Sergio Álvarez – 35 mrtvých

Sergio Álvarez - 35 mrtvých

Autor: Sergio Álvarez
Názov: 35 mrtvých
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 464
Orig. názov: 35 Muertos

. . .

Už okolnosti, za akých hlavného hrdinu počali a ako sa narodil, akoby znamenali predzvesť toho, čo nás čaká. 35 mimoriadne drsných rokov, počas ktorých sa z malého chlapca stane sirota, komunista, zlodej, vrah, milenec, utečenec, manžel, otec, vojak, jogín, bezdomovec, boháč, bábkar… Rozprávanie o jeho živote s prímesou príbehov desiatok ďalších postáv tvoria spolu neuveriteľný obraz Kolumbie v rokoch 1965 až 2000. A autorov mimoriadny rozprávačský talent vám na 450 stranách ukáže drámu, dobrodružstvo, napätie, thriller, romantiku, detektívku, občas i humor.

„To vám nevěřím,“ vyhrkl jsem, když mi Roberta řekla, kolik lidi zabila. „To ti věřím,“ řekla naopak Roberta, když jsem jí vyprávěl, od kolika ženských jsem dostal kopačky. Smáli jsme se a já dokonce zapomněl, že ta večeře v restauraci je jen předehrou k vraždě. 

35 mrvých nie je román pre každého. Je drsný, surový, nič neschováva a všetko na vás vybalí narovinu. Mŕtvi sú takmer v každej kapitole a keď zrovna náhodou nie sú, tak je aspoň niekto zbitý, mučený, znásilnený alebo nezvestný. Život hlavného hrdinu rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou a má úžasnú schopnosť byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. A stretávať nesprávnych ľudí, aby vzápätí stretol správnych ľudí v správnom čase na správnom mieste.

Jeho život pripomína sinusoidu, takže počas tých pár svetlých okamihov, kedy by si mohol povedať, že je konečne šťastný, má niekde v pozadí hrozbu násilia a viac menej len čakáte, kedy sa to opäť raz zmení. A môžete si byť istý, že sa to zmení. V happy end neverí ani hlavný hrdina.

Postáv neustále pribúda, no najmä ubúda. V krajine zmietanej politickými bojmi, revolúciou, korupciou, občianskymi povstaniami, drogovými kartelmi a mafiou nemá budúcnosť istú nikto. Pokus o zmenu je takmer istá smrť, no i tí, čo sa rozhodnú skrátka prežiť a nevytŕčať z davu nemajú isté, že budú raz rozprávať o svojej mladosti vnúčatám.

„Ten, kdo v této zemi nikoho neoddelal, nebo nedal oddelat, v živote ničeho nedosáhne. Tady to má na povel smrt a ten, kto nezabíjí, nebo nenechává zabíjet je nula.“

Kapitoly s hlavným hrdinom sa striedajú s útržkami zo života ďalších postáv. Buď len poukazujú na život v Kolumbii a výborne dokresľujú už i tak desivú atmosféru, alebo ide o postavy, ktoré zohrali v živote hlavného hrdinu určitú úlohu a svojím vlastným výstupom odkrývajú niektoré udalosti. Niekedy sa zo scény vytratia úplne, niekedy na nich narazíme o pár rokov neskôr.

Text neustále plynie, chýbajú odstavce. Autor píše pútavo, nemá problém opísať sex ani zabíjanie. A s ani jedným nešetrí. Sergio Álvarez vás do deja vtiahne natoľko, až sa ocitnete v Bogote, Cali i ďalších miestach Kolumbie či sveta. Áno, román je brutálny, chladnokrvný a krutý. Ale po dočítaní som mala jedinú myšlienku. Chcem viac. Chcem ďalších 450 strán a ďalších 35 rokov zo života hlavného hrdinu a Kolumbie.

Vrátil jsem se do obýváku, vzal dálkový ovladač, uvelebil se na gauči a zapnul televizi. Na obrazovce poskakoval a zpíval Ricky Martin a moderátor spolu s obecenstvem tleskali do rytmu. To je teda pech, umírat v zemi, kde lidi ani neumí pořádně tancovat! řekl jsem si a televizi vypnul.

35 mrtvých je jedna z najlepších kníh, aké sa ku mne dostali. Je to náročné, surové čítanie, ktoré asi neprečítate za jeden večer. Ale je to úžasný, a hoci fiktívny, tak často veľmi realistický príbeh. Ak ho raz začnete čítať, ocitnete sa v úplne inom svete, na opačnej strane sveta v životných podmienkach, ktoré si ani nechcete predstaviť a stretnete sa s takými osudmi ľudí, s ktorými by ste za žiadnych okolnosti nemenili.

Neostáva než knihu odporučiť, ak sa nebojíte komplikovaných a krvavých spoločenských románov, a poďakovať prekladateľke za výborne odvedenú prácu, o čom svedčí i nominácia na Magnesia Litera práve za preklad.

2 thoughts on “Sergio Álvarez – 35 mrtvých

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *