Adamkova knižnica O knihách

Puzzle a maľovanky od jari do zimy

1.7.2019

Baví ma, že s Adamkom sa nám rozširujú možnosti, aké knižky čítame. K jednoduchých kontrastným obrázkom postupne pribúdali básničky, rýmovačky, hľadacie veľkoformátové leporelá, prvé príbehy a interaktívne knižky. Čítanie je aktívne a hravé.

A už celkom začína skladať puzzle. Zatiaľ teda len jedno konkrétne podľa plagátovej predlohy, ale princíp pochopil, tak tomu dávam pár týžňov kedy bude chcieť skúšať aj ďalšie. A potom postupne čoraz zložitejšie a menšie. Potom nám novinky z Ella&Max padnú naozaj vhod. Na jar totiž vydali hravé knižky, ktoré v sebe majú puzzle, maľovánky a kvízy.

Naplno si ich užijú deti od troch – štyroch rokov, ale s ohľadom na motorické schopnosti môžete začať i skôr. Vychádzajú tri, ja vám predstavím dve z nich. Farma a Od jara do zimy. Vyšla ešte Praha a to v českom i anglickom jazyku. Ak si spomínate na Velkú knížku PRAHA pro malé vypravěče, tak obrázky sú rovnaké. A vlastne rovnaká je i Farma, ilustrácie vychádzajú z Veľkej knižky FARMA pre malých rozprávačov.

V knižkách s pevnými stranami nájdete na štyroch pravých stranách puzzle s tématikou jedného ročného obdobia a pod puzzle čiernobiely obrázok, ktorý si deti môžu vyfarbiť. Puzzle majú 5×5 dielikov a oveľa lepšie sa skladajú mimo vyhradený priestor v knižke. V knižke sa vkladajú o niečo ťažšie.

Na ľavej strane je text. Farma deťom stručne ukáže, čo všetko je pre dané ročné obdobie na farme typické. Ako sa na jar všetko prebúdza, sadí, kto tam žije a k čomu chováme dobytok či hydinu. V lete je veľa práce s na záhrade aj na poli, stará sa o bylinky, zeleninu i obilie, začína sa zbierať úroda a vyrážame do lesa i na lúku, zbierať lesné ovocie či hríby. Na jeseň sa zavára, suší, moštuje, púšťajú šarkany a zem sa pripravuje na zimu. V zime sa staráme o stroje, konajú sa zabíjačky, hoduje sa, muzicíruje a pred Vianocami nastáva výlov rybníka.

Od jara do zimy neobsahuje náučné texty, ale básničky Aleny Zímovej. Túto knižku by som odporúčala aj mladším deťom, je totiž jednoduchšia, básničky sa rýmujú a sú o každom ročnom období. I puzzle majú jednoduchší obrázok, sú na nich štyri rôzne postavy s bielym pozadím a bohatými detailami na oblečení, ktoré sú opäť typické pre každé ročné obdobie. Ilustrácie vám asi budú niečim povedomé, stojí za nimi Helena Zmatlíková, ktorá ilustrovala desiatky detských kníh, najmä pre Albatros. Určite vám budú niektoré známe.

Na konci oboch kníh sú ešte nejaké otázky informácie a otázky. Deti si tak potrénujú, čo si zapamätali z textov, budú hľadať predmety a počítať. I v tomto prípade mi Od jara do zimy príde vhodnejšie pre menšie deti, už okolo 2,5 roka, kedy sa s nimi dá rozprávať viac o sviatkoch a prírode. Na Adamka sú v jeho 27 mesiacoch ešte zložité, ale s jednoduchšími otázkami, ktoré som mu vymyslela, si už poradil. Takže zatiaľ sa iba inšpirujem.

Najviac teda chválim Od jara do zimy, no ak si vaše deti naozaj obľúbili hľadacie leporelo Farma (Adam je fanúšik letiska, áut a hasičov), určite ich potešia aj puzzle, ktoré budú rozšírením ich obľúbenej knižky.

Za poskytnutie kníh k recenzii ďakujem nakladateľstvu Ella&Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.