O knihách

Štvrté dovolenkové čítanie

21.8.2016

Ctvrte dovolenkove citanie I

Štvrté tipy na čítanie! Tentokrát to bude krátke, pretože som čítala celkom málo. Veľmi málo a to nie len na dovolenke, ale aj po nej. Nebolo kedy. Do Španielska som išla pracovať a tak nebol čas cez deň chodiť na výlety a po večeroch čítať knihy. Naopak, od práce sme utekali do bazéna, keď opadli najväčšie horúčavy, skákali sme v ústrety vlnám v mori a nejeden večer sme zašli do mesta. Našťastie čas na letisku a v lietadle je nekonečný, takže to neostalo bez neprečítanej knihy.

Okrem Kindle som si zobrala dve hrubšie knihy. V nakladateľstvo Host prebiehal minulý mesiac knižný battle a keďže som chcela súťažiť poctivo, neostávalo mi než len obe knihy prečítať a až potom sa rozhodnúť, čí fandím epickej fantasy s prvkami rímskej ríše Jiskra v popelu alebo fantasy inšpirovanej severskou mytológiou Ódinovo dítě. A tretiu knihu som nakoniec vybrala tiež z HOSTu.

Ctvrte dovolenkove citanie VI

Sabaa Tahirová – Jiskra v popelu

Toto bolo výborné. Skvelý svet, hoci mi príde, že autorka sa inšpirovala vo všetkých možných príbehoch a knihách, ale dohromady poskladala svojskú fantasy. Krutú a bezcitnú, niekedy až priveľa. Výborná kombinácia napätia, dejových zvratov, odvahy, odhodlania a samozrejme lásky. Výborne napísané postavy. To sa vie, že na pokračovanie sa teším.

Obdivujem Laiu, ktorá sa nehrala na hrdinku, vedela, že na to nemá, no jej už neostalo nič, iba brat, pre ktorého zatla zuby a bojovala. Bojovala tajne, robila chyby, učila sa, popálila sa, no aj keď jej všetci hovorili, vzdaj to, ona išla ďalej. Zbitá, zničená, unavená a bez nádeje. Ale išla.

Obdivovala som Eliasa, ktorý si mohol užívať všetky výhody ako najlepší bojovník, syn z váženej rodiny, obklopený vernými priateľmi. Ale jeho srdce maska nedostala. Videl, že tento systém nefunguje správne, a hoci musel nejedenkrát zatnúť päste a privrieť oči, podvedome sa tomu bránil.

V knižnom battle som nakoniec hlasovala práve za Jiskru v popelu.

Ctvrte dovolenkove citanie III

Siri Pettersenová – Ódinovo dítě

Kým Jiskra v popelu ma chytila od začiatku, Ódinovo dítě som mala dokonca chuť odložiť. Keď totiž prečítate sto strán z knihy a vlastne sa stále nič poriadne nedeje, najmä keď ide o krimi, fantasy alebo čokoľvek, čo by malo byť napínavé, hovorím si, či tá kniha naozaj stojí za môj čas. Obzvlášť, keď má 560 strán.

No a stále som to nedala. Za mesiac som prečítala tretinu a ešte minimálne mesiac potrvá, než dostanem na koniec. Už na začiatku som tušila, že nebudem patriť do #tymodin, pretože Jiskra je skrátka lepšia. Tak strašne dlho mi trvalo sa do knihy začítať, všetky tie vymyslené názvy miest a postáv mi vadili, nepasovali a dlho som si na ne zvykala. A myslím, že som si doteraz nezvykla.

Ale dávam jej šancu, prakticky každý deň, aspoň jednou kapitolou. Nemôže to byť predsa zlé, keď si získala toľko fanúšikov. Spolieham na nejaký epický záver. Pretože aj tých málo zvratov, čo sa stalo, mi neprišlo ničím pútavých. Mrzí ma, že som si nenašla cestu ani k postavám. Je mi jedno, že Hirke chýba chvost a nevie primknúť, nech už to znamená čokoľvek. Rime mi príde občas zbytočný a ostatní sú rýchlo zabudnuteľný. No skrátka to prostredie na mňa nepôsobí veľmi presvedčivo. Ale verím, že ten wow okamih sa ešte objaví.

