Adamkova knižnica O knihách

Strom na dvanástich kartičkách

3.7.2019

V tohtoročnej zásielke z Knihozeme bolo opäť veľa krásnych kníh, no mňa najviac zaujal Strom. A vlastne to ani nie je kniha. Ako kniha spočiatku vyzerá, ale po prvom listovaní vám tam niečo nesedí. Akosi nevyzerá tak, ako by mala.

Strany sú totiž pevné a máte ich jednu po druhej vytrhať. Potom poskladať vedľa seba a z dvanástich kartičiek vznikne strom a život v najbližšom okolí. Plný živočíchov, pre ktorých je domovom alebo tam hľadajú niečo pod zub či tieň.

Z druhej strany kartičiek sú informácie o stromoch a živočíchoch, a úlohy pre deti. Deti budú hľadať, počítať, sadiť strom, spoznávať, tvoriť herbár a rôzne obrázky s použitím listov a plodov stromu, robiť figúrky, kresliť. Výborný hravý spôsob, ako ich zapojiť do spoznávania lesa, s pomocou rodičov kľudne už od 2,5 – 3 rokov. Skrátka pre predškolákov ako stvorené.

Kartičky na seba nenadväzujú, môžu sa pozerať v ľubovoľnom poradí. Ilustrácie sú podľa mňa nádherné, za Stromom stojí maliarka a fotografka Katarzyna Bajerowiczová, mama troch dcér, ktorá zároveň píše blog mama3swinek.blogspot.com. Jej zvieratá mi veľmi pripomínajú tvorbu Axela Schefflera, aj ten dáva zvieratám podobné výrazné oči.

Ak idete v lete na chalupu alebo budete chodiť často na výlety do lesa, Strom sa vám v batožine nestratí a prechádzky môžete nenásilne oživiť o poznávanie. Doma spoločne prezerať kartičky, pomenúvať živočíchov a vybrať si úlohu, ktorú potom v lese či na záhrade splníte. Ja myslím, že si užijete kopec zábavy. Za mňa je Strom mimoriadne vydarený počin, ktorý sa na poličke veľmi neohreje od jari do jesene. U nás dostane najväčší priestor až budúci rok, ale už teraz sme si s Adamkom užili pekný čas pri prezeraní zostaveného stromu, pretože Adamko zbožňuje hľadacie leporela.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Slávka 4.7.2019 at 07:45

  Parádna knižka, ďakujem za nahliadnutie!

  • Reply Orvokki 4.7.2019 at 13:04

   Mám radosť že zaujala. ?

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.