Adamkova knižnica O knihách

Readmio

27.3.2022

Keďže sme na cestu do Portugalska brali Adamovi iba tucet papierových knižiek, celkom ma oslovila možnosť mať nejaké čítanie aj na mobile (alebo tablete, ale ten mobil mám pri sebe aj v meste, kdežto tablet so sebou nenosím). Ide o aplikáciu Readmio. Aby sme boli fér, hneď na úvod priznávam, som od Readmio dostala prístup k všetkým rozprávkam. Ale celkové zhodnotenie i poňatie je na mne, takže po mesiaci používania som dala dohromady moje poznámky k aplikácií a ako sa mi takéto čítanie pozdáva.

Sručne o aplikácii

Readmio je aplikácia do mobilu alebo tabletu, ktorá obsahuje stovky krátkych i dlhších rozprávok oživených zvukovým efektom. Zvýraznené slová reagujú na váš hlas. Knižky môžete čítať v slovenčine, češtine i angličtine. Každý týždeň pribúdajú nové. V texte je zvýraznených niekoľko slov, ktoré po prečítaní spustia spomínaný zvukový efekt. Knižky sú rozdelené do viacerých kategórii (podľa veku: 3-5, 5-8 a 8-11 rokov a podľa kategórie: Uspávanky, Príroda, O zvieratách, Ezopové bájky, Ľudové rozprávky a ďalšie), ku každej rozprávke sú témy a otázky, ktoré s dieťaťom môžete (ale nemusíte) prebrať. Také to čítanie s porozumením a podporovanie zvedavosti detí. Vo vašom profile potom môžete zbierať i nejaké odznaky za aktivitu, vidíte koľko rozprávok ste prečítali a koľko času ste čítaniu venovali. Knižky si môžete stiahnuť a čítať aj offline, rozprávky je zároveň možné vytlačiť na papier. Čítať môžete na Apple i Android zariadeniach, a taktiež si ich pozrieť v prehliadači. Základný balík tridsiatich príbehov je zadarmo. Vidieť ich môžete na podstránke Naše príbehy.

Zhodnotenie

A takto ju hodnotím po mesiaci využívanie. Vezmem to najprv v bodoch, tak ako som si postupne písala poznámky.

  • Intuitívne a jednoduché ovládanie, triedenie do kategórii. Na prvý pohľad pekná aplikácia, ktorú sa rýchlo naučí ovládať i dieťa.
  • Zvukové efekty ma rušia. Adama bavia, ale mne osobne skôr prekážajú. Rada čítam plynulo a keď mi zrazu začne hrať nejaká melódia, zastavím sa. No Adamovi to neprekážalo, i keď po čase už ako by tie zvuky ani nevnímal, respektíve spozornel iba pri niektorých.
  • Aj keď som mala stiahnuté české knihy, zvuky sa dobre aktivovali i keď som čítala v slovenčine. (Pôvodne som mala iba české knihy, pretože je pre mňa automatické text prekladať a čítať ho Adamovi v slovenčine, ale manžel si stiahol slovenské, keďže jemu je bližší slovenský jazyk.)
  • Zvukový efekt sa občas aktivuje aj keď nemá. Nie často, ale občas sa to deje.
  • Chýbajú mi obrázky. Viem, že aplikácia ich tam zámerne nemá a sústreďuje sa na sluch, ale my s Adamom milujeme ilustrované detské knihy, sme na ne zvyknutí, tak nám tam aspoň malé obrázky chýbali. Zároveň ale uznávam, že na mobile by to asi nebolo ideálne.
  • Nevadí nám čítať knihy na mobile. Samozrejme, nie je to papierová kniha, ale ja sama čítam dosť na mobile a Kindle, nie som úplne proti, bolo otázkou času kedy budeme spolu čítať aj detské knihy v elektronickej podobe. Takže tento formát už nie je prekážkou, ale ešte tak rok-dva dozadu by som ho Adamovi nepodsúvala (Adam bude mať čoskoro päť rokov).
  • Pred spaním nie. To si vezmeme papierovú knižku s obrázkami a ponoríme sa do nej. Readmio ocením oveľa viac vonku pri čakaní. Napríklad keď ideme autobusom. Alebo čakáme kým manžel skončí v práci a Adam tam nemôže behať a rušiť ostatných. Skrátka na takých miestach, kde sa nehodí aby Adam lietal ako v lese a nemá po ruke hračku s ktorou by sa na jednom mieste v kľudne hral. Vtedy je Readmio skvelé (ak vám samozrejme nevadí čítať na verejnosti).
  • Manželovi sa aplikácia tiež páči, oceňuje najmä, že sú rozprávky krátke.
  • Zbieranie odznakov za čítanie je v našom prípade úplne zbytočné. Adama k čítaniu nepotrebujem motivovať, príde mi zbytočné mu ukazovať že dostal odznak za prečítanie desiatich príbehov. Má radosť z toho, že spolu čítame, má radosť zo samotného čítania. Možno ak rodičia s deťmi dlho nečítali a chcú ich k tomu začať viesť, možno tam to zmysel má, také dieťa bude motivované čítať viac. My sme ale prípad, kedy je Adam knihami obklopený od narodenia, čítanie je pre nás rutina ako dýchanie, jedlo či umývanie zubov. Takže odznačiky neriešime.
  • Chýba mi uloženie obľúbených rozprávok. Je tam síce kategória Moja knižnica, lenže tam mám stiahnuté aj knižky, ktoré sme ešte nečítali, ale chystáme sa na ne. Potrebovala by som nejako zahviezdičkovať príbehy, ktoré sa nám páčili a chceme sa k nim vrátiť.

