fínska literatúra O knihách populárne náučné

Sisu a ja

27.12.2018

Po vlne hygge, lykke a lagom prišiel aj koncept šťastia a spokojnosti z Fínska. Napísala ho Kanaďanka s fínskymi koreňmi Katja Pantzar, ktorá do Fínska chcela ísť pracovať na rok až dva, no žije tam doteraz, vydala sa a má syna.

Sisu, fínska vlastnosť či charakteristika, ktorá sa ťažko popisuje a ešte ťažšie prekladá, ju maximálne očarila. Krôčik po krôčiku prenikala aj do jej života až sa rozhodla o nej napísať.

Vyhľadala ľudí, expertov vo svojom obore, rozprávala sa s nimi, pridala vlastné skúsenosti a skúsenosti jej fínskych známych a dala dohromady knihu, ktorá by mohla byť prehliadkou pomerne typických fínskych vlastností. Našťastie sú všetky veľmi jednoducho aplikovateľné prakticky kdekoľvek na svete.

Kniha Sisu. Odolnost, síla a štěstí po finsku by dosť dobre mohla byť aj návodom na šťastie. Alebo spokojný život. Pretože vo svojej podstate je to úplne jednoduché dokonca i keď vezmeme do úvahy fakt, že každý máme priority inde.

Katja knihu rozdelila do desiatich kapitol. V prvej sa predstavuje a píše, prečo žije vo Fínsku a čo ju k sisu priviedlo. V druhej pojem sisu predstavuje bližšie. V tých ďalších už rozoberá jednotlivé kroky, ktoré môžu byť sisu, ktoré podľa nej vedú k sisu a ktoré sú medzi Fínmi mimoriadne populárne.

Plávanie v studenej vode, pobyt v prírode, jednoduché stravovanie z prevažne sezónnych lokálnych zdrojov, detstvo a vzdelanie, bicyklovanie (za každého počasia), pohyb a minimalizmus.

Určite je sisu aj čosi viac a určite je v tom aj história Fínska a to, čo si ten národ nesie v sebe. Ich kultúra, tradície, zvyky. Ale práve to, čomu sa venuje v knihe, a čo obľubujú Fíni, môže pomerne ľahko zaradiť do života každý a naladiť sa tak na zdravší a spokojnejší život.

Knihe by som vedela vytknúť asi len jednu vec a tou je opakovanie sa. Aj keď zďaleka nie tak, aké poznám z amerických populárno náučných kníh. No je to tam, sem tam opakuje to, čo už napísala.

Patrí sa povedať, že Katja neprichádza s ničím novým. Svoje skúsenosti s fínskym životným štýlom a sisu konzultuje s expertmi z rôznych oblastí a pridáva niekoľko výskumov. V knihe je pomerne veľa odkazov a zdrojov, za čo veľmi chválim.

Je dosť možné, že niekomu príde kniha nudná. Pretože je jednoduchá. Nie v tom, ako je napísaná, to je (až na opakovanie) pútavé a zaujímavé. Jednoduchá v radách. Pretože všetky tie činnosti sú naozaj jednoduché, i keď vyžadujú zvyk a to najťažšie… začať a spraviť prvý krok.

Prečo sa páčila mne?

Kedysi v lete, postupne v priebehu pár týždňov som dospela k rozhodnutiu zmeniť svoj život. Z predošlých skúseností som vedela, že mi žiadna razantná zmena nepomôže a potrebujem čas. Dala som si rok a teraz som pred polovicou.

Mnoho vecí, ktoré Katja popisuje, sú tie, ktoré meníme (manžel v tom ide so mnou, aj keď niektoré veci má inak). A práve čítanie kníh či skúseností osôb, ktoré idú rovnakou či podobnou cestou, sú mi motiváciou, inšpiráciou a najmä poháňadlom dopredu. Tu mi sadla väčšina a nakopla k pár ďalším drobným zlepšovákom.

Tak napríklad minimalizmus je jedna z hlavných priorít, ktoré meníme. Vlastniť menej vecí, nezahlcovať domácnosť, menej utrácať za materiálno, viac premýšľať nad každou vecou či oblečením, ktoré chceme dokúpiť.

Zdravie a stravovanie je najväčšia priorita. Hoci náš smer je trošku iný, ako popisuje Katja, zhodujeme sa v lokálnych a čerstvých produktoch, ideálne sezónnych, čo najmenej priemyselne spracovaných a bez obalu.

