fínska literatúra O knihách young adult

Salla Simukka – Rudá jako krev

21.2.2014

Salla Simukka - Rudá jako krevLumikki Anderssonová je svojrázna teenagerka. Skúsenosti zo základnej školy ju naučili nepliesť sa do záležitostí iných a vytvorila si zoznam pravidiel, ktoré jej pomáhajú vidieť, ale nebyť priveľmi videná. Pije silnú kávu, pravidelne trénuje a vyhľadáva samotu. Pochádza z Riihimäki, ale keď ju prijali na umeleckú školu v Tampere, presťahovala sa tam.

Dej fínskeho thrilleru začína vo februári. Lumikki narazí v školskej tmavej komore na sušiace sa päťstoeurové bankovky. Povaha a skúsenosti jej nedovolili nález ihneď nahlásiť, ale najprv si v kľude premyslela, čo vlastne videla a čo to pre ňu môže znamenať. Nechcela sa zapliesť do žiadnych problémov, na druhej strane jej vnútorný hlas hovorí, aby o peniazoch riaditeľa informovala.

Okolnosti ale rozhodli za ňu a Lumikki sa predsa len zamieša do záležitostí svojich spolužiakov. Spoznáva sa s bohatou spolužiačkou Elisou, ktorá v nej vidí nádej a očakáva pomoc.

Byla jednou jedna dívka, která se naučila bát…

Román je určený pre mládež, takže hoci má na obálke nálepku „Thriller, z kterého běhá po zádech pravý severský mráz„, berte ho s rezervou. Hlavná hrdinka sa síce ocitá v nebezpečných situáciach a dostane sa do hľadáčika obchodníkov s drogami, avšak napätých situácií moc nie je a vzhľadom na to, ako Lumikku autorka vykreslila, strach som o ňu moc nemala.

Dej okrem hlavnej dejovej línie odkrýva aj Lumikkinu minulosť, takže sa postupne dozvedáme, čo ju viedlo k takému životu aký vedie a prečo si vytrénovala určité vlastnosti. Okrem toho sledujeme aj obchodníkov s drogami a záležitosti, ktoré viedli k nálezu peňazí najprv trojicou študentov a následne Lumikkou. Celý príbeh sa teda točí okolo hotovosti, ktorá sa dostala do nesprávnych rúk. To rozbehne reťazec nedorozumení a Tampere sa tak na pár dní stane miestom prenasledovania jednej skupiny druhou.

Na knihe mi chýbalo viac napätia a snáď i o niečo sofistikovanejšia zápletka, alebo aspoň priebeh. Tu ale za mňa hovorí množstvo už prečítaných detektívok a kriminálok, takže obyčajný príbeh so slabým náznakom nebezpečenstva mi nijak adrenalín v krvi nezdvihne. V konečnom hodnotení ale román nie je zlý. Len od neho nesmiete očakávať to, čo sa píše na obálke. Samozrejme, malé významné plus (resp. jednu hviezdičku naviac na goodreads) má odo mňa za fínsky pôvod.

Rudá jako krev je pomerne iný román, ako všetky súčasné young adult. Nenájdete tu postavy s nadľudskými schopnosťami, dystopické prostredie ani čokoľvek nadprirodzené. Je to skrátka príbeh o obyčajnej mládeži, ktorá sa dostane k peniazom, ktoré patria niekomu inému a to spôsobí niekoľko nedorozumení, konfliktov a nakoniec celá záležitosť o zle dodanej zásielke skončí úplne inak, ako si každý predstavoval. Takže ak ste -násť ročný a chcete si prečítať niečo zo života fínskej mládeže, Rudá jako krev by mohla byť dobrá voľba.

Knihu Rudá jako krev (orig. Punainen kuin veri) vydalo v elektronickej aj papierovej podobe vydavateľstvo Egmont v roku 2013, 280 strán,  preložila Jitka Hanušová, ISBN 978-80-252-2829-6.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Fínske knihy, ktoré som prečítala | Orvokki's blog 15.10.2014 at 14:13

  […] Rudá jako krev (Punainen kuin veri) od Salla Simukka […]

 • Reply Severská čitateľská výzva #ReadNordic | Orvokki's blog 22.9.2015 at 17:53

  […] čas. Napríklad so sériou Snow White od fínskej autorky Sally Simukkovej. Ja sa po prvom diele Rudá jako krev pustím do druhého. Ak by ste si chceli ale prečítať celú trilógiu, nakladateľstvo Egmont […]

 • Reply O Snehulienke trochu inak | Orvokki's blog 30.3.2016 at 16:33

  […] ktorá ma šťastie pripliesť sa do nepríjemných situácií. V prvom diely s názvom Rudá jako krev to boli 500 eurové bankovky, v druhom sa ocitá v Prahe a nejaké dievča tvrdí, že je jej […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.