fínska literatúra knižné info O knihách

Severská čitateľská výzva #ReadNordic

22.9.2015

read nordic

Ak by ste sa mali zúčastniť jedinej čitateľskej výzvy, nech je to #ReadNordic. Kampaň, ktorú organizujú ambasády Nórska, Švédska, Fínska a Dánska spolu so Škandinávskym domom, si kladie za cieľ propagovať knihy zo severnej Európy. Pretože škandinávska literatúra, to nie sú iba detektívky, Mumínci a Pipi dlhá pančucha. A Hans Christian Andersen samozrejme. Skrátka, poďte objaviť aj iné knihy, ako tie detské alebo napínavé.

Akcia začala 10. septembra a bude prebiehať až do mája budúceho roka. Prečo tak dlho? Každý knihomoľ vie, že v máji sa v Prahe koná knižný veľtrh Svět knihy. A každý poriadny veľtrh by mal mať nejakú tému alebo hosťa. Práve budúci rok to budú severské štáty. Za seba odporúčam si vybaviť 12. až 15. mája 2016 voľno, pretože tam nesmiete chýbať.

Aby ste sa ale poriadne pripravili, zapojte sa do čitateľskej výzvy. Osem mesiacov, osem tém. Okrem hlavnej čitateľskej výzvy môžete súťažiť aj v jednotlivých mesiacoch, kedy na získanie troch knižných cien stačí podeliť sa o svoj čitateľský zážitok na sociálnych sieťach príspevkom označeným #ReadNordic. Nič zložité, však?

Aké sú témy a akú knihu to vlastne máte prečítať?

 1. SEPTEMBER Literatúra pre deti a mládež… v ktorej je hlavnej postave menej ako 18 rokov.
 2. OKTÓBER Grafické romány, sci-fi a fantasy… v ktorej sa deje niečo nadprirodzené.
 3. NOVEMBER Literárne klasika a historické romány… ktorá bola napísaná pred viac ako 100 rokmi, alebo ktorej dej sa odohráva pred viac ako 100 rokmi.
 4. DECEMBER Detektívky… ktorá má viac ako 350 strán.
 5. JANUÁR Súčasná beletria… ktorej český preklad vyšiel v roku 2015 alebo 2016.
 6. FEBRUÁR Filmové adaptácie… ktorá bola sfilmovaná.
 7. MAREC Poézia a lyrická próza… ktorá obsahuje aspoň jednu báseň.
 8. APRÍL Humor… ktorá ma rozosmiala.

Ak ste sa ešte zatiaľ nezapojili, stále máte čas. Napríklad so sériou Snow White od fínskej autorky Sally Simukkovej. Ja sa po prvom diele Rudá jako krev pustím do druhého. Ak by ste si chceli ale prečítať celú trilógiu, nakladateľstvo Egmont to celkom pekne naplánovalo. Záverečný diel totiž vydali len pred pár dňami.

Láka ma tiež islandský príbeh od Sjóna. Obe knihy, Bílá jako sníh aj Měsíční kámen, sú pomerne krátke, takže možno stihnem aj nejaký ďalší príbeh Mumínovcov.

Viac inšpirácie v rámci septembrovej kategórie nájdete aj na tejto stránke a určite aj pod hastagom #ReadNordic na facebooku, twitteri a instagrame. Skandinávsky dům bude svoje tipy zverejňovať pravidelne a myslím, že sa k nim rada pridám. Na mojom blogu každý mesiac napíšem, akú knihu sa chystám čítať alebo aké knihy som už prečítala, a do mesačnej výzvy sa perfektne hodia.

V apríli nezabudnite vyplniť formulár a do komentárov mi môžete napísať, či sa zúčastnite a ak áno, s akými knihami. Inšpirácie nie je nikdy dosť.

Lumikki

Podrobnejšie informácie ako i úplné pravidlá nájdete na skandinavskydum.cz.

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať StandyB 30.9.2015 na 08:02

  wow keď chcem vedieť niečo nové zo severu stačí zájsť sem a myslienka je super….len škoda, že ja veľmi kriminálky neoblubujem :-/ a severská literatúra väčšinou ponúka kriminalky… alebo sa mylim?

  • Odpovedať Orvokki 30.9.2015 na 11:04

   Mýliš, aj keď je pravda, že o krimi je počuť najviac 🙂 . Takže potom to pôsobí, že u nás nič iné ani nevychádza. Ale napríklad v antikvariátoch ponachádzať kopec severskej klasiky za pár korún. Aký je tvoj obľúbený žáner? Spoločenské romány, humor…?

   Pozri napríklad sem, sú to fínske knihy, ktoré som už prečítala, a detektívok je tam málo. Inšpiráciu nájdeš aj v predaji kníh v knižnici Skandinávskeho domu a samozrejme Skandinávsky dům bude pridávať svoje tipy na knihy do #ReadNordic.

   Ďalšie recenzie nájdeš na iLiteratura, majú tam dokonca sekcie na jednotlivé kategórie, takže si môžeš vybrať, či ťa zaujíma Island, Švédsko, Dánsko, Nórsko alebo Fínsko.

 • Odpovedať Štyri severské knihy, v ktorých sa deje niečo nadprirodzené | Orvokki's blog 8.10.2015 na 10:54

  […] sa zapájate do čitateľskej výzvy #ReadNordic, určite vám neuniklo, že tento mesiac sa čítajú knihy, v ktorých sa deje niečo […]

 • Odpovedať 350 a viac | Orvokki's blog 7.12.2015 na 11:34

  […] mesiac, nová výzva, témou decembra sú detektívky. V #ReadNordic výzve sa čítajú knihy, ktoré majú viac ako 350 strán, na žánri vraj nezáleží, ale […]

 • Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.