O knihách

Severské knihy, ktoré boli sfilmované

11.2.2016
Z filmu Porodní bába (Kätilö) | zdroj: www.solarfilms.com

Porodní bába (Kätilö) | zdroj: www.solarfilms.com

Porodní bába. Rozkaz. Mumínci. Cit slečny Smilly pro sníh. Žena v kleci. Očista. Autobus sebevrahů. Trilógia Milénium. Ať vejde ten pravý. Agnes. Lovci hlav. Detektívky Leeny Lehtolainen s Mariou Kallio v hlavnej úlohe. Wallander Henninga Mankella. Hypnotizér. Sluneční bouře. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Harjunpää od Matti Yrjänä Joensuu. Pippi dlouhá punčocha. Sofiin svět. Knihy Erlenda Loeho.

Lovci hlav (Hodejegerne) | zdroj: jamesninness.com

Lovci hlav (Hodejegerne) | zdroj: jamesninness.com

To je len malý výber severských kníh, ktoré boli sfilmované. Severské knihy ma bavia a ani ich filmové spracovania za nimi nezaostávajú. Na severe Európy vedia točiť kvalitné filmy a obzvlášť detektívky majú neopísateľnú atmosféru, ktorú americká kinematografia nemá šancu v remeakoch napodobniť.

Vo februárovej #ReadNordic výzve môžete čítať knihy staré i nové, bez rozdielu žánru. Jediná podmienka je, aby bola kniha sfilmovaná. Možností je tak neuveriteľne veľa. A niektoré diela si po prečítaní môžete ísť hneď aj pozrieť. Už o pár dní totiž začína filmový festival Severská filmová zima. Premieta sa po celej Českej republike a medzi najväčšieho favorita považujem film Porodní bába na motívy knihy Katji Kettu.

Ja som chcela čítať novelu Andělé všehomíra, ale tá kniha sa zdá byť nedostupná. Takže to vidím na knihu o Mumínkoch. Tie sú pomerne krátke, takže možno stihnem aj dve-tri.

Mumínci (Moomin) | zdroj: reddit.com

Mumínci (Moomin) | zdroj: reddit.com

Ak vás bavia knihy Erlenda Loeho, určite vás poteší, že v pondelok 15. 2. bude v Prahe na zahájení festivalu (web | FB). Viac tipov na sfilmované knihy nájdete aj na tejto stránke.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Myanmar 14.2.2016 na 22:36

  Tu Porodní bábu si musím pustit! 🙂 Jinak moc pěkný výběr – mám severskou kinematografii taky moc ráda, připadá mi taková…přímočará. Nechci říct vyloženě surová, ale rozhodně je tam citelný rozdíl oproti klasickým anglicky-mluvícím filmům.

  • Odpovedať Orvokki 14.2.2016 na 22:38

   Myslím, že si to vyjadrila veľmi presne. Je naozaj taká úprimná, realistická a áno, občas i surová. Rozdiely sú ale na prvý pohľad, aj čo sa týka humoru 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.