O knihách populárne náučné

Sheryl Sandberg – Lean in. Opřete se do toho

16.6.2014

Sheryl Sandberg - Lean in. Oprete se do toho

Autor: Sheryl Sandbergová
Názov: Lean in. Opřete se do toho – Ženy, práce a vůle uspět
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Dokořán
Počet strán: 240
Orig. názov: Lean In: Women, Work, and the Will to Lead

. . .

Sú knihy, ktoré vás nadchnú hneď od začiatku. Hltavo čítate jednu stranu za druhou, občas s autorom či autorkou nesúhlasíte, občas sa v nej nájdete, ale hlavne sa nad ňou zamyslíte. Presne takto na mňa pôsobila kniha Lean in od americkej manažérky, prevádzkovej riaditeľky Facebooku, bývalej vysokopostavenej pracovníčky v Google, ex-riaditeľky kancelárie ministra financií a bývalej konzultantky v spoločnosti McKinsey Sheryl Sandbergovej. A mimochodom i matke dvoch detí.

Sheryl chce svoju knihou povzbudiť všetky ženy, aby sa nebáli svojich ideálov a túžob. Aby sa nebáli sadnúť si k stolu, hlásiť sa, vypýtať si lepší plat, aby svoj úspech nepripisovali iných a aby starostlivosť o dieťa nebola vnímaná ako čisto ženská záležitosť. Nechce po každej z nás, aby sme obsadili vedúce pozície vo vplyvných spoločnostiach, ale odkazuje ženám, ktoré sa tam chcú dostať, aby sa nebáli.

Nie každá túži po trojročnej materskej dovolenke a ak žena miluje svoju prácu a má na to vhodné prostredie, Sheryl nevidí jediný dôvod prečo by pár týždňov po pôrode nemohla ísť do práce a za vopred dohodnutých podmienok skĺbiť pracovný aj rodinný život. Rovnako ako by sa ženy mali zapájať do pracovného procesu, tak by ich muži mali byť zapojený do toho rodinného.

Genderové predsudky majú aj tí, ktorí sa im zubami nechtami bránia a vyhlasujú o sebe, akí sú tolerantní a sú za rovnoprávnosť. Stále sú tu otázky, ktoré pokladáme iba ženám. Keď je žena úspešná a zároveň má deti, každý sa jej pýta ako to dokázala a všetci tak nejak predpokladajú, že zanedbáva rodinu. Ale u mužov prijímame úspech automaticky. No je to tak správne?

Kniha je skvelá, ak ste ochotný vypočuť si podobné názory. Ocení ju žena i muž, no najmä ženám môže dodať odvahu, ktorá im chýba, aby sa naplno presadili v tom, čo ich láka. Nemusíte s ňou súhlasiť vo všetkom, nemusí sa vám páčiť ten americký spôsob. Ale Lean in je skutočná kniha podložená skúsenosťami žien aj vedeckými výskumami a každá žena, ktorá hľadá cestu von z predsudkami zasiahnutej spoločnosti, v nej môže nájsť odpovede na svoje otázky.

Určite si pozrite toto 15 minútové video (s českými titulkami), kde Sheryl vystúpila na TED Women. V podstate zhrňuje, o čom kniha je. A potom si prečítajte aj knihu. Neverím, že si z nej nič neodnesiete.

Moje výpisky z knihy si môžete prečítať v predchádzajúcom príspevku.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Eskandriel 18.6.2014 at 09:25

  Strach je věc, která nás ochromuje a nutí stagnovat a to je k ničemu. Mám ráda tyhle knížky, které člověku ukazují cestu, jak se zbavit strachu:) Hezká recenze

  • Reply Orvokki 18.6.2014 at 10:48

   Sheryl sa v knihe pýta „Čo by ste robili, ak by ste sa nebáli?“. Myslím, že na to by si mal každý odpovedať. Máš pravdu, že strach nás ďalej neposúva, tiež sa snažím hľadať cestu, ako z toho von a dostať sa tam, kam chcem.

 • Reply Bastera 18.6.2014 at 10:10

  Pěkně napsaná recenze, kniha zní zajímavě, zrovna nedávno dávali dokument Čtyři v tom a dost se to řešilo, že ona šla hned do práce a muž na mateřskou.

 • Reply Orvokki 18.6.2014 at 10:49

  Čtyři v tom som si chcela pozrieť, ale nejak som naň pozabudla, ďakujem za pripomenutie, viem že tam riešili rôzne dvojice a prípady, tak ma to celkom zaujímalo.

 • Reply Myanmar 21.6.2014 at 23:24

  Zajímavý tip na knihu! I video mě hodně zaujalo 🙂 Takže jestli se ke mně kniha někdy dostane, určitě si ji přečtu.

 • Reply Jarní dumání 2: Sebevzdělávací knihy | Orvokki's blog 29.4.2015 at 16:15

  […] ktorí založili “šťastné firmy”. Tieto nepovažujem za stratu času. Knihy ako Lean in. Opřete se do toho, Born to Run, Restart, Kraď jako umelec, o paleo životnom štýle a veľa ďalších. Alebo […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.