O knihách populárne náučné

Seth Godin – Moderné kmene

4.7.2011

„Takmer všetok rast, ktorý môžete dosiahnuť, nastáva vtedy, keď nie ste ako väčšina ľudí a keď usilovne pracujete na tom, aby ste zaujali ľudí, ktorí nie sú takí ako väčšina.“

Setha Godina (www.sethgodin.com) myslím netreba nejako zvlášť predstavovať. Autor niekoľkých veľmi populárnych kníh (niektoré aj v slovenskom/českom preklade), obľúbený rečník a jeden z najčítanejších a najvplyvnejších bloggerov v oblasti podnikania.

Moderné kmene (Tribes: We Need You to Lead Us) je moja prvá knižka od neho, čakajú ma minimálne ešte Nepostradatelní (Jan Melvil publishing, 2011).

„Vodcovia robia hluk… Vodcovia menia status quo.“

Na 144 stranách Seth vysvetľuje dôležitú úlohu vodcov. Ukazuje že vodcami sa môže stať ktokoľvek, najlepšie vy a povie vám prečo.

„Život je prikrátky na to, aby sme nenávideli, čo celý deň robíme.“

Príklady dáva z praxe, pripomína známych ľudí, ktorí niečo dokázali, organizácie, ktoré zmenili zaužívané spôsoby a dosiahli úspech. Poukazuje na ľudí ktorí sa nebáli byť „kacírmi“, mali svoju vieru v danú vec a výsledok dosiahli odmietnutím „status quo“ (dve veľmi často používané slová v knihe).

„Dav je kmeň bez vodcu. Dav je kmeň bez komunikácie.“

Citáty ktoré som vypísala sú len zlomkom zo zaujímavých myšlienok. Knihu môžete čítať od začiatku (a číta sa rýchlo a jednoducho) alebo ju môžete otvoriť na ľubovoľnej strane a začať tam. Celá kniha je o úlohe a dôležitosti vodcov, no je krátka na to aby to začalo byť otravné a nudné.

„Ak ma budú za toto kritizovať, postihnú ma nejaké merateľné dôsledky? Stratím prácu, udrú ma po hlave bejzbalovou pálkou alebo prídem o dôležité priateľstvo?… Zlý pocit vyprchá.“

Hodnotenie: 8/10. Možno som čakala niečo viac, možno mi tam len chýbalo niečo zásadne čo by ma nadchlo. Ale aj napriek tomu knihu odporúčam každému kto má sen niečo spraviť.

„Tajomstvo omylov nie je vo vyhývaní sa omylom! Tajomstvo omylov spočíva v ochote mýliť sa.“

Osobnosti a organizácie ktoré spomína: Steve Jobs a Apple, Twitter, Richard Avanzino a Nathan Winograd ako záchrancov zvierat pred zabíjaním, Brad Garlinghouse z Yahoo, Ruby on Rails a 37signals, Jimmy Wales a Wikipedia, Matt Groening a seriál Simpsonovci, humanitná pomoc podľa Sterninovcov, Gustav Dudamel ako dirigent v Los Angeles Philharmonic, Acumen Fund a Jacqueline Novogratz, koncerty Grateful Dead, lulu.com, Gary Vaynerchuk a tv.winelibrary.com, Mich Mathewsová z Microsoftu a mnoho ďalších.

„Ľudia neveria, čo im poviete.
Zriedkakedy veria tomu, čo im ukážete.

Často veria tomu, čo im povedia priatelia.
Vždy veria tomu čo si povedia sami.“

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Michal Pulda 4.7.2011 at 22:42

  Tak tohle si asi přečtu. Godin píše v knize jen o vůdcích kmene, nebo také o úloze kmenu jako takového? Jde mi o to, jestli se zmiňuje o úloze velikosti kmene v porovnání s velikostí dnešních organizací a podobně. Díky za pěknou recenzi! 🙂

 • Reply Michal Pulda 5.7.2011 at 18:55

  To se nedivím. Zatím jsem od PeopleCommu přečetl Podivína a Štěstí doručeno a můžu jen doporučit. Znáš takový ten druh knih, které dočteš a jsi plná elán do nové práce? Tak tyto alespoň pro mě byly takové. Teď čtu Svobodu v práci, ale ta mi bude trvat dlouho, jelikož nemám na čtení moc času, ale zatím to vypadá taky dobře. Tak pak napiš, jak se ti ty knížky líbily!

 • Reply Orvokki 5.7.2011 at 18:06

  Je to hlavne o vodcoch, úlohu kmeňu spomína v zmysle možných zmien ktoré môže vďaka dobrému vodcovi dosianúť, ale prevažne je to o samotných vodcoch (resp. kacíroch ako ich rád nazýva).
  Veľkosť kmeňa je tam spomenutá tiež, ale len okrajovo.

  Ja si ešte dočítam pár kriminálok čo mám požičané z knižnice a potom sa vrhnem na Nepostrádatelních. Každým dňom by mali prísť aj knihy, ktoré vydal PeopleComm. Na tie sa obzvlášť teším, pozitívne recenzie a práca Tomáša Hajzlera ma na ne namotali.

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.