CZ a SK O knihách

Štyri deti, tri sestry, jeden pes a jedna cesta

3.8.2015

Petra Soukopova Pod snehem

Autor: Petra Soukopová
Názov: Pod sněhem
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: HOST
Počet strán: 373

. . .

Ak vám bude niekto niekedy tvrdiť, že česká literatúra nestojí za nič a iba v zahraničí píšu kvalitné knihy, urazene sa na neho pozrite, vrazte mu do ruky román Pod sněhem a o týždeň si zájdite vypočuť jeho nadšenie z tejto knihy. Poznám veľa dobrých kníh, dokonca aj veľa dobrých českých kníh. Ale Petra Soukopová ma totálne dostala.

Tri sestry, štyri deti, jeden manžel, jeden milenec, jedna cesta k rodičom, jeden deň, jeden zabudnutý darček, desiatky nepovedaných viet, desiatky tých povedaných. Obdivujem ľudí, ktorí dokážu tak obyčajnú vec, ako je cesta autom, opísať na viac 300 strán a napriek tomu ani na okamih nestratiť na zaujímavosti.

Vnútorne monológy i rozhovory všetkých členom rodiny sú pritom úplne obyčajné. V rôznej podobe ich pozná asi každý z nás. Vlastne by na tom nemalo byť nič zaujímavé. Ale Petra Soukopová to dokázala napísať tak, že pozoruhodné je každé jedno slovo. A spolu tvoria úžasnú knihu, ktorú neváham označiť za jednu z najlepších zo súčasnej českej tvorby.

Sedíme v kuchyni, jsou otevřený okna, jenom síťka proti hmyzu, i přesto je v místnosti několik much, otevřený dveře jako snad celý léto, v mý vzpomínce je venku krásně, slunce a vedro, ale tyhle podrobnosti často nejsou pravda, tak nevím. Každopádně vím, co mám na sobě i co mají na sobě sestry, Olina zelenej svetr s límečkem, vida, takže venku není vedro, a Týna takovej svetr, co jsme postupně nosily všechny tři, modrobílej, co nám upletla babička, asi ho upletla Olině nebo mně, ale teď ho má na sobě Týna a já mám svetr, kterej byl původně táty, ale teď ho nosím já, je velkej a vytahanej a já v něm vypadám ještě tlustší, ale to si tehdy neuvědomuju, tehdy mám pocit, že když nosím volnější oblečení, tak nikdo nevidí, že jsem tlustá.

Blanka, Olina a Kristýna. Prvá sa vydala a má tri deti, druhá je slobodná mamina, tretia vo vzťahu so ženatým chlapom. Tri sestry nasadajú s deťmi do auta a vydávajú sa k rodičom, aby oslávili otcove narodeniny. Cesta v takejto zostave nemôže dopadnúť dobre. A to ešte netušia, že v cieľovej stanici ich čaká ďalšie nepríjemné prekvapenie. A pred cieľom tiež.

Trefné postrehy a každodennosti premenené do vtipného i neveselého príbehu fungujú fantasticky. Autorka má dar dokonalo a realisticky opísať myšlienky rôznych postáv, psychológia jej v tejto knihe naozaj ide. To robí zo všedného námet nevšedné čítanie. Krásne, pútavé a pôsobivé. Aké šťastie, že autorka toho napísala už viac a ja sa môžem pustiť do ďalšieho jej príbehu.

5/5

You Might Also Like

9 komentárov

 • Reply Mony 3.8.2015 at 18:41

  Ale tak to znie veľmi zaujímavo a sľubne 🙂 Určite po knižke niekedy siahnem, pretože takéto príbehy zo života a k tomu realisticky vykreslené sú presne pre mňa. Takže skvelý tip 😀

  • Reply Orvokki 5.8.2015 at 19:02

   Nečítala som zlú recenziu alebo komentár na túto knihu, naopak, chvália ju snáď úplne všetci. Vrelo odporúčam, obzvlášť ak máš rada tie realisticky vykreslené príbehy o života. Budeš nadšená 🙂

 • Reply Jana 3.8.2015 at 22:13

  Zatím jsem od P. Soukupové četla jen jeden román – K moři, vůbec se mi to tehdy nelíbilo, proto už jsem si od ní nic dalšího nepůjčila. Nicméně na tento román jsem zatím slyšela jen samou chválu. Až skončí dovolená v naší místní knihovně, hned poběžím a půjčím si ji. Od přečtení K moři už uběhla spousta let, je možné, že se mi Pod sněhem bude také velmi líbit, protože jsem se od té doby čtenářsky určitě hodně posunula 🙂

  • Reply Orvokki 5.8.2015 at 19:08

   Pre mňa to bola prvá kniha od Soukupovej, siahla som po nej práve pre tie chvály. Pozerám, že K moři je jedna z jej prvých kníh. A pomerne krátka 🙂 Možno i ona sa odvtedy zlepšila a vypísala. Ale s tým čitateľským posunom ti rozumiem, tiež to tak mám. Na niektoré knihy treba vyrásť 😀

 • Reply Myanmar 5.8.2015 at 19:45

  Skvělá recenze! 🙂 Petra Soukupová mě touto knihou hrozně mile překvapila a jsem moc ráda, že se ti tak líbila! 🙂

  • Reply Orvokki 5.8.2015 at 19:48

   Oh, vďaka 🙂 Len dúfam, že nebudem mať veľké očakávania od ďalších jej kníh, doma už mám Marta v roce vetřelce.

   • Reply Myanmar 6.8.2015 at 10:18

    Na tu se též chystám 🙂 A jsem docela zvědavá, slyšela jsem nepříliš lichotivé poznámky o hlavní postavě 🙂

 • Reply Jana 29.4.2016 at 19:02

  Dočteno. Velký zážitek!!!

 • Reply Svět knihy v sobotu | Orvokki's blog 15.5.2016 at 08:31

  […] Petry Soukopové. Ktorá ma minulý rok dostala románom Pod Sněhem, takže je čas na ďalšiu jej knihu. Marta v roce […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.