Autor: Blanka Hošková
Názov: Horko domácího krbu
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: JOTA
Počet strán: 224
. . .
Priznám sa, že o tejto knihe sa mi píše ťažko. To tak občas býva, keď je kniha dobrá. A vy by ste to i radi dali najavo ostatným, ale nenachádzate tie správne slová.
Martina vyrastala v detskom domove, neskôr si našla prácu v pekárstve. Práca ju bavila, milovala ten pocit, ako ráno spraví radosť voňavým pečivom rozospatým zákazníkom. A práve v práci stretla jeho. Šimona. Upravené a krásneho muža, ktorý o ňu prejavil záujem. Svadba, dieťa a sťahovanie do nového domu v inom meste na seba nenechajú dlho čakať. Na prvý pohľad idylka, ktorú zažíva a praje si mnoho žien. Martina si však bohužiaľ až neskoro všimne, že jej dokonalé manželstvo je iba ilúzia a milujúci manžel je vlastne tyran.
Blanka Hošková napísala svoju druhú knihu mimoriadne verne, až som si nejedenkrát hovorila, do akej miery je autobiografická alebo nakoľko dobre pozná osudy týchto žien. Žien, ktoré sa dobre vydajú, nemusia chodiť do práce a starajú sa o domácnosť. Žien, ktoré boli zaslepené láskou a ich manžel dokonalý manipulant. Lenže ružové okuliare musia zložiť a po rokoch si uvedomujú, že ich naoko perfektný manžel nie je tak dokonalý a že nevedú tak dokonalý život, ako si ich okolie myslí.
Zamilovanost odezněla.
Láska vyprchala.
Namísto ní měla zůstat v našem vztahu vzájemnost, respekt a tolerance, kterým se však, bohužel, do našeho domu nechtělo. Prozřela jsem. Došlo mi, že roli princezny někdo přepsal na roli poddané, kterou jsem začala hrát už dávno, aniž bych si to uvědomila. Snad bych i připustila, že jsem se stala spíš nevolnicí, řeholnicí a inventářem na Šimonově statku.
Hlavná hrdinka si síce začne včas všímať, že Šimon sa už nespráva ako kedysi, lenže ako odchovankyňa detského domova nechce ich synovi Krištofovi pripraviť podobné detstvo. Bez otca, bez rodiny. No za akú cenu? Stojí psychické a postupne i fyzické týranie za to? Ako dlho vydrží domáce násilie a naozaj si myslí, že Krištof napätú atmosféru v domácnosti necíti?
Po prečítaní niekoľkých paperbackových kníh slovenských autoriek som bola presvedčená, že písanie o nefungujúcich vzťahoch nemôže dopadnúť dobre. Ani jedna ma nepresvedčila, že sa o tejto téme dá písať natoľko, aby v čitateľke vzbudili záujem o tému domáceho násilia a nemali samé chuť hlavné hrdinky nakopať. Blanka Hošková ma ale presvedčila o opaku.
Horko domácího krbu je o domácom násilí a nefungujúcom vzťahu, ale je to príbeh napísaný jednoducho a veľmi pútavo (alebo ako hovoria Česi: „Je to čtivé„). Príbeh prirodzene pobáda k zamysleniu, na druhej strane ale nečakajte žiadne náročné myšlienky. Dej je zasadený do nášho prostredia, odohráva sa na Morave, a s hlavnou hrdinkou sa bude vedieť určite nejedna stotožniť. Odľahčením je skutočnosť, že Martina je síce obeťou, ale stále ma svoje sny, nechýba jej humor a nájde si aj spojencov. Skrátka jej budete držať palce.
Protipólom je sebavedomý manžel s potrebou Martine organizovať život. Vyžaduje poslušnosť a robí všetko preto, aby na ňom bola závislá. Manželku ponižuje, má svoju predstavu, ako by mala byť Martina šťastná a považuje sa za jej záchrancu z nudného života. A za každú nevďačnosť, ktorú úmyselne vyvoláva, Martina tvrdo pyká. Skrátka ho nebudete mať rady.
Kniha ma veľmi prekvapila, len veľmi ťažko sa mi od nej odchádzalo. Prekvapila ma témou, príbehom, odvahou, posolstvom i tempom rozprávania. A opäť ma presvedčila, že v Českej republike je veľa dobrých spisovateľov, ktorí stoja za objavenie.
4/5
Horko domácího krbu i autorky prvotinu Láskobraní zakúpite na knihcentrum.sk, ktorému touto cestou za knižku veľmi ďakujem.
No Comments