Ak sa trochu orientujete v detských knihách, meno Peter Goes vám možno niečo málo hovorí. Na jar minulého roka vydalo nakladateľstvo Kniha Zlín jeho úžasnú veľkoformátovú ilustrovanú knihu Cesta časem. Písala som o nej v článku Ilustrovaná cesta naprieč históriou. Dnes už mám doma ďalšiu jeho knihu, novinku, ktorá len nedávno vyšla. Řeky.
Koľko svetových riek poznáte? Temža, Dunaj, Yukon, Mississippi, Amazomka, Níl, Kongo, Labe, Volha, Rýn, Colorado. Tieto a mnohé ďalšie v knihe nájdete. Autor sa nevyhýba ani jazerám, moriam a oceánom, ale rieky dominujú. Řeky sú v podobnom spracovaní, ako Cesta časem. Veľký formát, bohaté ilustrácie, množstvo zaujímavosti, stránky ladené do jednej farby. A na môj vkus príliš drobné písmenka.
Presne ako Cesty časem, i Řeky si ma získali. Originálnym spracovaním, nezameniteľným rukopisom Petera Goesa, ale hlavne množstvom zaujímavých informácií. Baví ma mať knihu stále niekde na očiach, hocikedy si ju otvoriť, preskúmať ďalšiu oblasť alebo prelistovať pár strán. Výborne sa hodí aj na tematické knižné poličky pre staršie deti.
Tak napríklad sa dozviete: ktorý je najväčší živočích na svete; kedy bol vyhĺbený Temžský tunel; kedy je deň Labe; nórske príslovie; aké bolo pôvodné meno Los Angeles; čo je to pororoca; kto je kappa; o festivale Ysyakh; ktorá rieka pramení v hore Kailáš; čo sú gháty; čo je di-šu; ktoré etiopské jazero leží vo výške 1800 m n.m., koľko jazykov sa odhaduje v Kongu a stovky ďalších.
Rieky sú povyberané tie najväčšie a najznámejšie z celého sveta. O každej je napísaná stručná informácia a následne sú po celej dvojstrane rozmiestnené zaujímavosti viažúce sa k povodiu. Historické i súčasné, o ľuďoch, stavbách i prírode. Od každého niečo tak, aby čitateľ danú oblasť trochu spoznal.
Samostatnou kapitolou sú ilustrácie. Väčšinou sú drobné, spoločne tvoria celý obraz, ale sem tam sa objaví jedna výraznejšia a dominantnejšia. Řeky sú síce veľmi farebné, ale autor sa drží pár odtieňov, ktoré strieda. I skrz ilustrácie približuje kultúru, históriu a prírodu okolo rieky. Škoda je len toho malého písma, ktoré mi príde ťažšie čitateľné, obzvlášť v spojitosti s farebným pozadím.
Písala som to už pri Ceste časom, platí to aj pre Řeky. Obe knihy sú skvelou pomôckou, ako deťom pútavou formou priblížiť v tomto prípade prevažne zemepis. Mňa samú takéto publikácie podnecujú k ďalšiemu zisťovaniu. Niekedy mi stačila jedna veta a už som otvárala Wikipédiu alebo som zadávala heslá do Google.
A aj tu platí, že najlepšie si knihu užijete spoločne. Rodičia s deťmi, listovať, prezerať, rozprávať sa, možno plánovať ďalšiu dovolenku, zapisovať na bucket list, spomínať. To klišé zaradenie „na dlhé zimné večery“ tu platí dvojnásobne. Řeky sa proste nestratia v žiadnej detskej knižnici.
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.
No Comments