napätie O knihách

Strhujúci plavec

31.7.2015

Joakim Zander Plavec

Autor: Joakim Zander
Názov: Plavec
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: HOST
Počet strán: 384
Orig. názov: Simmaren
Preklad: Luisa Robovská

. . .

Wow. Opäť sa mi do ruky dostal román, ktorý by som bez váhania označila ako brilantný, strhujúci a podobne. Vlastne ani neviem, čím si ma tak získal. Príbeh nie je originálny, rovnako tak zápletka, striedanie osôb či tempo rozprávania. Ale i tak má v sebe niečo, vďaka čomu som si po celý čas hovorila: „Sakra, toto je fakt dobrý thriller.“

A to začal naozaj komplikovane. Veľa nových osôb, veľa nových miest, striedanie časových úsekov od prítomnosti do minulosti. Trvalo mi dlho, než som si všetkých zapamätala a dokázala sa v tej spleti názvom a mien orientovať. Až potom to prišlo. Tá čistá radosť z čítania dobre napísanej knihy. Napätie, nečakané aj predvídateľné scény, momenty, kedy som neveriacky krútila hlavou.

Uvědomím si, že jsi to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. A že tě vidím naposledy. Nůž se mi zabodává do srdce čím dál hlouběji.
Znovu otočíš klíčkem.
Ááááárrrrararararararar.
Je to znamení. Jedno z tisíce znamení, které jsem se naučil rozpoznávat v zájmu svého přežití. Vím, že už je pozdě. Zaplaví mě šílený strach, beznaděj, výčitky a zase výčitky. To všechno během zlomku vteřiny právě tak dlouhého jako doba, kterou nerv potřebuje k zareagování na bolest.
Když mi výbuch div netrhá bubínky, už ležím na betonové podlaze balkonu.

O čom to je?

Tri dejové línie. Prvá sleduje tajného amerického špióna od jeho misie v Damašku, kde prišiel o ženu a vzdal sa dcéry, až po súčasnosť. Cestovanie na nebezpečné misie, aby zabudol, kancelárska práca v Amerike, snaha zapadnúť a žiť aspoň trochu normálny život, boj s minulosťou, jeho dcéra.

Druhá začína v súčasnosti. Klára Walldéenová, práca v Európskom parlamente, pomer s významným poslancom. Nekomplikovaný život jej naruší bývalý priateľ Mahmúd Šammúš, ktorý ju kontaktuje s naliehavou prosbou o stretnutie. V tej chvíli sa jej život obráti hore nohami do takej podoby, aký si ani nechcela predstaviť.

Dôležitú úlohu má i tretia línia s Georgom Lööwom. Nezaujímavý lobbista dostane klienta a úlohu, ktorá mu môže priniesť peniaze a postavenie, po akom túži… alebo smrť.

Neustálym striedaním týchto troch pohľadov sa čitateľ postupne dozvedá, kto je ten záhadný americký špión, aký vzťah má ku Kláre Walldéenovej a ako do toho všetkého zapadá Švéd George. Niektoré veci sa dajú domyslieť, mnohé ale prekvapia. Čo prekvapilo mňa je, ako všetko do seba zapadá. Ako Joakim Zander dokázala zvoliť vhodné slová a obraty, vytvoriť pútavú atmosféru, udržať napätie.

Aj keď to išlo spočiatku ťažko. A leto nie je vhodná doba na čítanie. Ale na dlhé zimné večeri je ideálna. Najmä ten záver. Bude vás mraziť.

5/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Myanmar 31.7.2015 at 22:10

  Přiznám se, že Plavce jsem až do přečtení Tvé recenze tak nějak ignorovala. Nějak mě nelákala obálka. Po seznámení s anotací ale musím říct, že to vypadá fakt dobře! I když… možná přeci jen počkám na ty zimní večery 🙂

  • Reply Orvokki 2.8.2015 at 10:00

   Ja som si Plavca požičala od maminy na cestu do autobusu a hneď mi to rýchlejšie utieklo. A spomínam si, že nám ho odporúčala aj predavačka v kníhkupectve, ja som pôvodne chcela vybrať Pravidla sýrárny, ale podľa nej je to nuda, tak jej dala Plavca 😀

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:16

  […] Plavec (Simmaren) – SK, Fortuna Libri, 2014; CZ, HOST, 2015* […]

 • Reply Prečítané leto o meste – Orvokki's blog 12.8.2018 at 22:26

  […] nečítala. Joakim Zander je švédsky krimi spisovateľ a maximálne si ma získal thrillerom Plavec. Príbeh nie je originálny, rovnako tak zápletka, striedanie osôb či tempo rozprávania. Ale i […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.