O knihách poviedky a novely

Maminy, otcovia a deti

5.2.2018

Začiatkom roka som prečítala dve knihy, ktoré ocenia najmä rodičia. Obe vydalo nakladateľstvo Host, obe sú pomerne krátke a obe vyšli aj ako e-knihy. Čo viac si rodič môže priať? Bavili ma veľmi a musím vám o nich dať vedieť.

Petra Maťová – Trochu jiné mámy
Hovory o mateřství navzdory zdravotnímu hendikepu

Dieťa postihnuté fyzicky alebo mentálne je celkom častý námet v románoch, ale maminy s hendikepom sú pomerne vzácne. V tom literárnom svete, nie v tom reálnom. Trochu jiné mámy im vlastne vzdáva hold. Šesť rozhovorov so šiestimi ženami, ktoré sa rozhodli priviesť na svet dieťa, aj keď ich zdravotný stav nie je bezchybný.

Hluchota, roztrúsená skleróza, anorexia, porucha depresívneho typu, ochrnutie a glaukom. Prekážky, ktoré sa nám zdajú pri dieťati neprekonateľné, no oni ich zdolávajú každý deň. Prekonávajú samé seba a nie sú o nič horšie maminy, ako tie zdravé. Majú podporu v partnerovi, ktorý dostáva slovo tiež.

Výborná sonda do ich života, ako začali prvé príznaky, ako sa stali matkami i ako sa s novou úlohou popasovali. Rozhovory sú s odstupom niekoľkých rokov a mimoriadne zaujímavý je aj pohľad partnera.

Trochu jiné mámy dodávajú odvahu, pretože väčšina z nich svoj hendikep ani nevníma ako hendikep. A zvládajú starostlivosť a výchovu aj s ním. Neriešia prkotiny ako zdravé maminy, musia sa sústrediť viac na seba, ale klobúk dolu, som rada, že som aspoň prostredníctvom tejto knihy mala možnosť poznať tieto obdivuhodné ženy.

Fredrik Backman – Co by můj syn měl vědět o světě

Fredrika Backmana určite poznáte ako autora humorných románov Muž jménem Ove, Babička pozdravuje a omlouvá se alebo Tady byla Britt-Marie. Okrem písania sa venuje aj svojmu synovi, ktorému napísal vtipnú knihu Co by můj syn měl vědět o světě. Dlhšie postrehy, ktoré by si podľa Frederika mal jeho syn do života odniesť sa striedajú s krátkymi útržkami zo života.

Celé je to veľmi trefné, obzvlášť ak ste rodič malého dieťaťa, budete sa smiať nahlas, súhlasne kývať hlavou a v duchu si hovoriť: „Presne ako u nás!“ Frederik skrátka zábavne opísal realitu dnešných rodičov a skvelo vystihol, že o čo viac máme všetko zjednodušené, o to viac je vlastne rodičovstvo zložité.

Je to síce len taká oddychovka na pár vychádzok s kočíkom, ale smiech nám občas treba ako soľ. Takže ak vášmu drobcovi lezú zuby alebo má silné obdobie vzdoru a Nie! počujete častejšie ako jeho úprimný smiech, nech sa páči, začítajte sa a prekonajte náročné obdobie vášho dieťaťa s knihou.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Neriah 11.2.2018 at 09:56

  Díky za doporučení té první knihy, doposud jsem ji nikde nezaznamenala a vzhledem k tomu, že budu jednou ve stejné pozici jako ony matky, pokud se mi poštěstí mít miminko, jsem docela zvědavá, jak je kniha pojata a jestli mi něco předá.

  • Reply Orvokki 11.2.2018 at 17:43

   Je to ešte relatívne novinka, kniha vyšla niekedy koncom roka. A sú to len a len rozhovory s reálnymi ženami, tak to zas úplný mainstram nebude, aby o tom písal každý bloger. 😀 Ale na iLiteratúra vyšla tiež pekná recenzia. http://www.iliteratura.cz/Clanek/39343/matova-petra-trochu-jine-mamy

   Myslím, obzvlášť ak si v podobnej situácií, že ti kniha predá hlavne povzbudenie, že to ide. Aj keď je to niekedy ťažké a stav sa môže zhoršiť. Rozhodne budem držať palce, pre mňa sú všetky podobne odvážné maminy hrdinky.

   • Reply Neriah 11.2.2018 at 22:06

    Tak se na knihu moc těším, koupím si ji co nejdřív. Kromě tématu, kterým se zase tolik lidí nezabývá, pokud se jich to osobně netýká, je mi sympatická i tím, že v ní byl dán prostor i partnerům těch žen.
    A taky jsem samozřejmě zvědavá na různorodé osudy a pohled na život lidí s různým postižením. Je skvělé, že už to dnes nenní jen nějaké mluvení o nás bez nás a lidi se aktivně ptají, zajímají. Pokud kniha aspoň u někoho odbourá nějaké zažité předsudky, bude to velké plus.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.