Ctvrte dovolenkove citanie V

Wolf Haas – Brennerová

„Svérázný detektiv Simon Brenner v nejvtipnějším detektivním románu posledních let.“ Nie som si týmto opisom z anotácie úplne istá. Simon je síce svojrázny, ale stretla som sa aj so zaujímavejšími postavami. Detektív síce býval, no teraz je prakticky na dôchodku. Kniha síce vtipná je, ale to spočíva väčšinou v jazyku, akým je písaná, než v situáciach, do ktorých sa dostal. A detektívka to rozhodne nie je.

Aby som Brennerovej nekrivdila. Tá kniha nie je zlá. Lenže ani dobrá. Predstavte si, že si zájdete niekam na pivko či Kofolu, každému čo mu chutí, a sadnete si k miestnemu štamgastovi. Takému, že ten už ani neobjednáva, tomu nosia automaticky. A on vám začne rozprávať o svojom kámošovi Simonovi, jeho peripetiách s bývalou ženou, nejakou Ruskou, ktorá ho prosí o pomoc s hľadaním jej sestry, o dvoch potetovaný chlapíkoch, ktorých Simon navštívi a o dve hodiny na to, im niekto usekne ruky, o stretnutiach s cudzineckou políciou, mafiánoch a tak. A hovorí to s tým svojim prostým, hovorým jazykom.

A síce iba 232 strán, ale ku koncu si začnete hovoriť, či už to autor trošku neprehnal. A prečo naznačil, že by to snáď i malo mať pokračovanie? No skrátka, tak rýchlo, ako knihu prečítate, tak i na ňu zabudnete.

Ctvrte dovolenkove citanie VII

Predchádzajúce tipy

Ctvrte dovolenkove citanie II_fix

You Might Also Like

15 komentárov

 • Reply Bastera 21.8.2016 at 16:14

  Myslím si, že už tě Ódinovo dítě víc asi nechytí, je to zkrátka takový styl, ne příliš akční, někomu to zkrátka sedí, někomu ne, mně se na tom líbilo, jak se to dá napasovat na jakoukoliv dobu, víra až fanatismus, slepé následování oveček a celkově to společenství a tak, ale pokud tě nechytla, tak to podle mě už nechytí 🙂

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 17:55

   To si ma moc nepotešila. No nevadí, tak ja si to tým svojim pomalým tempom postupne dočítam a medzitým preložím niečím svižnejším. 🙂

 • Reply pravá knihomolka 21.8.2016 at 18:55

  Škoda, že ti s Ódinovým dieťaťom neporadím, nečítala som ani jednu z tých kníh. Zato teraz mám chuť prečítať si Jiskru v popelu 😀 Ani ja som toto leto čítaniu príliš nedala – nejako je stále čo robiť, kam ísť, prípadne čo zavárať 🙂 A ešte horšie je to s písaním. Ešte na začiatku prázdnin som prečítala detektívku Hněv od Zygmunta Miloszewského, mám o tom čo povedať – akurát na písanie nie je čas. Preto máš moj obdiv za všetky tie články, čo stíhaš vydať. 🙂

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 19:49

   No presne! Leto je plné zážitkov a síce u nás sa nezavára, ale na záhrade trávime čas aspoň grilovaním (a jedením rajčín, ktoré nám vyrástli). Čítať síce čítam tiež, ale nie knižky, na ktoré by som teraz chcela písať články.

   Síce toho publikujem málo, ale aspoň nemám pocit, že to tu zanedbávam. Skrátka je také obdobie. Aj keď to začiatkom leta vyzeralo nádejné, veľa kníh, veľa článkov, teraz mám celkovo také obdobie zmien, tak si to užívam akosi v súkromí. A aj keď ideme niekam na víkend, tak sa mi akosi nechce fotiť a písať o tých miestach, hoci v Turčianskych Tepliciach majú skvelý park s knižnými búdkami a to by stálo za zmienku na knižnom blogu. 😀

   Ale mám ešte rozpracované dva články (o dobrých podnikoch, ktoré sme posledné mesiace navštívili a o divadle, kde všade sme boli minulý rok), tak snáď si niekedy nájdem čas na ich dopísanie. Však ono príde jeseň a zima, a opäť sa rozpíšeme :).

