napätie O knihách

Škandinávske krimi

25.3.2011

Leena Lehtolainen

Hodnotenie: 10/10

Odjakživa čítam veľa, ale nespomínam si že by som niekedy siahla po kriminálke. Považovala som ich za dlhé a nudné, ani neviem prečo. Ale keď som začala s fínskou literatúrou, rozhodla som sa nevyhýbať žiadnym žánrom a tak sa mi do rúk dostala Zasnežená žena. Prečítala som ju na posedenie a následne utekala do knižnice po ďalší diel Spirála smrti a po ňom Krev v jazeře. Nechápala som že som sa tomuto žánru vyhýbala. Leena Lehtolainen mi ukázala že kriminálky sú napínavé knihy ktoré moju pozornosť udržia dlho do noci.

Prípady vrážd v Espoo rieši energická Maria Kallio s kolegami. Popri pracovnom živote sa autorka nevyhýba ani jej súkromnému, Maria je vydatá a k prvému dieťaťu časom pribudne aj druhé. Jej postava sa v knižkách vyvýja, dostáva sa do nezávideniahodných situácií, čelí problémom v prevažne mužskom kolektíve a s nadhľadom dokazuje že je schopná žena ktorá si svoje postavenie inšpektorky a neskôr komisárky právom zaslúži.

Matti Rönkä – Muž s tvárou zabijáka

Hodnotenie: 9/10

Ďalší fínsky autor je Matti Rönkä. Sériu detektívok v hlavnej úlohe s Viktorom odštartoval Muž s tvárou zabijáka, pokračovať bude Dobrý brat, zlý brat a ja dúfam že preložia aj ďalšie tri, ktoré už autor napísal.

Viktor Kornostajev opustil tú časť Karélie, ktorú museli dať Fíni Rusom, presťahoval sa do Fínska a príjal staré rodové meno Karrpä. Má za sebou výcvik v „Rudej armáde“ a aj preto sa mu v novej vlasti celkom darí, no stále sa cíti ako cudzinec. Jeho práca nie je vždy legálna, kontakty na mafiu stále má ale s políciou celkom vychádza. Raz sa rozhodne prijať ponuku majiteľa antikvariátu aby mu pomohol nájsť jeho manželku. Úloha naoko banálna dostane Viktora do situácie akú naozaj nečakal.

Camilla Läckberg – Ledová princezná

Hodnotenie: 10/10

Kúpila som ju v KMO – Opavská za 5kč a sprevádzala ma na ceste do Ovieda. Čítala som ju unavená na ceste z Paríža do Madridu, i nedočkavá keď som čakala na zmeškaný vlak. Skončila som skôr ako prišiel vlak, a tak som ju mohla poslať späť na Slovensko a zaregistrovať do knihobežníka. Od začiatku až do konca napínavý príbeh, postupné pátranie po vrahovi mladej, krásnej a tajuplnej Alexandry, skladanie mozaiky a nečakaný záver. Popritom rozvíjanie vzťahu Eriky a Patrika ktorý bude pokračovať aj v ďalších knihách.

Stieg Larsson – Milénium

Hodnotenie: 9/10

Milénium som čítala dlho. Veľmi dlho. Niektoré pasáže som hltala, niektoré ma nudili. Ale výsledok je jedinečný a je mi ľúto že autor už nikdy nevydá žiadnu knihu.

Lars Kepler – Hypnotizér

Hodnitenie: 7/10

Niektorí porovnávajú prvotinu manželov Ahndorilovcov k Larssonovi. Ja by som to neprirovnávala k ničomu. Hypnotizér má zaujímavý námet a svoje svetlé stránky, ale napríklad zápletka s Pokémonmi mi celkom vadila. Príbeh začal pomerne rýchlo vyriešenou vraždou a skončil pri úplne inej osobe a inom prípade. Občas napínavý, občas nudný, ale hlavne iný ako čokoľvek čo som doteraz prečítala.

Každopádne na jeseň vychádzajúcu knihu Smlouva paganini si nenechám ujsť.

John A. Lindqvist – Ať vejde ten pravý

Hodnotenie: 10/10

Nie je to kriminálka v pravom slova zmysle. Ať vejde ten pravý je chladný, napínavý a upírsky horor. Je to iná upírčina akú píšu „za veľkou mlákou“, takže nemá zmysel to porovnávať. Kniha vás pripúta a núti obracať stránky rýchlejšie ako dokážete čítať. Príbeh Oscara a Eli vám bude vŕtať v hlave ešte pekne dlho.

Švédske filmové spracovanie je vydarené, ale americkému remake sa vyhnite ako sa len dá.

A načo sa ešte chystám?

Po návrate zo Španielska ma bude čakať kniha Nemesis od Jo Nesbø ktorú som vyhrala vďaka Kniha Zlín. Iné slovenské preklady tohoto autora sa nachádzajú v piešťanskej knižnice kde si len kvôli nemu obnovím členstvo. V KMO sa mi mesiace nepodarilo odchytiť Ostrov s majákem od Leena Lehtolainen takže tam hodlám v lete spraviť rezerváciu. Kamarátka naopak vyhrala Kameníka od Camilla Läckberg a sľúbila že mi ho požičia.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.