CZ a SK O knihách

Projet Kavkaz a jen tak si příjemně pochlastávat

4.1.2018

Autor: Ladislav Zibura
Názov: Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: BizBooks
Počet strán: 312

. . .

Lepšie, ilustrovanejšie, poučnejšie. Také je čítanie tretej knihy cestovateľa Ladislava Ziburu. Oproti prvotine 40 dní pěšky do Jeruzaléma, ktorá bola tiež výborná, je Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii dotiahnutá do detailov. Obzvlášť tých ilustrovaných.

Za grafickou úpravou celej knihy stojí ilustrátorská dvojka Tomski & Polanski. A je to poznať. Vyladené do detailov. Ilustrácie sú celostránkové a perfektne dopĺňajú text. To, ako vyzerajú, má svoj dôvod.

Humor tiež nechýba, koniec koncov, je to najsilnejšia Ziburova stránka. S takou povahou sa vo svete nestratí, s ľuďmi sa nebojí hovoriť, rád sa s nimi združuje. Kaukazu naviac dominuje alkohol, ktorý stojí za nejednou historkou.

Aj texty mi prišli vyspelejšie. Rozhodne pútavejšie a poučnejšie. Sem tam hodí nejaké múdro, alebo zamyslenie. Rád porovnáva, rád premýšľa. O ľuďoch, o spoločnosti, o svojich minulých cestách. Zo svojich chýb sa nie vždy poučí. Občas mu to nevyjde a občas o tom aj napíše.

O čem člověk mluví, o tom přemýšlí. A já nechci každou chvíli přemýšlet o tom, jak mi někdo krade kabát. To si ho raději opravdu nechám několikrát ukrást, než abych na to musel pořád myslet.

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii má oproti predchádzajúcim knihám a autorovým putovaniam zmenu. Ako už názov a obálka našepkávajú, tentokrát princ Ládik nespoliehal iba na svoje nohy. V určitom momente sadol do auta. A v určitej chvíli si kúpil bicykel. Obzvlášť bicykel je v hornatom teréne Arménska odvážne rozhodnutie.

Dopili jsme pivo, podali si ruce a každý se vydal vlastní cestou s vědomím, že už se v živote nesetkáme. Ostatně i proto jsme si stihli říct všechno důležité. Přesně v tom tkví půvab podobných setkání.

Prvému dielu som dávala plné hodnotenie za odvahu, inšpiráciu, humor a úprimnosť. Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii má toto všetko a ešte niečo viac. Príbehy ľudí. Ľudí, s ktorými Ladislav cestoval, pil, u ktorých pobýval, u ktorých sa iba na chvíľku zastavil. On to s nimi skrátka vie, jazykovej bariére navzdory. Nezáleží, akej sú národnosti, rasy, vyznania, veku. Každý má čo povedať, Ladislav vie počúvať a dohromady je to to pravé orechové.

5/5

___

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Jana 10.1.2018 at 22:07

  Zrovna mám rozečteno. Prince Ládíka si s sebou beru do autobusu a doufám, že svým smíchem k přečtení této knihy inspiruji i další spolucestující.
  A doporučuji rozhovor s panem autorem: https://www.youtube.com/watch?v=D66dj3JfHPk

  • Reply Orvokki 10.1.2018 at 22:09

   Ten rozhovor si chcem pozrieť, ale vždy keď naň mám čas, spí niekde poblíž Adamko a nehrozí, aby som si púšťala video. Musím konečne pohľadať slúchadla (určite mi ich niekde schoval Adam).
   Ja som sa tiež smiala nahlas. 😀 A k prečítaniu som inšpirovala maminu, takže to fungovalo.

 • Reply Jana 21.1.2018 at 18:36

  Tento týden dočteno. Moc se mi to líbilo. Velmi vtipné, chytře napsané a pozitivní. Zpříjemňovalo mi to cesty z práce domů. Více takových knih 🙂

  • Reply Orvokki 21.1.2018 at 23:22

   Dominika Gawliczková bude vydávať knihu o svojich cestách po Južnej Amerike, akurát ona jazdí na motorke. Má tuším iba 25 rokov a asi 150 cm, takže odvaha jej nechýba a humor vraj tiež nie. Tak na tú sa teším. 🙂

 • Reply Prečítané leto o ďalekej krajine – Orvokki's blog 1.7.2018 at 07:54

  […] Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.