napätie O knihách

Strach

11.1.2019

Pozerám na knihy britskej spisovateľky C. L. Taylor, ktoré v češtine vychádzajú v nakladateľstve Domino a vidím, že ich má všetky pomenované krátko a výstižne. Lež, Nehoda, Zmizelý, Útěk, najnovší Strach a chystá sa Spánek. Ale vlastne ona i tak píše, dej zbytočne nenaťahuje a rýchlo sa dostane od úvodu k napätiu.

Útěk bolo moje zoznámenie sa s autorkou a keďže ma kniha veľmi bavila, po novinke Strach som siahla s radosťou a veľkými očakávaniami.

Lou sa vracia do rodného mesta, aby vybavila pozostalosť po svojom otcovi. Je to návrat po rokoch, pretože k mestu ju viažu škaredé spomienky. V štrnástich rokoch mala pomer s Mikeom, trénerom karate, ktorý skončil jej únosom a Mikeovým odsúdením na päť rokov. Z nerovného vzťahu sa ale nikdy nespamätala a na následky trpí stále. Nie je schopná plnohodnotného vzťahu a všetky známosti skončia skôr, ako poriadne začnú.

Rada by sa s minulosťou vysporiadala, ale vráti sa jej aj s úrokom. Mike v zneužívaní maloletých pokračuje a ona je toho svedkom. Keďže na polícií bez dôkazov nič nezmôže, rozhodne sa Mikea potrestať vlastnou cestou. Veľmi rýchlo zistí, akú ťažkú úlohu na seba zobrala.

Príbeh je postupne odkrývaní troma ženskými postavami. Lou, Chloe a Wendy. Akú úlohu zohráva a aký vzťah má Wendy k Lou a Mikeovi sa čitateľ dozvie až neskôr. Túto postavu si s veľkou pravdepodobnosťou neobľúbite, no práve jej povaha, hnev a samotársky životný štýl budú pre mnohé udalosti kľúčové.

Chloe je mladé dievča, ktoré si neverí, trápi sa s váhou a nemá rada svojho otca. Útechu našla v Mikeovi, no pre obrovský vekový rozdiel a fakt, že má len trinásť rokov, svoj vzťah taja. Pri tejto postave autorka zabrúsila do niektorých problémov dospievajúcich. Ťažkosti v rodine, nízke sebavedomie a ľahké ovplyvnenie a možné zneužitie dospelým chlapom, ktorý vie povedať presne tie čarovné slovka, ktoré utrápená teenagerka chce počuť.

Dej sa odohráva sa v prítomnosti, iba Lou sa občas v spomienkach vracia do Francúzska, výletu, ktorý mal byť romantický, no zmenil sa na únos. Došlo jej, že nebola Mikeova posledná obeť a chce zachrániť Chloe pred podobným nešťastím.

Autorka si pripravila zaujímavú tému a so zápletkou sa tiež pohrala. No občas mi prišlo, že zašla až priďaleko a musela si pomôcť s návratom. Nečakaný telefonát, návšteva, dopravná nehoda… pomocné barličky, ktoré v knihách nevidím veľmi rada.

Našťastie to ale nedohnala do extrému a išlo skutočne len o pár momentov.

Priznám sa, že pôvodne som chcela hodnotiť trochu slabšie, ale všetci vieme, že konce spravia veľa. Nie iba tie knižné. Náš zážitok buď úplne pokazia alebo vyzdvihnú o úroveň vyššie. Tak sa stalo i so Strachom. Ja podobné závery zbožňujem, dej je síce uzavretý, ale nejaká informácia doň stále môže vniesť nový pohľad.

A tu bol celkom zásadný pohľad, lenže to by som už prezradila príliš veľa. No ak budeme mať počas čítania pocit, že Mike je síce hajzlík, ktorý využíva trápenie dievčata aby s ňou mal zakázaný vzťah, no až taký lynč si nezaslúži, nakoniec zistíte, že je v ňom čosi viac. Čosi horšie.

C. L. Taylor mi opäť dokázala, že píše pútavo a jej meno medzi novinkami už nikdy neprehliadnem. Strach je nenáročný, no dobre napísaný thriller, ktorý zľahka upozorní na možný problém mladých dievčat tápajúcich v puberte.

4/5

Knihu Strach (orig. The Fear) napísala C. L. Taylor a preložila Zuzana Pernicová. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Domino. 312 strán. 

___

Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.