O knihách

Štyri komiksovo-ilustrované odporúčania

29.1.2017

Minulý rok som akosi viacej prepadla komiksom a preto ma potešilo, že sa mi ich pár objavilo aj pod stromčekom. Než skončil rok, mala som ich prečítané. A pár z nich už prečítali aj naše návštevy, pretože som mala knihy položené v kuchyni pri sofe, tak keď už si tam oddychovali, siahli aj po knihe. To ma vždy teší, keď k nám niekto príde a prečíta knihu.

Tri komiksy a jedna ilustrovaná knižka, to sú moje dnešné štyri odporúčania.

Aleksandra Mizielińska a Daniel Mizieliński – Mapy

V detstve som mala rada atlasy aj encyklopédie. Toľko nových informácií a toľko zaujímavých miest! V dospelosti preferujem viac cestovanie, no to neznamená, že ak sa objaví nevšedný počin na knižnom trhu, nechám si ho ujsť. Napríklad taký Atlas zemí, které neexistují alebo veľkoformátová ilustrovaná kniha Mapy.

Mapy sú určené skôr detským čitateľom a ja si viem živo predstaviť, ako budeme o pár rokov s malým synom sedieť v jeho izbičke a listovať po celom svete. Budeme objavovať zaujímavosti a nevšednosti vybraných krajín, porovnávať, spoznávať typickú faunu a flóru, premýšľať, kam sa vyberieme na dovolenku a ktorú miestnu špecialitu ochutnáme.

Luke Pearson – Hilda se vrací

Hildu určite poznáte a verím, že väčšina z vás si ju zamilovala. Pokračovania som sa nevedela dočkať a musela som ho mať prakticky okamžite po vydaní. Ďakujeme Paseka, že ste nás nedočkavcov nenechali čakať veľmi dlho. Teraz ešte aby autor napísal ďalšie, pretože nevýhodou takýchto komiksov je, ako rýchlo sa prečítajú.

Aj druhá kniha o dievčatku Hilde v sebe skrýva dva príbehy – Hilda a Ptačí slavnost a Hilda a černý pes. Hlavná hrdinka sa s maminkou a tou najroztomilejšou líškou s parôžkami presťahovala do mesta a to už nie je také zábavné, ako les s obrami. I tak ju ale čaká nejedno dobrodružstvo.

Sarah Andersen – Dospelosť je mýtus (Zbierka Sáriných čmáraníc)

Nech zdvihne ruku ten, kto sa nenašiel ani v jednom komiksovom stripe od Sarah Andersenovej. Nemusíte byť ani introvert, ale nejedenkrát si poviete, že to ste celá vy. Alebo váš partner. Sarah trefne a vtipne vystihla dospelosť tých, ktorí ešte nechcú byť dospelí.

Má rada knihy, nemá rada ľudí. Povinnosť pre všetkých knihomoľov, aj keď knihu prelúskate hoci i na stojáka v kníhkupectve. No ak budete mať niekedy pocit, že svet tam vonku za oknami vám tak trochu nerozumie, po prelistovaní pár stránok sa hneď budete cítiť lepšie. Úsmev zaručený.

Marjane Satrapiová – Persepolis

To najlepšie na koniec. Najlepšie svojou výpovednou hodnotou. Persepolis som videla pred pár rokmi na filmovom festivale Cinematik. Nevedela som, že originál je vlastne kniha a ďakujem tej blogerke, ktorá knihu zrecenzovala a tým mi rozšírila obzory. Keďže film sa mi páčil a téma je to stále viac ako aktuálna. Must-have v mojej knižnici.

Persepolis je prvý iránsky komiks, hoci napísaný a nakreslený bol v Paríži. Autobiografický a pre mnohých prekvapivý. O dospievaní v Iráne, počas vojny a islamskej revolúcie. O tvrdohlavej hlavnej hrdinke, kultúrnych i náboženských rozdieloch, názoroch. Odporúčam každému.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply StandyB 30.1.2017 at 08:12

  ja mám zálusk na Mapy už dlhší čas 🙂 skúšam po okolitých kníhkupectvách…..na mojej top onlineknihkupectve sa hneď vypredala…. a v ostatných to stojí tak ako v kamenom obchode….:-/

  • Reply Orvokki 30.1.2017 at 09:30

   Vypredaná? Celkom rýchlovka, ale kniha je to fakt krásna a myslím že ju veľa detí našlo pod stromčekom. Tak snáď čo najskôr naskladnia. Je pravda, že komiksy a ilustrované knihy patria k tým drahším, takže zľava len poteší. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.