O knihách romány

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

4.2.2013

Stephen Chbosky - Charlieho Malé tajomstváKeď človek stojí v kúte, môže si všimnúť veľa úžasných vecí. Ale potom príde chvíľa, kedy je treba vykročiť na parket a začať naozaj žiť. 

Charlie ide na strednú. A píše dopisy. Nevieme komu, ale na tom nezáleží. Dôležité je, čo je v nich. Sú to veľmi otvorené a úprimné dopisy o jeho živote. O tom, ako mu umrela jeho milovaná teta Helen, o tom, ako kamarát Michael na základnej škole spáchal samovraždu, o tom ako sa naozaj snaží zapadnúť na novej škole, nájsť si kamarátov a byť ako oni. Nomálny.

Lenže Charlie je iný. Šikovný, vnímavý, chápavý, ale uzavretý do seba a pre všetkých čudný. Aj napriek tomu nadviaže priateľstvo so súrodencami Patrickom a Sam a ich ďalšími kamarátmi. A prežije  všetko to, čo sa na strednej zažíva. Prvú lásku, sklamania, cigarety, drogy, večierky…. Prežije nezabudnuteľný prvý rok na strednej škole. A vy ho vďaka autorovmu skvelému vyprávačskému talentu prežijete s ním.

Charlieho mále tajomstvá sú každodené udalosti s ktorými sa on, jeho kamaráti aj rodina stretávajú. Je to príbeh bežný a môže stretnúť aj vás, ale zároveň neobyčajný. Tragický, veselý i dramatický. V niektorých situáciach sa uvidíte, mnohé budete chcieť prežiť s ním, ale niektoré radšej nie. Nebudete chcieť aby kniha skončila, budete chcieť aby pokračovala. A snáď sa i budete cítiť nekonečne.
The Perks of Being a Wallflower

Kniha je celá napísaná formou dopisov, ktoré píše Charlie. Hoci v knihe oslávi šestnáste narodeniny, je písaný jednoducho, trochu naivne až detsky. Lenže taký Charlie je a môže za to niečo z jeho minulosti, čo si ani sám neuvedomuje. A v i tak jednoduchých vetách je neuveriteľne citlivý a emotívny príbeh a tá kniha musí zapôsobiť asi na každého kto si ju prečíta. Jeho pohľad na svet vás dostane. U mňa patrí k najlepším knihám, aké som kedy prečítala.

„Aj keď nie je v našej moci vybrať si, odkiaľ pochádzame, stále máme možnosť ovplyvniť, ktorým smerom sa vydáme. Môžeme konať. A môžeme sa pokúsiť o to, aby to v nás zanechalo dobrý pocit. Myslím, že keď raz budem mať deti a ony budú naštvané, nebudem im hovoriť že ľudia v Číne hladujú alebo niečo podobné, pretože fakt, že sú naštvané, to nezmení. A aj keď sú na tom iní ľudia horšie, na probléme konkrétneho človeka to nezmení nič.“

Román Charlieho malé tajomstvá (orig. The Perks of Being a Wallflower) vydalo nakladateľstvo Slovart, 208 strán, 2012, preklad Michaela Hajduková, ISBN 978-80-55604-27-5. Pozrite si aj vydarené filmové spracovanie s Loganom Lermanom, krásnou Emmou Watson a Ezra Millerom v hlavných úlohách a vypočujte si výberovku Jednej zimy, ktorú spravil Charlie Patrickovi k Vianociam.

Jednej zimy

Trailer

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Wolf Draven 4.2.2013 at 21:49

  Mluvíš mi z duše 😉

 • Reply John Green - Kam zmizla Aljaška | Orvokki's blog 23.3.2013 at 10:26

  […] mi to Charlieho malé tajomstvá. Pretože sa to odohrávalo na strednej, dej trval rok, bolo to úprimné, vtipné, smutné, […]

 • Reply Listy, ktoré čitateľa dovedú k zívaniu | Orvokki's blog 3.1.2016 at 12:12

  […] proti severáku si získala veľa fanúšikov. Stephen Chbosky si nás podmanil s Charliem v knihe Ten, kdo stojí v koutě a Karen Harringtonová to zvládla v A co když jsem blázen? Listy do neba sú oproti nim veľmi […]

 • Reply Prečítané leto | Knižky o písmenkách pre rodičov | Orvokki's blog 28.8.2017 at 11:23

  […] mojou veľmi obľúbenou knihou sú Charlieho malé tajomstvá (v češtine vyšlo pod názvom Ten, kdo stojí v koutě). Citlivý príbeh písaný formou […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.