O knihách romány

Sara Gruenová – Voda pre slony

16.11.2012

Jacob Jankowski je už staručký muž, žijúci v domove seniorov. Keď do jeho blízkosti príde cirkus, dôchodcovi sa vynoria spomienky na mladosť, kedy utiekol od veterinárnych skúšok a naskočil do vlaku kočovného cirkusu Benzini.

Mal 23 rokov, študoval zverolekárstvo na uznávanej univerzite a pripravoval sa na záverečné skúšky aby pokračoval v praxi jeho otca. Všetko sa zmení, keď jeho rodičia zahynú pri autonehode a on zisťuje, že sa nemá kam vrátiť, lebo všetko dedičstvo patrí banke. Na skúške nenapíše ani čiarku a zmätený vzniknutou situáciou uteká sám nevie kam.

Dostane sa k cirkusu, kde si rýchlo získa priazeň na tých správnych miestach. Dostáva miesto ošetrovateľa zvierat a nadväzuje priateľstvo s hlavnou umelkyňou Marlenou, vydatou za nepredvídateľného Augusta. Príchodom slonice Rosie, nádejnej atrakcie, ktorá má zachrániť cirkus od krachu sa však veľa vecí skomplikuje. Pútavým štýlom a správnym tempom sa dej a najmä vzťahy v cirkuse posúvajú.

Autorka strieda dve dejové línie – Jacoba ako deväťdesiatnika pripravujúceho sa na návštevu cirkusu a Jacoba ako mladíka zvykajúceho si na život v cirkuse. Podmanivá atmosféra tej doby, láska, priateľstvo i agresia, k tomu pôsobivé archívne fotografie a inšpirácia v skutočných historických udalostiach. Jednoducho nádherný príbeh rozprávaný v prvej osobe, do ktorého sa radi začítate a odložíte ho až po prečítaní. Autorka veľmi dôverne opísala cirkusové prostredie, ktoré kvôli knihe študovala dlhé mesiace a nemenej zaujímavý je aj pohľad do života starnúceho človeka.

Obvykle, ak je podľa nejakej knihy natočený film, ma zaujíma ako sa s ním tvorcovia popasovali. Ale v tomto prípade mám trochu obavy si ho pozrieť. Trochu za to môže Robert Pattinson, ktorý mi je ako herec veľmi nesympatický a v úlohe Jacoba si ho neviem predstaviť. Ale asi časom, keď opadne to prvotné nadšenie po prečítaní výbornej knihy, mu dám šancu.

Sara Gruen (1969) je kanadsko-americká spisovateľka a ochrankyňa zvierat. Študovala anglickú literatúru na univerzite Carleton v Ottawe a získala viacero literárnych ocenení. Voda pre slony je jej tretia kniha, bola preložená do viac ako 40 jazykov, ocitla sa v rebríčku New York Times bestsellerov a v roku 2011 bola sfilmovaná s Reese Witherspoon, Christophom Waltzom a Robertom Pattinsonom v hlavnej úlohe.

Román Voda pre slony (orig. Water for Elephants) zakúpite na stránkach internetového kníhkupectva abcknihy.sk. Vyšiel vo vydavateľstve Tatran v roku 2008 a  2. vydanie s filmovou obálkou v roku 2011, 296 strán, preložila Júlia Žitná, ISBN: 978-80-222-0547-4.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | november | Orvokki's blog 30.11.2012 at 22:24

    […] viac som sa o knihe rozpísala tu. Nádherný príbeh, také čítam […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.