Adamkova knižnica O knihách

Šesť predvianočných knižných tipov od Adamka

22.11.2019

Pod stromček alebo len tak, tu je šesť knižných tipov od Adamka. Šesť rôznorodých knižiek, ktoré máme doma radi. Čítame ich často, prakticky denne, myslím si, že majú pridanú hodnotu a verím, že s nimi nespravíte krok vedľa. Niektoré má už viac ako rok, niektoré sú novinka posledných mesiacov.

Choo Choo. Jedna z prvých kníh, baví ho už dva roky, pozná ju takmer naspamäť. Srdcovka, ktorú som odporúčala veľakrát a ešte veľakrát budem. Baví ma sledovať ten vývoj. Najprv ho zaujímal vláčik. A vyrezané strany. Je to prvá kniha, u ktorej začal Adamko dopĺňať pokračovanie, v 18 mesiacoch poznal troje zvolania. Dnes vie naspamäť hovoriť aj anglický text. Choo Choo je o vláčiku, ktoré cestuje. Cez lesy, po moste, do tunela a von až na pláž. Najobľúbenejšia kniha od Petra Horáčka, ktorú máme. O knižke som písala i v tomto článku.

Packa hraje rock. Obľúbená knižka už viac ako mesiac, neprejde deň, aby som nepočula gitaru, kontrabas, saxofón… a nevidela Adama tancovať s knižkou v ruke. Jeho záujem o hudobné nástroje je fantastický a ja som rada, že ho môžem podporiť aj takouto formou. Zvuk je veľmi vierohodný, príbeh krátky, hudobné nástroje rôzne. V decembri sa chystáme do Olomouca, v detskom kníhkupectve Zlatá veľryba mám v pláne dokúpiť aj jazzovú verziu. O knižke som písala aj na na mojom Instagrame.

Veselá kniha o malém Krtkovi. Krteček je láska a táto obrázkova knižka s nami aj dosť cestuje. Na rozvoj slovnej zásoby, fantázie i ako pripomienka obľúbených príbehov s Krtečkom. Must have pre všetkých detských fanúšikov. Písala som o nej na Instagrame, určite ju budem ešte niekde odporúčať a ak by som mala vybrať top knihy na cestovanie, táto bude medzi nimi.

Olivie zachraňuje cirkus. Knižka, kde sa mi nepáčia ilustrácie, ale Adam ich naopak zbožňuje. A Oliviu si žiada čítať vždy dvakrát. Minimálne. Na konci je veta „Olivie, kto si myslíš že jsi, nejaká královna trampolíny?“ To vždy s Adamom na seba mrkneme, pretože on je podobný skokan. Myslím, že deti sa v nej nájdu a svojráznej Olivii s bohatou fantáziou rozumejú. Ak na túto knižku narazíte, dajte jej šancu. Už to, že je vypredaná svedčí o istom úspechu.

Hora. Prudko chytľavá, minimalistická knižka pre deti aj dospelých. Písala som o nej nedávno tu. Stále ju pravidelne čítame a stále ma fascinuje. Stále nachádzam nové detaily a stále ju chce Adam prečítať viackrát po sebe. Najskvelejšie je, ako sa o nej dá premýšľať a hľadať rôzne skryté významy, ktoré tam možno ani autor nezamýšľal, ale čitateľ ich tam vidí lebo si v nej premieta svoj život. Aké by to bolo stratiť sa v lese, byť sám, len on(a) a hora, potok, kamene, ryby… Zabudnúť na všedné starosti a nechať sa uniesť spontánnou radosťou bytia v prírode a prebudiť v sebe čosi dávno schované, divoké.

365 tučňáků. Túto knižku som kúpila tuším v akcii netušiac, ako si ju Adam zamiluje. Je super pre decká, ktoré už majú nejakú skúsenosť s matematikou, ale má veľké obrázky a málo textu, takže príbeh zaujme i batoľa. Do jednej rodiny začne od začiatku januára chodiť jeden tučniak denne. S tým sú spojené mnohé problémy a riešenie v nedohľadne. Je to milé, vtipné aj poučné.

Aké knižky budete dávať deťom pod stromček?

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Jitka Látalová 22.2.2020 at 18:49

  Díky za příjemné počtení, tvůj web jsem objevila náhodou…
  Mimochodem, když už jsou tématem knižní tipy, já jsem si dala předsevzetí, že minimálně 4 z 5 nových knih, do kterých se pustím, bude v elektronické podobě, protože to už nemám doma pořádně kam dávat… A narazila jsem na askvělý web, který si říká Literární doupě (je na http://ld.johanesville.net/ ), kde maj tolik knížek volně ke stažení, že na tom vyžiju asi ještě dvacet let 🙂
  Tak možná si tam taky najdeš něco, co ulahodí tobě nebo dětem.
  Měj se moc fajn.

  • Reply Orvokki 28.2.2020 at 12:23

   Oh, to mám radosť, ďakujem. ?
   Na e-knihy sa mi osvedčila knižnica, tá naša ich totiž aj požičiava, majú aj novinky (tie dokonca skôr, než naskladnia papierovú).
   Pozerala som Literární doupě a tam majú skôr e-knihy, ktorým vypršala licencia, ak som to teda správne pochopila. To sa trochu míňa s mojim aktuálnym čitateľským vkusom. Ale ďakujem za info.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.