Pohyb a pobyt v prírode sa pre mňa stávajú čoraz viac aktuálne. Najmä kvôli Adamkovi, ktorý pobyt vonku potrebuje. A potom kvôli púti do Santiaga, ktorá začína byť čoraz viac reálna.

K čomu ma Katja s knihou Sisu. Odolnost, síla a štěstí po finsku nakopla sú tri veci. Otužovanie, bicyklovanie a saunovanie.

Otužovanie musím, kvôli imunite a väčšej odolnosti. Adamko je dosť veľký otužilec, vydrží veľa a chlad mu nevadí. Obdivujem ho za to a chcem sa to naučiť tiež. Som zvyknutá sprchovať sa v tak horúcej vode, že môj muž vždy iba krúti hlavou a odmieta si dať pod takú vodu čo i len prst. Ja sa vyžívam radosťou, no zároveň si uvedomujem, že občasné otužovanie by mi prospelo viac.

Bicykel bol veľkou súčasťou môjho života, pretože som vyrastala v Piešťanoch. Piešťany sú kúpeľné, no zároveň mimoriadne cyklistické mesto. Na bicykli som jazdila na plavecké i vodnopólové tréningy, na gymnázium i na na letné brigády do okolitých dedín (zber jahôd a podobne). Bicyklovať som prestala až na univerzite v Ostrave a v Brne sa mi podarilo k tomu vrátiť iba na krátku dobu pri dochádzaní do práce. Adamko je už dosť veľký na to, aby zvládol pobyt v sedačke, takže na jar skúsim mestskú cyklistiku obnoviť.

A saunovanie? Možno nebude na škodu zaradiť do pravidelného rozvrhu aj pobyt v saune. Nech Multisport kartu využijem na plno, nie iba na jógu.

Sisu. Odolnost, síla a štěstí po finsku je zhrnutím zmien, ktoré úspešne aplikujem v živote a inšpiráciou na pár ďalších. Rovnako ako Deník moderní joginky pred dvoma mesiacmi si ku mne kniha Sisu našla cestu v ten najlepší možný čas.

Či pomôže aj vám, netuším. Asi je to v každom v nás. Čo od života chceme a čo nás robí šťastnými. K niektorým veciam sa dopracujeme až časom, skúsenosťami a po niektorých životných etapách. Predo mnou visí tridsiatka, v okolí až príliš veľa vážnych chorôb a každý deň vidím to moje aktívne veselé dieťa, ktoré potrebujem (a najmä chcem!) stíhať.

No na kvalitnom jedle, dostatku pohybu, pobytu v prírode či minimalizme nemôže byť nič zlé. Rozhodne nič nestratíte, ak to vyskúšate. Som presvedčená, že získate. Katja vám ukáže, ako to zvládla ona a ako žijú jej priatelia.

4/5

Knihu Sisu. Odolnost, síla a štěstí po finsku (orig. Finding Sisu. In Search of Courage, Strength and Happiness the Finnish Way) napísala Katja Pantzar a preložila Viola Somogyi. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Mladá Fronta. 229 strán. Vyšlo aj v elektronickej podobe.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Veronika Peslerová 29.12.2018 at 17:50

  Mám to podobně. Tak na půl cestě se svými „změnami“. Držím palce, aby se dařilo, jak si přejete. A s tou sprchou úplně rozumím, mám to úplně stejně, i s tou reakcí manžela. 🙂 A díky za tip na knihu, mrknu!

  • Reply Orvokki 30.12.2018 at 19:20

   Ďakujem. Ja som prekvapená, ako ľahko to ide. Stačilo to nijako nehrotiť, dať si dlhší čas na zmenu, zobrať to postupne po malých cieľoch. Viac nás to motivuje postupovať, zažívame drobné úspechy a tie nás posúvajú k tým veľkým cieľom.
   Nápodobne držím palce. ?

 • Reply #1 Otužovanie – Orvokki's blog 3.2.2019 at 15:30

  […] cieľov na tento rok som si ho vymyslela ako posledné. Tým najväčším impulzom bola kniha Sisu. Odolnost, síla a štěstí po finsku, ktorú som dostala k Vianociam a stihla ju do konca roka prečítať. Jednou z mnoha záľub […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.