O knihách romány

Sofi Oksanen – Baby Jane

8.1.2015

Sofi Oksanen Baby Jane

Autor: Sofi Oksanen
Názov: Baby Jane
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Odeon
Počet strán: 176
Orig. názov: Baby Jane

. . .

Depresia. Lesbičky. Realita.

Asi tak by som odpovedala, keby sa ma niekto spýta na tri veci, ktoré charakterizujú druhý román fínsko-estónskej spisovateľky Sofi Oksanen. Baby Jane je krátky príbeh a aj napriek téme sa čítal pomerne jednoducho. Ak rozmýšľate, s ktorým románom od jednej z najúspešnejšej fínskej autorky začať, odporúčam práve Baby Jane.

Dej sa odohráva v rokoch 1995 až 2002 a popisuje vzťah butch lesbičky Piki a femme lesbičky, ktorá je hlavnou rozprávačkou a z ktorej pohľadu všetky udalosti sledujeme. Spočiatku, tak ako vzťah začal, je to krásne až idylické čítanie o dvoch ženách, ktoré sa majú rady. Lenže vzťahy nie sú jednoduché a Sofi Oksanen nepíše o krásnych veciach.

Ústrednou témou tak nie je ani samotný vzťah, ktorý sa môže odohrávať hoci aj medzi dvoma mužmi alebo heterosexuálnymi ľuďmi. Sila príbehu je v depresii a psychických poruchách, ktorými hlavné postavy trpia. A ktoré majú významný vplyv na ich blízkych a samotný vzťah. V tomto smere je dej univerzálny a môže sa odohrávať (a verím tomu, že viac či menej obdobne sa skutočne odohráva) medzi homo a hetero pármi po celom svete. Spočiatku zamilovaná atmosféra sa mení problematickú, do vzťahu sa prikráda žiarlivosť, odmietanie, odcudzenie. A vo vzduchu cítiť tragédiu.

Kým ostatnými knihami sa Oksanen snažila upútať pozornosť na Estónsko a jeho históriu, Baby Jane nemá s touto krajinou nič spoločné. Príbeh sa odohráva v Helsinkách, helsinských baroch a bytoch. Na jednej strane ho môžete čítať ako bežný román, na druhej v ňom môžete nájsť odkaz na problematiku psychických chorôb, dôležitosti pochopenia a v neposlednom rade potrebu poukázať na skutočnosť, že nie všetci chorí sú zavretí v liečebni, ale žijú medzi nami, aj keď svoju diagnózu nemajú vytetovanú na čele.

Markéta Hejkalová na konci knihy napísala ešte niekoľkostranový doslov, ktorý čitateľom autorku aj samotnú knihu priblíži. Ja na záver pridám jeden tip. Ak vás autorky tvorba zaujala, prvotina Stalinovy krávy je v Levných knihách za 19 Kč.

5/5

You Might Also Like

12 komentárov

 • Reply Bastera 8.1.2015 at 10:47

  Ty jsi četla Stalinovy krávy? Já je koupila kamarádce, snad se jí budou líbit, tohle nezní vůbec špatně 🙂

  • Reply Orvokki 8.1.2015 at 10:52

   Čítala a tie sa mi teda nečítali tak úplne ľahko. Baby Jane a najmä Očista sa mi od autorky páčili podstatne viac, no i Stalinovy krávy majú niečo do seba pre vnímavého čitateľa. Pasáže o Estónsku ale boli skvelé, skôr tá druhá dejová linka o anorexii a bulímii ma až tak nechytila. Ale ak má kamarátka rada spoločenské romány, tak si myslím, že sa jej budú páčiť.

 • Reply pampeliskove chmyri 8.1.2015 at 22:59

  Já jsem si právě ty Stalinovy krávy pořídila, tak jsem zvědavá, jak se mi budou zamlouvat. =) Vnímám světovou knihovnu Odeonu jako takovou záruku kvality a ráda po jejich knížkách sahám. I tohle by mohlo tedy být fajn.

  • Reply Orvokki 9.1.2015 at 09:54

   Tak som to zvedavá na tvoju recenziu, keď Stalinovy krávy prečítaš. O Sofi Oksanen blogeri moc nepíšu, takže iné názory moc často nepoznám.
   Inak tiež beriem svetovú knihovnu Odeonu ako zdroj kvalitných kníh, lenže už som párkrát narazila, knihy mi úplne nesadli, nepochopila som im a celkovo mi prišlo, že som na ne nejak nedorástla 😀 . To skôr prekladová beletria HOSTu ma nikdy nesklamala, alebo Kniha Zlín s edíciou NEEWIT a mladými šikovnými autormi, o ktorých nie je moc počuť. Kvalitou ma prekvapuje aj Pestrá řada vydavateľstva Plus.

 • Reply Jana 27.6.2015 at 21:46

  Dnes jsem začala číst, zatím se mi to líbí. Je to má první kniha od Sofi Oksanen, tak jsem hodně zvědavá. Pak se chystám na Stalinovy krávy a nakonec si přečtu Očistu.

  • Reply Orvokki 27.6.2015 at 22:53

   Zvolila si celkom dobrý postup. Stalinovy krávy sú slabšie, ale Očista to zase vyšupne nahor. A tá je i sfilmovaná 🙂
   Ja mám v pláne aj jej posledný preložený román, Čas ztracených holubic, tam sa opäť vracia k téme Estónska pod vplyvom Ruska. Ale nechám si to až na jeseň/zimu, teraz sa na podobné vážne témy necítim.

 • Reply Jana 5.7.2015 at 13:18

  #LetníKnižníHOP

  Nedávno dočteno. Román se mi hodně líbil, příběh o lesbickém vztahu ze současnosti jsem ještě nečetla. Znala jsem pouze romány S. Watersové – úžasnou Noční hlídku, výborný r. Špičkou jazyka.
  Jsem velmi ráda, že netrpím žádnou psychickou poruchou – ten jejich beznadějný život vymezený hranicemi jejich nemoci, neschopností opustit byt za účelem takových základních potřeb jako je např. vynesení odpadků či nákup potravin. Zpočátku mi byly obě dvě hlavní postavy velmi nesympatické, ale pak už jsem se na jejich chování nedívala s takovým despektem, ale spíš s lítostí a pochopením pro to, jak je nesmírně obtížné rozpoznat, jak se k takovým lidem správně chovat.
  Sofi Oksanen vypadá jako postavička z Harryho Pottera 🙂 Těším se i na její další romány.

  • Reply Jana 5.7.2015 at 13:19

   A v případě výhry bych měla zájem o Dcéru snehu 🙂 Děkuji 🙂

 • Reply britain_xx 15.10.2015 at 12:22

  Dnes jsem začala číst. Mám doma i Stalinovy krávy a Očistu. Očistu jsem četla asi před rokem a musím říct, že jsem byla nadšená. Jsem zvědavá, jak zareaguji na Baby Jane.

  • Reply Orvokki 15.10.2015 at 17:03

   A videla si už aj film Očista? Inak ak ťa tak zaujala, určite si prečítaj aj román Porodní bába 🙂

   • Reply britain_xx 17.10.2015 at 10:10

    Film jsem bohužel neviděla. A Porodní bábu už mám doma a chystám se na ni. Doufám, že dříve, než později. 🙂

    • Reply Orvokki 17.10.2015 at 11:01

     To si aj ja často pri knižkách hovorím, že sa k nim chcem dostať skôr ako neskôr, ale už ich je tak veľa, že to nejde ani keby mám dva mesiace voľno iba na čítanie 😀 . Potom daj vedieť, ako sa ti Porodní bába páčila. Je to naozaj silný román. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.