humor O knihách

Som mama a je mi hej

17.6.2017

Autor: Kristína Farkašová
Názov: Som mama
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Ikar
Počet strán: 296
Ilustrácie: Boris Farkaš

. . .

Po štvrťroku si nájdem čas napísať o knihe, samostatne iba o jednej, nie tri v jednom, a čuduj sa svete, je to kniha o deťoch. Ale ona ma vážne dostala.

Kristínu Farkašovú som poznala len tak z počutia. Že je to nejaká herečka. Potom som zachytila niečo o knihe. Pretože má dvojičky. Písala blog o živote s nimi a zrazu z toho bola kniha. A ešte jej tričká Koláčová som zachytila, ale to bolo tak všetko. Knihu som videla u maminy doma minulý rok, ale otvorila som ju až teraz nedávno. Asi preto, že aj ja už som mama.

Prečo ma baví? Kristína neznáša slovenské dojčiť, ale používa bohemizmus kojiť. Tým si ma získala hneď na začiatku. Tak málo stačí. A potom to pokračovalo jej humorom a trefnými poznámkami na materstvo. Och, ako ja jej rozumiem a to mám dieťa len jedno a aj to chlapca. A v noci sa vyspím. Ona nie. Teda teraz už áno, pretože jej knedle, ako Ele a Matilde hovorí, majú štyri roky. Adamko sa naučil spať šesť hodín vkuse už v dvoch mesiacoch a nemá súrodenca, ktorý by ho budil.

Som mama je ukážkové čítanie pre ženu na materskej. Pobaví sa, oddýchne si a vie, že v tom nie je sama. Pozná všetky tie situácie s deťmi i okolím, pozná rady, ktoré sa jej od okolia dostávajú, stretla sa s rôznymi názormi na výchovu, od kojenia až po nosenie. No skrátka sa dokáže vžiť do jej situácie bez ohľadu na to, koľko detí má a ako ich vychováva.

Kristína srší takým optimizmom, až to niektoré nemusia predýchať. Z každej situácie s deťmi dokáže spätne spraviť zábavnú historku. Aj zo sopľov. Tých zelených, na ktoré býva i vysávač krátky. A o tom to vlastne je. Nech je materstvo akokoľvek náročné, spätne ostane úsmev na tvári a veselé historky. Naviac vás autorka presvedčí, že mať deti je vlastne tá najlepšia vec na svete. A že je to vlastne úúúúplne jednoduché, len sem-tam zložité. Môžem potvrdiť.

Ľahký štýl, reálne situácie, veselé dvojičky. Tetovačky included. Milé ilustrácie a tvrdá väzba (= dobre sa číta pri kojení). Proste knihu nebudete čítať dlho. A možno si ju ani dlho nezapamätáte, predsa len je to taká jednohubka a naviac keď ste na materskej, váš mozog využíva kapacitu na iné veci. V tom prípade môžete siahnuť po pokračovaní Stále som mama. Ako psychohygienu vrelo odporúčam. Aj otcom.

4/5

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Na materskej | týždeň šestnásty | Orvokki's blog 21.9.2017 at 18:28

    […] tento týždeň žiadne, nejak nebolo kedy (skracuje si kojenie pod pol hodinu), z kníh iba Som mama a Adamkovi Medvěd, který […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.