O knihách

Psychológia pre milujúcich rodičov

20.4.2020

Mám už pár kníh, ktoré by som bez váhania odporúčala rodičom a teraz k nim pribudla ďalšia. Je to Psychológia pre milujúcich rodičov od troch slovenských autoriek, ktorá sa naviac preložila aj do češtiny, takže radovať sa môžu aj česky čítajúci rodičia. Autorky v nej zozbierali závery, poznatky aj domienky všelijakých možných výskumov týkajúcich sa deti do jedného roka. Toto všetko spolu so svojimi skúsenosťami rozdelili do siedmych kapitol. 

Začínajú tým, čo je najdôležitejšie zdôrazniť a to, že každé dieťa je iné. Pokračujú tým, čo rodičov najviac trápi. Detský plač a čo s ním. Potom vám povedia, ako dať pevné korene, aby neskôr mohol potomok odletieť pripravený do života. Nevynechajú druhú nočnú moru rodičov a tým je detský spánok. Svoje miesto tu majú aj emócie, dozviete sa o tom, ako vychovať chytré dieťa a na záver ešte niečo málo o komunikácii.

Celé je to primárne zamerané na deti do prvého roka, takže úplne ideál pre rodičov, ktorým sa dieťa čoskoro narodí. Každá kapitola končí takzvaným rychlokurzom, kde je zhrnutie. Takže si môžete kapitolu pripomenúť aj o pár mesiacov. 

Psychológia pre milujúcich rodičov je presne tá knižka, ktorú by som si chcela prečítať krátko pred pôrodom a znova v šestonedelí. Je v nej všetko dôležité, čo rodič bude potrebovať, aby si v novej úlohe bol istejší a vedel lepšie reagovať na svoje bábätko. Je písaná pútavo, jediné mínus je široký formát, ktorý sa číta ťažšie, pretože má veľa znakov na jeden riadok. Inak je to ale skutočne kvalitne napísaná knižka, kde sa stretáva rešpektujúci prístup, empatická výchova a vedecké poznatky. A to som teda pozerala, ako všelijak bábätka testujú. 

Odporúčam všetkým, ktorí čakajú (obzvlášť, ale nie iba) prvé dieťa ale aj tým, ktorí sa už rodičmi stali, no trošku s tou úlohou tápu a občas sú bezradní.

Affil odkaz na Martinus.sk ➡️ https://bit.ly/3eAMa2L

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Knihy o výchove a ako to máme my – Orvokki's blog 10.6.2020 at 06:54

  […] Psychológia pre milujúcich rodičov […]

 • Reply Najlepšie knihy pre rodičov – Orvokki's blog 11.7.2020 at 15:21

  […] Tou prvou knihou pokryjete prvý rok dieťaťa. Ten, kedy sa s ním zoznamujete, občas netušíte prečo plače, tápete nad spánkom, počúvate o kolike a prdíkoch a skrátka zisťujete, aké je to mať dieťa a ako sa z toho nezblázniť. Písala o nej v tomto článku. […]

 • Reply Nika 12.7.2020 at 10:20

  Zdravím,aké knihy pre mladých rodičov ešte odporúčate okrem tejto?
  Dakujem:)

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.