, tak jsem s sebou neměla vhodný oděv (všude strašné horko), ani dostatečně velké zavazadlo na zakoupené knihy. Za rok napravím!

  • Odpovedať Orvokki 20.5.2017 na 18:26

   Minulý rok bol fantastický. To som bola celkom rada, že nešlo o môj prvý ročník a tak už som tušila, čo a ako. Ale na to horko sa pripraviť nedá. 😀
   Zaujímalo by ma, aká bude téma budúci rok. Tento rok ma vôbec nezaujala.

 • Odpovedať Stanka 25.5.2017 na 20:37

  Velmi sa mi paci Vas blog.Aj ja milujem knihy,sice teraz nemam vobec cas,kedze aj nam sa narodil syncek.Ma este len 7 tyzdnov,takze sa teraz venujem iba jemu,vsetko ostatne ide bokom.Prosim Vas,ake knihy by ste mi odporučili pre neho.

  • Odpovedať Orvokki 26.5.2017 na 11:31

   Ďakujem Stanka. 🙂
   Máme to rovnako, Adamko mal sedem týždňov v utorok. Je to nádherné obdobie, bábätka sa každý deň učia niečo nové, je radosť ich pozorovať.
   U nás sa osvedčili čiernobiele knižky, máme dvoje, mäkkú Pitter Patter Penguin od Wee Gallery a Zvířátka – Rozkládací knížka pro nejmenší od Davenport Maxine. Adamko ich miluje a dokáže ich pozorovať dlho, pomáhajú nám aj pri pasení baránkov.
   Okrem toho mu čítam rozprávky a riekanky. Riekanky najmä slovenské, rozprávky skôr kratšie. Napríklad včera pozorne počúval Muminek a narozeniny, je to ilustrované vydanie z Argo. To je dĺžka tak akurát. Skvelá je aj Každý bulí nad cibulí, ktorú som mu kúpila na veľtrhu a Lumír včelaří.
   Nejaké knižky mi odporúčali v tomto príspevku, wishlist, čo ešte pre Adamka chceme, mám tu a niektoré už zakúpené knihy tu.
   Inak odporúčam knižky z nakladateľstiev Baobab, Meander a Labyrint, pre väčšie deti i Host a Paseka (akurát sú v češtine, ak to nevadí), a taktiež Slovart vydáva krásne detské knihy. Veľa inšpirácie je aj na blogoch pampuch.sk a MK life, odtiaľ tiež čerpám.

 • Odpovedať Na materskej | týždeň jedenásty | Orvokki's blog 27.5.2017 na 11:37

  […] Ako bolo na veľtrhu sa dočítate tu. […]

 • Odpovedať Na materskej | týždeň dvanásty | Orvokki's blog 21.9.2017 na 18:29

  […] podobnom duchu, ako včera, prechádzame dnes veľtrh Svět knihy. Report som spísala tu. Adamko opäť celý čas v šátku spinkal. Kúpili sme mu hromadu knižiek a tri z nich (Vlk a […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.