O knihách populárne náučné

Robb Wolf – Paleo diéta

12.10.2013

Paleo_obalka.inddO knihe…

V súčasnosti najvyhľadávanejšia a najdiskutovanejšia diéta, aj keď ide skôr o životný štýl, vychádza zo stravovania a iných životných návykov človeka v období paleolitu. Toto najdlhšie obdobie v ľudských dejinách trvalo približne 3 milióny rokov a skončilo len nedávno.

Milióny rokov sa naši predkovia živili ako lovci a zberači, keď postupný vývoj náhle prerušil nástup poľnohospodárstva. Za niekoľko tisíc rokov doslova zmenilo dejiny ľudstva, nezmenilo však ľudské trávenie, ktoré sa častokrát nedokázalo prispôsobiť jeho produktom, akými sú obilniny, mliečne výrobky a pod.

Na rozdiel od mnohých iných podobných publikácií nie je paleo diéta založená na obmedzovaní prijatých kalórií, ale na poznaní toho, ako sa vyvinul ľudský druh a na tom, čo mu je vlastné. Ako zdôrazňuje autor, nejde len o zmenu jedálnička, ale aj celého životného štýlu. Jeho súčasťou má byť nielen iný typ stravy, ale aj dostatok spánku a pohybu. Vďaka tomu sa dokážeme ubrániť mnohým civilizačným chorobám a dostať svoje telo do takého dobrého stavu, ako to príroda počas miliónov rokov nášho vývoja plánovala.

A ako to vidím ja…

Pre paleo životný štýl som sa rozhodla, resp. sme k nemu s priateľom dospeli spoločne pred viacerými týždňami. Teda skôr primal, pretože tučné biele jogurty a syry sme nezavrhli. Keďže však nejde len o zmenu jedálnička, hľadáme stále viac a viac informácii z viac zdrojov. Chcem vedieť najmä ako funguje naše telo a spracovanie jedla, ktoré zjem a aký to má celkový vplyv na zdravie, postavu, kondíciu, náladu…

Prvá kniha, ktorú som z tejto oblasti otvorila bol Život bez pšenice od Williama Davisa, tá však bola zameraná najmä na negatívne účinky pšenice. Minimálne mi však dala úvod do fungovania trávenia a spracovania potravy po zjedení. Stále mi však chýbalo niečo viac paleo zamerané a tak som kúpila i Wolfovu Paleo diétu.

Každopádne kniha je skvelá pre ľudí, čo o paleo nikdy nepočuli, alebo len veľmi málo. Chcú sa dozvedieť niečo o stále viac diskutovanom stravovaní, prípadne s ním i začať. Potrebujú práve tie prvé informácie o tom, prečo zrovna tento životný štýl, ako sa stravovať, ako sa nestravovať, čo sacharidy, tuky, bielkoviny a ďalšie veci v našom tele spôsobujú, aký na nás majú účinok.

Pre niekoho, kto je pre paleo už dávno rozhodnutý a nejakú dobu ním i žije, budú niektoré pasáže nezaujímavé, pretože ich už dávno pozná, celé mu to dáva zmysel a nepotrebuje počuť dôvody, prečo sacharidy nie sú zrovna najvhodnejšou zložkou nášho jedálnička a naopak tuky a bielkoviny sú.

Takže čo sa v knihe vôbec dozviete? Celé to začína príbehmi. Autorovým i z jeho okolia. Nasleduje exkurzia do minulosti za lovcami a zberačmi a následne do nášho tela. Popis jednotlivých látok bol pre mňa to, čo som potrebovala spoznať a tieto kapitoly považujem pre seba za najprínosnejšie.

Keďže paleo nie je len o jedle, Robb Wolf nevynecháva ani také oblasti života ako je stres, spánok a pohyb. Ale keďže na kvalitnom spánku si zakladám, pohyb vyhľadávam a stresu sa vyhýbam, opäť išlo o pre mňa menej zaujímavé kapitoly. Kombináciu dobrý spánok – prínosný pohyb – minimum stresu skrátka považujem za samozrejmosť, ktorú by sme mali dodržiavať bez ohľadu na to, aký stravovací režim praktikujeme. Záver knihy sú dve opäť veľmi prínosné časti. Jedálniček s receptami a najmä pomerne obsiahly zoznam odporúčanej literatúry, zdrojov a štúdii.

