Februárovou knižkou z Knihozeme je encyklopédia pre predškolákov a najmenších školákov s názvom Svět je nej. Krátkymi textami a celostránkovými obrázkami chce deťom ukázať tie naj miesta na svete. Najvyššie, najhlbšie, najchladnejšie, najteplejšie, najzasneženejšie. Chce im ukázať najvyšší strom i vodopád, najširšiu rieku a mnohé ďalšie.
Príbeh začína na starej povale, kde kamaráti Šimon, Daniel a labrador Ludvík objavia ohromný atlas sveta. Čarovný atlas sveta! Kúzelný vír trojicu prenesie do tých naj miest na svete.
Putovanie naprieč kontinentami je podané z pohľadu psa, chlapci občas prispejú s nejakou informáciou. Pod každým textom je naviac uvedené, kde sa nachádzajú, zaujímavosť a fakt súvisiaci s rekordom.

Svět je nej cieli na deti od približne piatich rokov. Pre mimoriadne zvedavé by som sa nebála i skôr. Text je ale dvojsečný. Na jednej strane veľmi jednoduchý, aj keď začínajúci čitateľ bude potrebovať pomoc rodiča. Viac mu pomôžu obrázky, ktoré miesto približujú.
Čo mne celkom nesedelo je množstvo presných číselných údajov. Úplne si nemyslím, že tak malým deťom niečo povie dĺžka 7062 km alebo rozloha 9 269 000 km štvorcových. V kontraste s tým mi udrel do oči údaj pri Azúrovom okne na Malte, ktorý „sa bohužiaľ nedávno zrútil“. To nedávno je už dva roky a ak majú deti po knižke siahnuť aj o pár rokov, bude to nejasná informácia. Alebo pri Havaji sú nakreslené dinosaury a zaujímavosť, že sa tam natáčal Jurský park, no myslím, že veľa 5-6 ročných detí ešte Jurský park nepozná.
Chlapci sa do príbehu dostanú vďaka čarovnému atlasu, no prechody medzi jednotlivými miestami nie sú nijak spomenuté. Teraz sme tu, otočíme stranu a už sme niekde inde. Chýbala mi tam plynulosť a väčšia previazanosť.

Za mňa sú najväčším bonusom práve obrázky a preto knižku nebudem odkladať na policu na neskôr, ale listujeme s ňou s Adamkom už teraz. Už v úvode je výzva pre deti, aby chlapcov hľadali a pomohli im vrátiť sa naspäť. Nie vždy je to náročné, na niektorých miestach je minimum postáv a trojica je hneď v popredí. Na iných je ale turistov veľa a tam môžu i predškoláci zapátrať.
No a potom naše obľúbené hľadanie známych zvierat, pomenovanie neznámych predmetov, vymýšľanie si príbehov. Keďže už máme čo to s Adamkom precestované a na niektorých miestach, alebo aspoň v ich blízkosti, sme boli, môžem časom vytiahnuť naše fotky a dať kresleným obrázkom reálnu podobu.
Bavili ma aj detaily vzťahujúce sa na konkrétne lokality. Napríklad ako si chlapci zapchávajú nos, keď sú pri gejzíre, alebo na seba jeden z chlapcov dáva repelent pri jazere známom množstvom komárov. Sú tam aj výmysly v podobe medveďa chytajúceho ryby na udicu alebo mývala ukazujúceho paličkou na tabuľu, no sú to len také hravé detaily, ktoré podobnej knižke rada odpustím.

Svět je nej je pre mňa tak 50:50. Pretože radi cestujeme a objavujeme nové miesta, bude knižka u nás určite populárna. Čo sa týka textov, od tých som čakala väčšiu prepracovanosť a prispôsobenie cieľovej skupine (od 5 rokov). Takto sa z môjho pohľadu bije zjednodušenosť pre menšie deti a zbytočné informácie, ktoré by zaujali skôr starších školákov.
Určite je to knižka, kde sa žiada prítomnosť rodiča a spoločné čítanie, zvedavé deti vymyslia kopec podnetných otázok. Ilustrácie zaujali mňa aj Adamka, stojí za nimi slovenská ilustrátorka Katarína Gasko. Autorke knihy Karoline Medkovej vyšla v Albatrose v roku 2015 ešte knižka Vánoce z celého světa.


Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.
No Comments