Adamkova knižnica O knihách

Šikovné básničky pro kluky a holčičky

7.5.2018

Šikovné básničky pro kluky a holčičky. Už štvrtá zbierka riekaniek od psychologičky Romany Suchej o bežných činnostiach hravou formou. Autorka prvé básničky vymyslela na materskej dovolenke pre svoje deti. Asi to poznáme každá mamina, občas si vymýšľame a prispôsobujeme aj známe básničky. Ja to rozhodne robím, i takú klasiku ako Adam v škole nesedel má Adamko pozmenenú, pretože to by bolo, aby on abecedu nevedel.

Romana Suchá básničiek navymýšľala peknú hromadu a bolo jej ľúto, aby sa na ne zabudlo. Podarilo sa jej vydať ich knižne, prvé, druhé i tie ďalšie. Na svojom konte má už peknú kôpku publikácií.

Čo v útlej knižke Šikovné básničky pro kluky a holčičky nájdete? Jednoduché a po pár prečítaniach ľahko zapamätateľné básničky, ktoré si s deťmi môžete hovoriť v priebehu dňa. Pri umývaní zúbkov, obliekaní, hygiene… skrátka úkony, ktoré sa deti v predškolskom veku učia.

Takže kniha je skôr pre rodičov, minimálne tie prvé čítania budú vychádzať od rodičov. Deti sa určite čoskoro samé zapoja, môžete s nimi pozerať obrázky, každá básnička má svoju ilustráciu. Básničky sú na štyri až šesť veršov, výnimočne dlhšie a do niektorých dopĺňate aj meno dieťaťa. Pod básničkou je uvedený príklad využitia, tiež s ilustráciou. Ideál pre neistých rodičov-začiatočníkov.

Ako som spomínala, básničky mieria na deti predškolského veku, ale ak znakujete s batoľaťom, tak veľa z nich využijete už oveľa skôr. Romana Suchá napísala aj knihu pre znakujúcich rodičov – Veršované znakování, takže skúsenosti v tejto oblasti má. Tuším ku každej riekanke v Šikovné básničky pro kluky a holčičky som vedela Adamkovi ukázať aj znakové gesto. Akurát teda v knihe nie sú, na rozdiel od knihy Veršované znakování, presne ukázané.

Ilustrácie budú mnohým rodičom povedomé, stojí za nimi Vendula Hegerová, ktorej tvorba zdobí naozaj mnohé knihy i časopisy pre deti. Pár strán som vám nižšie nafotila, aby ste mali predstavu, ako to vo vnútri knižky vyzerá.

Pre mňa sú básničky vítanou zmenou, pretože tie klasické, ktoré si hovoríme na cvičení aj plávaní už poznám naspamäť.  Adamka stále bavia, ale doma mu radšej hovorím niečo nové. A moja fantázia nie je nekonečná, uspávanku som doteraz nedokončila (a to sa snažím už rok), takže každú dobrú knihu s milými básničkami vítam s otvorenou náručou. A Šikovné básničky pro kluky a holčičky medzi ne patria. Aktuálne u nás ide tá o zalievaní, pretože Adamko s tatinom každý večer polieva záhradu a balkón.

Dlouhé sucho kytkám vadí, vodička je trochu zchladí. Vezmu rychle konvičku, pokropím jim hlavičku.

Naviac sa dajú tiež prispôsobiť a hovoriť aj po slovensky, a to sa u nás počíta.

Dlhé sucho jahôdkam vadí, vodička ich príjemne schladí. Natiahneme hadičku, skropíme im hlavičku.

Tak jednoduché to je. Takže ak s deťmi básničkujete, hráte sa alebo znakujete, no občas s tými riekankami potrebujete nakopnúť, alebo viete, že s rýmujúcimi sa veršami ide umývanie zubov jednoduchšie, Šikovné básničky pro kluky a holčičky odporúčam.

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Portál.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.