O knihách

Recepty s príbehom alebo príbehy s receptom?

10.2.2019

Hoci nie som žiadna veľká ani vášnivá kuchárka, kuchárske knihy mám veľmi rada. Najmä tie, kde je veľa fotiek a obrázkov, aby som mala predstavu, ako má výsledok a ideálne i postup vyzerať. No a ak sa k tomu pridá i príbeh, dokážem si knižkou listovať opakovane.

Moja predstava o knižke Už se vaří, má panenko! bola: Zbierka receptov divadelníka a mimoriadne tvorivého Mateja Formana doplnená o príbehy z ciest. No výsledok je zbierka príbehov divadelníka a mimoriadne tvorivého Mateja Formana doplnená o recepty z ciest.

Celou knihou sa striedajú nádherné ľudské príbehy a rozhovory, fotografie Ireny Vodákovej, kresby Mateja Formana a recepty ľudí, s ktorými sa na cestách s divadlom stretli. V Česku, Toskánsku, Francúzsku aj Španielsku.

Receptov nie je ani dvadsať od jedenástich ľudí, takže pri dvesto stranovej knihe si viete predstaviť, aký bohatý priestor každý jeden z nich dostal.

Nájdete tu napríklad bravčový jazyk s poľskou omáčkou od paní Jaroslavy, Tiramisu od Roberta, Côte de bœuf od Jacquesa, tradičné rómske pišoty od Vlasty, Bombolini či Farinata con le leghe od Lii, tiramisu a bravčovú krkovicu „Hanoi“ od mamy Věry. A zapiť to môžete záhradkovou explonádou Radka Malého.

Kniha je doslova pocta ľuďom, ktorí pre divadelníkov varili. Náhľad do ich domácej kuchyne. A najmä o nich samotných. Recepty sa mi zdali na prvý pohľad ťažké, no po niekoľkom listovaní som mala už pár obľúbencov, ktorých by som sa nebála vyskúšať. I keď na chobotnicu si netrúfam a tá sa v knihe neobjavila len raz.

Už se vaří, má panenko! je skvelá knižka pre milovníkov zaujímavých receptov, milovníkov príbehov, divadelníkov a určite i každého, kto rád skúša variť niečo nové alebo zbiera netradične spracované kuchárske knihy. Pretože takú kuchárku, ako je Už se vaří, má panenko!, taká tu ešte nebola.

Knihu Už se vaří, má panenko! napísal a nakreslil Matej Forman, nafotila Irena Vodáková. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Plus. 208 strán. 

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Jana 12.2.2019 at 13:20

  Dakujeme za tip ? Mna takto velmi bavi kucharka Dity P. s pribehom ku kazdej kapitole a s par trefnymi vetami i ku kazdemu receptu ? a tie fotkyyy ?

  • Reply Orvokki 12.2.2019 at 14:03

   Tú prvú som tiež mala, ale už som ju predala, pretože nakoniec som z nej prakticky nevarila. 😀 Ale kniha je to nádherná, tiež som ňou rada listovala. No a fotky, to áno. Hlavne dnes je foodstyling na vysokej úrovni a tie nové kuchárky je radosť prezerať. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.