O knihách young adult

Sophie Jordanová – Draki

26.1.2013

Sophie Jordan - DrakiJacinda Jonesová si ten deň predstavovala inak. Mala to byť chvíľa, ktorú si s kamarátkou Azure ukradli len pre seba, aby sa slobodne preleti nad jazerom. Kedy sa Jacinda aspoň na chvíľu vymanila z kontrolovaného života vo svorke. Vo svorke drakiov, potomkov drakov, vzácnych bytostí schopných premeny v nebezpečné, ale zároveň obdivuhodné tvory. A ako to už v príbehoch býva, tam kde sú draci, sú aj ich nepriatelia. A k tomu dňu nemalo patriť stretnutie s nimi.

Jacinda, jej dvojča Tamra a ich Mama po útoku lovcov narýchlo tajne opúšťajú domov v hmlou zahalených horách. Ten nový majú začať v púšti. V púšti, kde Mama svoje draki dávno pochovala, kde Tamra, ktorá sa nikdy neprejavila môže začať život, v ktorom bude záležať aj na nej a kde Jacindu nečaká nič iné, len postupná „premena“ na normálneho človeka. A On. Lovec, ktorú ju mal v ten deň zabiť, ale nespravil to…

„Mama zjavne nepočuje utrpenie v mojom unudenom hlase. Alebo sa rozhodla ignorovať ho. Myslím, že to druhé. Je pre rodičov ľahšie ignorovať nás, alebo predstierať, že všetko je v poriadku a potom robiť čokoľvek, čo chcú, presvedčení o tom, že je to niečo, čo chceš aj ty.“

Čo sa týka hlavnej zápletky, tak ide snáď o tú najbežnejšiu. Zakázaná láska. V záplave aktuálnych bestsellerov pre mládež nevyniká ani prílišnou originalitou, akurát že upírov, vlkodlakov či anjelov vystriedali draci. Respektíve Draki. Ale aj tak je na knihe niečo iné a povedala by som že i lepšie a prepracovanejšie.

Dej sa odohráva z pohľadu Jacinde. Hoci má len 16 rokov a robí chyby neprekvapujúce u jej veku, až prekvapivo dobre vychádza s Mamou. Svoj nesúhlas nedáva najavo nejakou extrémnou rebéliou a i kvôli sestre, ktorej nový život maximálne vyhovuje, veľmi neriskuje. Usiluje sa zapadnúť, zvyknúť si a nájsť nových kamarátov, hoci draki v sebe pochovať nechce. Keď sa do toho pripletie Will, nechýba sladká lovestory s chlapcom, po akom túži každé dievča na škole, ale keďže ten chlapec a jeho rodina sú lovci drakiov, bude to akési zaujímavejšie. A záver vás celkom namotá na pokračovanie.

„Aby som udržala časť svojho ja nažive, musím byť blízko toho, kto zabíja.“

Draki je kniha určená najmä pre mládež, písaná pútavým štýlom s príbehom, ktorý túto cieľovku zaujme. Hlavná hrdinka zažívajúca, popri starostiach s novým životom v púšti, ktorá má zabiť draki v nej, svoju prvú lásku. Takže napätie nebude chýbať. Rušivé momenty a nudnejšie pasáže boli len občas, kedy si Jacinda stále dookola pripomínala čo je, kto je Will a ako moc je nesprávne to, čo by chcela. Jasné, je to plné klišé, často predvídateľné a na to že kniha presahuje 300 strán sa zas tak veľa toho neudialo, no ak máte radi romantické príbehy s troškou fantasy, myslím, že kniha Draki by sa vám mohla páčiť. Za mňa je to tak na 7/10.

Draki (orig. Firelight) vydalo nakladateľstvo CooBoo, 2012, 320 strán, preklad: Denisa Pilková, ISBN 80-74471-32-2.  Pokračovanie s názvom Útek je už v predaji a záverečný diel by mal vyjsť ešte v tomto štvrťroku. Knihu môžete kúpiť na stránkach knihkupectva abcknihy.sk.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Drobné radosti # | Orvokki's blog 28.1.2013 at 11:35

    […] A keďže cez víkend som sa rozhodla oddychovať pred poslednými dvoma týždňami skúškového, tu si môžete prečítať, ako sa mi jedna z nich […]

  • Reply Aly 3.2.2015 at 23:55

    Táto knižka ma zaujala tým, že je o drakoch. Mám ich rada a chcela by som si o nich raz niečo prečítať. 🙂

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.