knižné info O knihách

Severskí hostia na veľtrhu Svět knihy

24.4.2016

severski hostia

Už len necelé tri týždne ostávajú do veľtrhu Svět knihy, preto by som vám rada dala vedieť o hlavných hosťoch. Istotne ste zachytili, že čestným hosťom sú štáty severnej Európy – Fínsko, Nórsko, Švédsko, Dánsko a Island. Osem mesiacov prebiehala kampaň #ReadNordic a čítala sa severská literatúra. A už čoskoro zavíta do Čiech 18 severských hostí.

Majgull Axelssonová, Jostein Gaarder, Elina Hirvonen, Jørn Lier Horst, Katja Kettu, Nils Magne Knutsen, Kim Leine, Lotta Lundbergová, Kaspar Colling Nielsen, Dorthe Norsová, Siri Pettersenová, Bengt Pohjanen, Yrsa Sigurdardóttir, Johanna Sinisalo, Sjón, Ulf Stark, Kirsten Thistedová a Antti Tuomainen.

16 spisovateľov rôznych žánrov, sámsky výtvarný umelec a znalec diela Knuta Hamsuna.

Pre mňa najväčšou hviezdou je fínska spisovateľka a autorka knihy Porodní bába Katja Kettu. Najlepšej knihy, akú som minulý rok prečítala. Surový román z obdobia II. svetovej vojny, bestseller aj v Česku. Kniha dychberúcim spôsobom snúbi krásu so škaredosťou. Kritika aj čitatelia oceňujú originálny poetický jazyk čerpajúci napríklad z laponského dialektu či tradície magického realizmu. Na veľtrh autorka príde predstaviť zbierku poviedok Sběratel dýmek, ktorá vyjde na jar. A ktorá nesmie v mojej knižnici chýbať.

Elina Hirvonen Az vyprsi cas

Určite si ale nenechám ujsť ani ostatných fínskych autorov, Elinu Hirvonen (Až vyprší čas), detektívkara Anttiho Tuomainena (Léčitel, Temný ako moja duša) a Johannu Sinisalo (Ne před slunce západem, Jádro Slunce). Zvedavá som aj na Bengta Pohjanena, pre mňa zatiaľ neznámeho autora, ktorý píše v dialekte meänkieli.

Zo známych mien zavítam aj na besedu s Josteinom Gaarderom, určite poznáte jeho román o dejinách filozofie s názvom Sofiin svět. Tvorba Kima Leineho ma zaujala na Severskom literárnom salóne a hoci som historický román Proroci z fjordu věčnosti zatiaľ neprečítala, myslím, že to bude nevšedná a výborná kniha. Islanďanka Yrsa Sigurdardóttir si ma detektívkou Poslední rituál naopak vôbec nezískala, ale novinka Pamatuji si vás všechny nepatrí do série s právničkou Tóry, takže jej dám druhú šancu. A samozrejme nesmiem vynechať Sjóna, tá jeho novela Měsíční kámen mala niečo do seba.

Ostatní autori budú pre mňa novinkou, ale aj o tom knižný veľtrh je. O spoznaní nových autorov a kníh. O to viac sa tam teším.

Stručný profil spisovateľov si môžete prečítať na skandinavskydum.cz. Takže nezabudnite, 12. až 15. 5. 2016 na pražskom výstavisku Holešovice.

. . .

Foto © Metafora, Niklas Lello, Carl Bergman WSOY, Marius Batman Viken, Ofer Amir WSOY, Eric Bleckert, Isak Hoffmeyer, Simon Klein Knudsen, Lars Myhren Holland, Sigurjon Ragnar, Katja Lösönen, Dagur Gunnarsson, Toni Härkönen, Tom Benjaminsen, Mia Carlsson, Caroline Andersson

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Christine 24.4.2016 na 11:12

  Odporúčam ti ísť si vypočuť Sjóna. Ja som na ňom bola v Banskej Bystrici a jeho sa nedá nepočúvať. Vie tak zanietene rozprávať, že som bola mimo!

  • Odpovedať Orvokki 24.4.2016 na 11:17

   Ďakujem za tip, Sjóna mám určite zaradeného v programe, v sobotu na besede s názvom Do hlubin severských dějin a snáď stihnem aj autogramiádu potom 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.