Na knihe mi prekážali asi len dve veci. Prvou sú preklepy a druhou jemne americký spôsobom, akým je všetko podávané. Tu však musím povedať, že rozhodne výrazne menší, ako v Život bez pšenice, kde sa všetko opakovalo neprirodzene veľakrát takým spôsobom, ktorý mne osobne moc nevyhovuje. Ale chápem, že niektorí ľudia to tak asi potrebujú počuť. Paleo životný štýl by mal byť každého vlastným rozhodnutím. Wolfov prístup: „Chem vás všetkých zachrániť!“ je síce krásny, ale na môj vkus moc agresívny.

Tak či tak, knihu som prečítala celú. Ak sa chcete o paleo niečo dozvedieť, táto knižka bude pre vás prínosom. Ak už ale máte dostatok vedomostí z tejto oblasti, zaujímavých informácii v nej nájdete pomenej. Uvidím čo prinesie Praveký plán od Marka Sissona, ktorý má už čaká na stole.

„Dáva to zmysel. Dáva to zmysel natoľko, že nikomu nenapadlo overiť si, či je to naozaj pravda.“

Paleo diéta (orig. The Paleo Solution: The Original Human Diet) vyšla vo vydavateľstve Premedia v roku 2013, má 272 strán, ISBN 978-80-89594-98-6 a preložila ju Lucia Rakúsková.

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply Mark Sisson - Praveký plán | Orvokki's blog 3.11.2013 at 09:17

  […] som od nej pomerne vysoké očakávania a dúfala som, že bude napísana „inak“ ako Paleo diéta od Robba Wolfa a ukáže mi ďalší […]

 • Reply Melissa a Dallas Hartwigovi - Jídlo na prvním místě | Orvokki's blog 12.2.2014 at 18:08

  […] praxe. Odkazujú aj na známych paleo propagátorov, ako Robba Wolfa (v slovenčine vyšla jeho Paleo diéta) a […]

 • Reply M. Karpaty a D. Uríčková - Moderné paleo | Orvokki's blog 17.3.2014 at 08:28

  […] na Slovensku vychádza pomerne dosť kníh o paleo. A teraz máme okrem preložených klasík ako Paleo diéta od Robba Wolfa či Praveký plán Marka Sissona aj našu vlastnú knihu. Moderné paleo napísali […]

 • Reply Mazi 16.10.2014 at 09:30

  Zdravím, začínám se o paleo/primal trochu zajímat, navnadila mě snada o vyřazení lepku kvůli lupénce a od knih o lupénce a správném stravování sem se dostala až k životu bez pšenice a Primal blueprintu. Má smysl si shánět a číst i tuto knihu od Robba Wolfa, nebo tam už pro mě nic nového nebude?
  Díky

  • Reply Orvokki 16.10.2014 at 09:43

   Ak ste prečítali Život bez pšenice a Primal blueprint, tak Paleo od Wolfa vám už moc nedá. Ten základ je prakticky rovnaký a myslím, že Praveký plán (Primal Blueprint) je lepšie podaný. Ale odporučila by som vám knihu Jídlo na prvním místě. Informácie o fungovaní určitých zložiek potravín na telo pre vás asi už nebudú nové, ale celý program Whole30 je perfektným vstupom do zdravého stravovania. A na lupienku vám určite pomôže, mám blízkeho, ktorému po prechode na toto stravovanie vymizla úplne (mal len slabšiu formu, ale teraz je rád, že už sa neprejavuje vôbec a nemusí s tým chodiť k doktorke). Whole30 pracuje na štandardoch dobrého jedla, ktoré podľa autorov musí podporovať:
   – zdravú psychologickú reakciu
   – zdravú hormonálnu reakciu
   – zdravé trávenie
   – fungovanie imunitného systému a minimalizovať zápaly

 • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 10.1.2016 at 10:06

  […] Wolf – Paleo diéta | v […]

 • Reply Letný knižný bazár | Orvokki's blog 7.7.2016 at 09:52

  […] Wolf – Paleo diéta | v […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.