Kvalita rozprávok je rôzna. Ja mám najradšej národné rozprávky z celého sveta a Ezopové bájky. Sú tam i náučné rozprávky a dokonca i rozprávky od slovenského detského spisovateľa a hudobníka Braňa Jobusa.

Ale našli sme aj rozprávky, ktoré nám prišli slabé až divné. Napríklad Agátka a Margarétka v pocukrovanej krajine. O dvojičkách, ktoré vidia prvýkrát sneh. Na ich prekvapenosti z prvého snehu by nebolo nič divné, keby sú dievčatá batoľatá. Lenže Agátka a Margarétka rozprávajú tak krásne a plynulo, že vekovo ich odhadujete na predškoláčky a teda už by minimálne jednu-dve-tri zimy za sebou mali mať. Ďalšia zvláštnosť je, že sneh síce nepoznajú, ale snehuliaka áno. No a celé to zaklincoval otec, ktorý na Agátkinu otázku, či môže sneh ochutnať odpovedal že nie, lebo by ju bolelo hrdlo. Vážne z trochy snehu bolí hrdlo? Majú s touto logikou dvojičky zakázanú aj zmrzlinu a nanuky?

No skrátka si to chce nájsť tie, ktoré sa vám páčia. Pri takom množstve rozprávok je celkom prirodzené, že si nájdete favoritov i také, ktoré už nikdy nebude chcieť počuť.

Ku každej rozprávke sú pripojené ešte okruhy aby ste sa s deťmi o prečítanom príbehu mohli porozprávať. Sú zamerané na pozornosť i ponaučenie. Priznám sa ale, že s Adamom ich vynechávame. A nie iba v Readmio, ale i pri iných knihách, kde takéto otázky bývajú. Adam nám za deň položí desiatky otázok, na cestách zažíva veľa nového, už samo naše cestovanie je vzdelávanie. To je ten čas, kedy sa učí o svete, o živote a veciach okolo. Čítanie beriem ako relax a spoločný čas. Neosvedčilo sa nám ho prerušovať dodatočnými otázkami. Mimo čítanie, keď sa Adama pýtam, vieme viesť dlhý dialóg. Pri čítaní ale odpoveď odbíja a chce sa venovať iba čítaniu a interakcii priamo počas čítania. Obzvlášť ak sú v knihe obrázky alebo je tam slovo, ktoré ešte nepozná. Takže táto otázková časť u nás (zatiaľ) nenašla využitie, no nevylučujem, že časom sa bude chcieť o prečítanom deji rozprávať a rozoberať ho ďalej, takže potom nápomocné otázky uvítam.

Záver

Readmio je fajn. Je to pekná aplikácia kde sa dajú nájsť pekné rozprávky. U nás ju najviac vítame pri netrpezlivom čakaní. Ale keďže ja i Adam sme veľkí milovníci kníh a čítania, je aplikácia len taký doplnok na občas. Niekde mimo náš priestor s knihami. Knihy sú skrátka knihy a uprednostňuje ich. Za ten mesiac, čo mám appku v mobile, keď som mobil vytiahla a navrhla mu čítanie, neodmietol. Ale nikdy neprišiel sám s tým, že chce aby som mu čítala niečo z Readmio. Zvukový efekt ku knihe môže byť zaujímavý pre deti, ktoré nie sú do čítania tak nažhavené. Adamovi neprekážal, mňa trochu rušil a prišiel mi skôr zbytočný. Nie je to niečo, čo by sme vyhľadávali. No verím, že naopak niekoho to môže veľmi baviť a o to viac si deti čítanie užijú.

Viem si predstaviť, že v rodinách, kde sa veľmi nečíta, kde sú deti zvyknuté na mobilné zariadenie, bude mať Readmio úspech. Príbehy sú krátke, jednoduché, rôznorodé, doplnené o otázky a zvuky. Môže to byť hra a zatraktívniť čítanie. U nás ostane len ako príležitostná aplikácia na dlhé chvíle nezaujímavého čakania (častokrát je totiž aj čakanie zaujímavé).

Ešte raz ďakujem aplikácii Readmio za prístup k všetkým rozprávkam.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.