knižné info O knihách

Severský literárny večer 2015

11.5.2015

Tento týždeň sa v Prahe uskutoční akcia, ktorá nenechá chladného žiadneho knihomoľa – knižný veľtrh Svět knihy. A rovnako ako minulý rok, ani tento sa mi nepošťastí sa do Prahy dostaviť. No o jednej skvelej besede vás predsa len musím informovať.

strazkyne prameneŠkandinávsky dom pripravuje stretnutie so severskými spisovateľmi. Pozvanie na besedu prijali nórska spisovateľka Merethe Lindstrømová, oceňovaná autorka mnoho románov i poviedkových zbierok, fínska spisovateľka Emmi Itäranta, mladá zástupkyňa žánru sci-fi, švédsky herec a autor divadelných hier a premyslených poviedok Jonas Karlsson a dánsky krimi autor Jakob Melander. Všetkým štyrom spisovateľom vyšla nedávno kniha v českom preklade (Hosté, Strážkyně pramene, Místnost a Krvavý vítr) a na mieste si ich budete môcť zakúpiť.

Obzvlášť musím vyzdvihnúť prvotinu Strážkyně pramene od Emmi Itäranta, ktorá sa radí k najlepším knihám, aké som čítala. I preto ma mrzí, že sa s autorkou nestretnem. Ale vy by ste si ju určite nemali nechať ujsť.

Keďže s autormi našich obľúbených kníh sa dá rozprávať dlho, beseda bude rozdelená do dvoch častí. Od 19:00 sa bude Michal Švec zo Škandinávskeho domu rozprávať s Merethe Lindstrømovou a Emmi Itärantou, a o hodinku neskôr začne prekladateľ Robert Novotný klásť otázky Jonasovi Karlssonovi a Jakobovi Melanderovi. Úryvky z diel prítomných autorov prečíta Martin Severýn z Divadla NaHraně.

Nemusíte sa báť, že by ste Severanom nerozumeli, beseda bude z nórčiny, fínčiny, švédčiny aj dánčiny tlmočená do češtiny.

A pokiaľ si chcete knižky od autorov nechať i podpísať, určite si poznačte aj termín 13.5 a miesto Národní technická knihovna na Dejvickej. Od 20:00 budú svoje autogramy rozdávať Merethe Lindstrømová, Emmi Itäranta a Jakob Melander.

Ak sa besedy či autogramiády zúčastnite, určite mi dajte vedieť, ako sa vám páčilo, ktorý autor vás najviac zaujal, na koho knižku sa chystáte, prípadne čo ste už prečítali.

seversky literarny vecer

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať Na skok na veľtrhu Svět knihy | Orvokki's blog 18.5.2015 na 11:16

    […] na Svět knihy nechcela ísť, ale ani tento rok mi to nevychádzalo. Najviac ma to mrzelo kvôli besede so severskými autormi, kde mala byť aj Emmi Itäranta. Ale potom sa nejak stalo, že síce v piatok ráno som bola na […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.