O knihách romány

Simon Mawer – Dívka, která spadla z nebe

24.9.2012

Žije v Anglicku, ale výborne ovláda aj francúzštinu. Marian Sutro má pôvod napoly anglický, napoly francúzsky a aj preto je počas II. svetovej vojny vybraná tajnou sekciou britských jednotiek aby podstúpila náročný výcvik a pripravila sa na výsadok do okupovaného Francúzska. Okrem vlastnej misie dostane ešte jedno poslanie. Stretnúť sa s Clémentom a presvedčiť ho, aby odletel do Anglicka, kde by chceli zúročiť jeho výskum z oblasti jadrovej fyziky. S Clémentom, ktorý bol pre ňu pred rokmi viac ako iba kamarát jej brata.

„Aniž odstoupila od zrcadla, začala se svlékat. Jednotlivé kusy oblečení odhazovala na postel a proměňovala se ze sebevědomé mladé dámy, kterou v ní asi viděla většina lidí, ve stydlivé dítě, které znala jen ona sama, v nenápadnou bledou dívku s hubenýma rukama a nohama a s malými zašpičatělými prsy. Co bude dál s tímhle děvčetem, které ještě nikdy nemělo muže, které ještě nikdy předtím nebydlelo samo v hotelu, nikdy nebylo samo v baru? A najednou je Marian tady, uprostřed šedivého, válkou polorozbitého města, a chystá se na výcvik, který jí má připravit pro výsadek ve Francii. Jen máloco jí připadalo tak nepravděpodobné.“

Úryvok, ktorý som vybrala, podľa mňa najlepšie vystihuje začiatok knihy a skutočnosť do akej sa Marian dostala. Dievča na prahu dospelosti dostane počas vojny špeciálny výcvik, musí zahodiť svoju doterajšiu identitu a s tou novou ju pošlú do sveta, ktorý je iný ako ho poznala v mladosti, kde i spojenec môže byť nepriateľ a kde nebezpečenstvo nestriehne iba za rohom. Príbeh sa nenesie v rýchlom tempe, ale o nečakané a miestami až napínavé chvíle núdza nie je.

Autor necháva Marian dospievať, posiela ju do nebezpečných situácií, mení jej identitu, pokúša jej ostražitosť, život jej pekne zamotá, nevynechá ani ten citový. A čitateľ to celé prežíva s ňou, pretože to Simonovi Mawerovi naozaj ide, vtiahnúť do deja, verne a príťažlivo opísať situácie.

A takéto knihy mám ja naozaj rada. Vedela som, že Dívka, která spadla z nebe sa mi bude páčiť, tešila som sa ňu a ani na jedinom odseku nesklamala. Simon Mawer si v naších končinách právom získal veľa fanúšikov už knihou Skleněný pokoj, ktorá u mňa patrí k tým najkrajším, aké som kedy čítala. Dívka, která spadla z nebe kvalitou nijako nezaostáva a ponúka opäť nevšedný príbeh s neobyčajným koncom zasadený do viac či menej skutočných udalostí.

Ak sa vám knižka bude páčiť tak ako mne, 22. novembra máte možnosť si ju nechať podpísať autorom v Paláci knih Luxor na Václavskom námestí v Prahe. Autogramiáda sa chystá na 17:00. Dívka, která spadla z nebe (orig. The Girl Who Fell from the Sky v Amerike vyšlo pod názvom Trapeze)  vychádza v elektronickej aj papierovej podobe 11. októbra 2012 na Velký knižní čtvrtek, vydáva Kniha Zlín, edícia FLEET, 340 strán, preklad Lukáš Novák, ISBN 978-80-87497-57-9. Ukážku si môžete prečítať na tejto stránke. Ďakujem nakladateľstvu za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | september | Orvokki's blog 2.10.2012 at 13:28

    […] copy, recenzia tu. Od Simona Mawera ani neočakávam zlú knihu, rovnako ako Skleněný pokoj a Mendelův trpaslík […]

  • Reply Provazochodkyně | Orvokki's blog 19.3.2016 at 07:43

    […] slovami končil román Dívka, která skočila z nebe od Simona Mawera. Marion Sutro, mladá odvážna žena na prahu dospelosti padla v Paríži na […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.