O knihách populárne náučné

Průvodce pro odvážné rodiče

21.10.2016

Autor: Julia Dibbernová
Názov: Miminka v bezpečí
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: DharmaGaia
Počet strán: 224
Orig. názov: Dads
Preklad: Barbora Berlinger

. . .

Keď som mala pocit, že mám pre danú chvíľu všetky potrebné informácie o tehotenstve a pôrode, ktoré mi môžu poskytnúť knižky (druhé kolo prichádza na konzultáciách s gynekologičkou a čoskoro na predpôrodnych kurzoch), pustila som sa do niečoho, čo s tehotenstvom súvisí, ale v príručkách typu „Veľká kniha o matke a dieťati“ na to býva priestor iba okrajovo.

Knižka ma nálepky ako radikálna, nekompromisná a pre odvážnych rodičov. Ak ste aspoň niekedy zamierili na niektoré materské fóra a prečítali pár diskusií, kniha Miminka v bezpečí sa vám bude zdať umiernená. A rozumne napísaná!

Tento titul som zvolila, pretože načrtáva témy, ktoré ma zaujímali, stávajú sa mi blízke a chcela som si prečítať triezvy pohľad na niektoré praktiky, ktoré prídu pre niekoho prirodzené, pre iného už zastarané. Nesúhlasím so všetkými názormi autorky a rozhodne ich neplánujem všetky aplikovať, no v niektorých prípadoch mi dala cenné informácie a argumenty, prečo som sa rozhodla správne. Zaujímave bude sledovať, ako sa mi to naozaj podarí a či budem mať trpezlivosť.

Medzi najhlavnejšie témy, ktoré Julia Dibbernová rozoberá je bonding, kojenie dlhšie ako pol roka, spanie v spoločnej posteli, bezplienková metóda a celkovo akési prirodzené rodičovstvo, resp. na mňa to pôsobilo veľmi prirodzené, a mimoriadne osobný a blízky vzťah matky s dieťaťom. V mnohých veciach s ňou musím súhlasiť, niektoré názory mi síce boli sympatické, no neplánujem im dávať taký priestor vo vlastnej výchove a pár drobností išlo mimo mňa.

Hoci som o každej téme mala aspoň ako-takú predstavu a aspoň nejaký názor, i tak bola knižka pre mňa prínosom. Napríklad ma zaskočila otázkou, prečo dávať bábätku dudlík. Respektíve v prípade prirodzeného rodičovstva, je zrovna táto vec jaksi zbytočná. A neprirodzená.

Oceňujem aj názory iných matiek a pomerne bohatý zoznam odkiaľ čerpala, a teda inšpiráciu na ďalšiu literatúru pre každú zvedavú matku. Samozrejme obrovským plusom sú osobné skúsenosti. Rozhodne si o niektorých témach ešte plánujem zistiť viac informácií. Nejedenkrát spomenula aj pomerne rozsiahlu publikáciu Zdravé těhotenství, přirozený porod, ktorá nesmela na mojom zozname tiež chýbať. Ale o tej až zajtra.

4/5

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knihy o výchove a ako to máme my – Orvokki's blog 31.7.2018 at 13:09

    […] Miminka v bezpečí […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.