knižné info O knihách

Severský literární večer

6.5.2016

sd_literární večer s textem

Nemusíte byť ani na veľtrhu Svět knihy, aby ste stretli hostí zo Severu. Aj keď samozrejme ten veľtrh je predsa len lepší. No ak vám čas nevychádza, najmä cez deň, dávam do pozornosti dve pridružené akcie. O jednej vám poviem dnes, druhú si nechám na zajtra.

Severský literární večer sa bude konať presne o týždeň, v piatok 13. mája v pražskom klube Celetná.

Koho tam stretnete? Napríklad legendárneho nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera, ktorý sa preslávil predovšetkým ako spisovateľ neobyčajných kníh pre deti a mládež. Sofiin svět už ste čítali všetci, všakže? Nám tu knihu dokonca odporúčal na gymnáziu učiteľ Náuky o spoločnosti.

Príde aj predná predstaviteľka fínskej vedecko-fantastickej a antiutopickej (alebo dystopickej ak chcete) prózy Johanna Sinisalo. Odeon nedávno vydal novinku Jádro Slunce, ale mnohých nás si získala už dávnejšie románom Ne před slunce západem.

Zo Švédska zavíta Ulf Stark, ktorého úspešné detské knihy boli preložené okrem iného aj do slovenčiny. A z Dánska prijala pozvanie poviedkárka Dorthe Norsová, ktorej zbierka poviedok Na hrane sa minulý rok stala jej prvou knihou preloženou do češtiny.

Nesmiem zabudnúť na Sjóna, osobitého islandského spisovateľa a básnika, ktorý sa vymyká hlavnému prúdu súčasnej islandskej literatúry. Jeho novela Měsíční kámen bola prvá kniha, ktorú som prečítala minulý rok ako úvod do výzvy #ReadNordic.

Beseda bude rozdelená do dvoch častí:

  • od 19:00 do 20:00 povedie Daniela Mrázová diskusiu s Josteinom Gaarderom, Johannou Sinisalo a Ulfom Starkom
  • od 20:15 do 21:15 hodín potom Marie Voslářová spovedať Dorthe Norsovú a Sjóna

Besedu doplnia scénické čítania úryvkov z diel autorov. Takže celé sa to bude konať dánsky, fínsky, islandsky, nórsky a švédsky, ale samozrejme tlmočené do češtiny.

Autori zavítajú aj priamo na veľtrh, ale ak vám to zrovna časovo nevychádza, Severský literární večer je fajn príležitosť, ako sa s nimi stretnúť.

Viac informácií, najmä o autoroch, nájdete na skandinavskydum.cz.

Mohlo by sa Vám páčiť

1 komentár

  • Odpovedať Noc literatúry v Brne | Orvokki's blog 7.5.2016 na 11:41

    […] som vás lákala na Severský literární večer, dnes mám niečo aj pre ľudí mimo Prahy. Najmä teda z Brna, pretože aktuálnou témou s […]

  • Zanechať odkaz

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.