humor knižné info O knihách

Severské knihy, ktoré vás rozosmejú

11.4.2016

severske knihy ktore pobavia

Už iba mesiac ostáva do začiatku knižného veľtrhu v Prahe. Už iba pár týždňov máte na to, aby ste splnili poslednú výzvu. Takto nakoniec si Skandinávsky dům v kampani #ReadNordic pripravil tú najvtipnejšiu tému. A to doslova. Čítajú sa knihy, ktoré vás pobavia, romány, ktoré nájdete v sekcii humor.

. . .

Určite si prečítajte aspoň jednu knihu od Arta Paasilinnu. Sú krátke, trefné, nechýba im čierny humor a najmä tie dávnejšie vydané si zamilujete. Niektoré boli dokonca aj sfilmované (napríklad v štvrtok si môžete zájsť na Autobus sebevrahů do kina Evald). Osobne odporúčam Chlupatý sluha pana faráře, Les oběšených lišek, Vlčí léto laponského mlynáře, Krátká paměť pana rady, Zajícův rok i spomínaný Autobus sebevrahů. Na blogu si ale môžete prečítať aj to, ako ma zaujali novšie – Živý na vlastním pohřbu, Šťastný muž či Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude.

Muz jmenem Ove

Ďalší autor, ktorý si ma získal už prvou knihou, a kde sa časom pustím aj do ďalších prekladov, je Fredrik Backman. Muž jménem Ove síce nie je úplne najpríjemnejší starček, ale každou stranou ho máte stále radšej. Od autora vyšli v češtine ešte dve knihy, Babička pozdravuje a omlouvá se a najnovší Tady byla Britt-Marie.

Severania si staršiu generáciu akosi obľúbili, pretože za hlavné postavy ich dosadili aj ďalší spisovatelia. Napríklad Jonas Jonasson a jeho Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Mimochodom, aj filmové spracovanie sa vydarilo. A Minna Lindgren prišla so sériou Babičky, v češtine sú už dva diely z plánovanej trilógie.

Na svoje si príde aj mladšia generácia, veď kto by už len nepoznal príbehy o Mumínkoch alebo Pipi dlhú pančuchu od Astrid Lindgrenovej. Z tých novších by najmä deti mohol baviť Samson a Robinson. Ja som útly a ilustrovaný príbeh o vystrašenom psovi Samsonovi a nebojácnom kocúrovi Robertovi prečítala za jeden podvečer a aj keď nepatrím k cieľovej skupine, bavil ma.

A aby som nezabudla. Ak ste neprečítali Klingsora od Torgnyho Lindgrena v niektorom z minulých mesiacov, výborná príležitosť to napraviť a prečítať ho teraz. Nič také ste totiž určite ešte nečítali. Alebo Místnost od Jonasa Karlssona. A ak vám bude jeho humor blízky, pozrite si tiež geniálnu komédiu Uprchlík na malinové loďce. To len tak pomimo, tip na dobrý film.

sever humor tipy

Čo budem čítať ja?

Okrem Samsona a Robinsona som si kúpila ďalšie tri kratšie knihy. Nechala som sa inšpirovať tipmi na skandinavskydum.cz, využila som 25 % zľavu na Slevomate do Dobrovského a z kníhkupectva si priniesla ešte novely Už budu!, Jestli chceš a ďalšiu detskú Kluk na větvi. A som presvedčená, že ich stihnem prečítať všetky.

severske knihy ktore pobavia II

Mohlo by sa Vám páčiť

6 komentárov

 • Odpovedať Book Talk 12.4.2016 na 19:19

  Senzační článek! 🙂 O Paasilinnovi (či jak se to skloňuje) slyším od Tebe poprvé, ale určitě po jeho knihách zapátrám. Jinak já četla Jonassonovy knihy – Stařík se mi vcelku líbil, ale Analfabetka už mě nudila, přišlo mi to jako opakovaný vtip. Nicméně chystanému Zabijákovi asi stejně neodolám 🙂 Babičce jsem zase pořídila první díl Babiček a ta si ho nemohla vynachválit 🙂 A v budoucnu bych ráda dala šanci Backmanovi, který mě na první dobrou moc nezaujal, ale slyším spoustu chvály, tak to chci zkusit ještě jednou. Ještě jednou – moc pěkný článek a bezvadné fotky 🙂 Děkuji za tipy a přeji krásný den! 🙂

  • Odpovedať Orvokki 13.4.2016 na 08:48

   Ďakujem, dúfam, že článok skutočne pomôže a objavíš naozaj dobré a veselé knihy. Paasilinnové knižky som milovala na vysokej a prečítala som postupne všetky, ktoré Hejkal vydalo. Teším sa na novinku, ktorá bude predstavená na Svět knihy.
   O Analfabeke som tiež podobný názor počula, preto si nechávam rozostup medzi čítaním. Trošku pozabúdam na Staříka a potom si viac užijem Analfabetku.
   Babičky majú už aj druhý diel, tak nezabudni babičke spraviť ďalšiu radosť 🙂 To je skvelé, že ju to bavilo. Ja mám prvý diel tiež rozčítaní, som zvedavá, ako skončí.

 • Odpovedať Myanmar 12.4.2016 na 21:59

  Skvělý článek, opět jsi mi rozšířila literární obzory 🙂 A Kluka na větvi si taky budu muset někdy přečíst 🙂

  • Odpovedať Orvokki 13.4.2016 na 08:43

   🙂 Kluka na větvi mi odporučili od kúpi tej knihy už tri osoby, takže niečo na ňom bude.

 • Odpovedať Emily 13.4.2016 na 11:38

  Storočného starčeka som čítala. Mám ho dokonca aj v slovenskom i českom jazyku 🙂
  Analfabetku mám, ale ešte som sa k nej nedostala, rovnako je to aj s Mužom menom Ove… asi čakám na tu správnu chvíľu… žeby leto?
  neviem…

  • Odpovedať Orvokki 13.4.2016 na 11:42

   Na dovolenku alebo niekam na chatu ideálne 🙂 Ja som minulé leto čítala dosť komiksov, najmä Garfielda i celého Aloisa Nebela.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.