CZ a SK O knihách

Rozhovor s principálom cirkusu

8.9.2015

Jaromy Joo zpoved principalaAutor: Hanuš Jordan
Názov: Jaromír Joo. Zpověď principála
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: VERBUM Publishing
Počet strán: 112

. . .

Mala som voľný deň, a okrem jednej foto-vernisáže podvečer, žiadne plány. Ideálny čas nechať sa nalákať na autogramiádu. Na podpísané knihy v mojej knižnici som náležité hrdá a za každú novú príležitosť stretnúť sa s autorom vďačná.

Kniha Jaromír Joo. Zpověď principála nie je román ani príbeh, aký som si pôvodne predstavovala. Už na prvý pohľad je krátka (112 strán), na druhý ešte kratšia. Väčšinu totiž zaberajú fotografie z cirkusového života a jeho histórie.

Samotný text je len na cca dvadsiatich stranách. Písaný formou rozhovoru, kde na otázky odpovedá principál cirkusu Jo-Joo. Človek, ktorý v šesťdesiatke srší väčšou energiou, ako mnohí mladí. Človek, ktorý sa oblieka výstrednejšie ako väčšina mladých.

Jaromír Joo pochádza z cirkusovej rodiny, takže dá sa povedať, má to v krvi. A to čo robí, robí dobre. S cirkusom vystupoval v Las Vegas i Hong-Kongu, a len za posledné tri roky odchovali dvadsať tri sibírskych tigrov.

Kniha je krátka, o tom niet pochýb. Pred kúpou som si ňou neprelistovala a pri čítaní som bola sklamaná. Jednak, že nemám čo čítať ďalej, ale najmä, dozvedela som sa tak málo. Chcela som vedieť viac. Historky zo šapitó, veselé príbehy s divákmi, možno viac o ľuďoch, ktorí v cirkuse pracujú, ako vyzerá ich bežný deň, čo to všetko obnáša mať cirkus a žiť niekoľko mesiacov na cestách. Cirkus je pre nás bežných smrteľníkov tak trošku magické a rozprávkové miesto, takže chceme vedieť viac. Žiaľ, iba rozhovor mi bol málo.

Na druhej strane, možno si vďaka tomu zachová tu auru tajomna a čohosi nezvyčajného. A myslím, že ma nalákala navštíviť nejaké predstavenie. Veď v cirkuse som naposledy bola… no ani nepamätám kedy. Vážne.

Síce ma mrzí malý počet strán a informácií, ale knižka mi bola svojim spôsobom veľmi sympatická. Mám radosť, že ju vlastním a mohla som aspoň skrz fotografie nazrieť za plot cirkusu a skrz rozhovor sa presvedčiť, že cirkus stále žije.

4/5

Zpoved principala 01 Zpoved principala 02 Zpoved principala 03 Zpoved principala 04 Zpoved principala 05 Zpoved principala 06 Zpoved principala 07

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Katka R 14.9.2015 at 15:02

  Ja som tohto pána principála videla jedine v telke, keď išiel na casting do programu Československo má talent a tam teda nezahviezdil. Zvieratá ho neposlúchali, on tam robil zo seba dôležitého, a potom tie šelmy nevedel normálne dostať do klietky, takže mne je odvtedy dosť nesympatický, ale ak už teda išiel do toho, že vydal knihu a dal jej názov Zpověď principála, tak 20 strán textu je na takú spoveď žalostne málo aj v prípade, keď si pán principál chce zachovať určitú auru tajomna. 🙂

  • Reply Orvokki 15.9.2015 at 22:38

   Tak to si nespravil moc dobré meno takým výstupom. Celkom chápem, že ti je odvtedy nesympatický.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.