 • Reply Radek 21.8.2016 at 18:57

  Já souhlasím s předchozím komentářem, na mě občas knížka sice působila jako ,,lehce koncentrovaná nuda“, ale celkově jsem si knížku hodně užil, no jestli tebe nechytla, tak asi můžeš přestat číst, nemyslím, že by tě začala bavit. 🙂

  Nicméně super článek, máš perfektní fotky, dlouho jsem nenatrefil na tak překrásný fotografie. 🙂

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 19:53

   Mám tu knihu podpísanú, Siri je veľmi sympatická a inšpirácia v severskej mytológii… to musím dočítať. Pomaly, aby ma to nenudilo nejak moc, ale musím. A chcem! Ale dobré vedieť, že v podobnom duchu sa ponesie až do konca.

   A ďakujem. Väčšinou fotil manžel, mám pocit, že jemu to ide jaksi lepšie, aj keď obaja sa ešte len učíme, ako na čo najlepší záber. 😀

   • Reply Radek 28.8.2016 at 01:37

    Siri je neuvěřitelná, dělal jsem s ní rozhovor a na rovinu mohu říct, že jsem nikdy nekomunikoval se sympatičtějším autorem. Je milá, příjemná… mohl bych vymýšlet jaká skvělá je dlouho, je prostě úžasná. 😀 Ten autogram závidím – je mi líto, že mě ta chuť pořídit si knížku popadla tak pozdě a neměl jsem možnost se se Siri setkat. Každopádně ať se knížka líbí, pokud jsi ji již nedočetla. Fotky máte vážně skvělé! 🙂

    • Reply Orvokki 28.8.2016 at 08:13

     Pár rozhovorov som so Siri čítala, plus besedy na veľtrhu Svět knihy, kde bola, takže moje sympatie naozaj má. Vlastne máš pravdu, je úžasná, ono už len vymyslieť celý ten svet nie je úplne jednoduché.
     V stredu bude Deň neprečítaných kníh, tak to by som ju chcela dočítať. Zo všetkých rozčítaných kníh na nočnom stolíku si to práce Ódinovo dítě zaslúži najviac. 🙂

 • Reply Lusu 24.8.2016 at 23:51

  Tiež ma knižní battle namotal na oba tituly 😀 Ódinovo dítě ma zaujalo viac, ale ako tak čítam tvoje postrehy, asi ho odložím na zimu a začnem radšej Jiskrou.
  A vôbec to nie je málo, mám pocit, že v lete sa toho vždy prečíta najmenej

  • Reply Orvokki 25.8.2016 at 14:49

   Ja som od Ódinovho dítěte očakávala niečo viac severské. A keď už bol vyhlásený battle, myslela som, že sú si knihy čímsi podobné. Myslím ako tou akčnosťou a pod. Takže trochu za to môžu aj moje očakávania.
   V lete a počas zimných sviatkov prečítam zvyčajne najviac, toto leto som sa na začiatku rozbehla strašne moc a teraz úplný útlm. Už tretí večer napríklad čítam Čtenář z vlaku v 6.27, čo je krátka kniha ktorú väčšina ľudí dáva za dve-tri hodiny 😀

   • Reply Lusu 28.8.2016 at 16:05

    Túto knihu od Didierlaurenta (to meno…) mám odnedávna v čítačke – čo si o nej myslíš? Či to dlhé čítanie má znamenať, že to nie je úplne ono?

    • Reply Orvokki 29.8.2016 at 11:18

     Mne sa to páčilo, dokonca mi to nakoniec prišlo krátke, kľudne by som si vedela predstaviť viac strán. Spočiatku je to také slabšie, ale pekne to graduje. Celkom zaujímavý príbeh, viem si predstaviť aj pokračovanie alebo nejaké rozvinutie, ale i takto to malo svoje čaro. Nakoniec som hodnotila 4/5.
     Trvalo mi to tak dlho iba preto, že som viac unavená, stačí mi pár strán a okamžite zaspím 😀

 • Reply Myanmar 27.8.2016 at 21:25

  Teda tím Ódinovým dítětem jsi mě trochu znejistila, tu sérii jsem se chystala shánět, až dovyjde poslední díl 😀 Ale co, třeba by mě chytla víc, je fakt, že já mám takové ty pomalé, spíš atmosférické příběhy ráda 🙂

  • Reply Orvokki 28.8.2016 at 08:10

   Fanúšikov má Ódinovo dítě viac ako dosť, takže zahoď obavy a určite ju skús. Myslím, že tebe sadne viac. 🙂

 • Reply Piate dovolenkové čítanie | Orvokki's blog 26.9.2016 at 10:44

  […] Štvrté dovolenkové čítanie […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.