knižné info O knihách

Samuel Bjørk v Martinuse

11.11.2016

samuel-bjork-v-martinus-i

Už dlho som nebola na žiadnej besede, naposledy tuším na veľtrhu Svět knihy a to je už pol rok dozadu (ale tam som si to užila viac ako dosť, veď pozrite reporty). Keď som narazila na informáciu o besede s nórskym autorom detektívok Cestujem sama a novinky Sova Samuelom Bjørkom, naplánovala som si na ten deň pár ďalších vecí tak, aby som o šiestej sedela v Bratislave v kaviarni Foxford. Vyšlo to.

Tlmočené bola z angličtiny, moderoval Juraj Šlesár. Asi nikoho neprekvapilo, že autor je sympaťák. Hovoril o milom privítaní na Slovensku i hlučných kávomatoch. Keďže u nás začalo snežiť, reč padla aj na počasie, oproti nórskemu máme vraj leto. Ale debata plynulo nadväzovala, či práve to severské počasie nenahráva žánru severskej krimi.

samuel-bjork-v-martinus-ii

Nahráva. Dlhé zimy, osamelosť, tma. Viete si predstaviť lepšiu atmosféru pre detektívku? Paradoxne, v Nórsku sa odohrá približne štyridsať vrážd ročne. V detektívkach je to mnohonásobne viac. Samuel Bjørk vtipne poznamenal, že Nóri sa doma nudia, tak si napínavé krimi prostredie vytvárajú prostredníctvom kníh. Cestovnému ruchu to ale prospieva, pretože po týchto miestach potom robia turistické trasy.

Celkom tradične došlo aj na to, prečo začal písať práve krimi a ako je to s jeho pseudonymom. Viete, že po slovensky by bol Samuel Breza? Autor zároveň priznal, že najprv má zápletku a až potom charaktery. Avšak tie vlastne nevytvára, prichádzajú k nemu samé. Prezradil tiež, že preňho je obľúbenou postavou jeho kníh Mia.

samuel-bjork-v-martinus-iii

Najznámejšieho nórskeho autora Joa Nesbøho určite poznáte. Autor trošku hovoril aj o ňom a porovnaní ich tvorby. No každý píše inak, takže miesto je tu pre oboch. Takže ešte pohovoril o pripravovanej knihe (už má 100 strán) i svojich snoch, vplyve hudby na jeho tvorbu, predaných právach na filmové spracovanie a koho by si vedel predstaviť v hlavných úlohách. No a na záver sa už pustil do podpisovania knižiek.

Takže nakoniec taký fajn podvečer. Pre mňa vlastne celý deň, pretože som stihla nákupy tehotenského oblečenia vo Viedni i návštevu mladej slovenskej firmy Villo desing, ktorá vyrába úžasnú a variabilnú postieľku KUKO, ktorú chceme pre naše bábätko. A rovno i molitanového zajačika Majko the Rabbit.

samuel-bjork-v-martinus-iv samuel-bjork-v-martinus-v samuel-bjork-v-martinus-vi samuel-bjork-v-martinus-vii

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.