Adamkova knižnica O knihách

Princezná, dráčik a jeden odvážny rytier

20.2.2018

Po včerajšku pokračujem v odporúčaní dobrých kníh pre deti. Dnes to bude o dráčikovi Zogovi. A presne takéto knihy sa stávajú mojimi najobľúbenejšími. Adamko miluje riekanky, asi ako každé dieťa.

Dráček ZOG a princezna REBELKA je veľmi milá rozprávka, avšak komplet celá veršovaná, krásne sa rýmuje. Preto nikoho neprekvapí, že sa číta jedna báseň. Poklonu však neskladám iba autorke, ale i prekladateľovi Robinovi Královi. Asi dalo celkom zabrať, aby mal dej hlavu aj pätu, vyznelo posolstvo no a samozrejme ostalo zachované rýmovanie.

V knihe je dokonca zápletka, drobné napätie a veľa poučenia. Skrátka takto nejak si predstavujem rozprávku pre najmenších. Deti si odnesú to najlepšie a maminke sa veľmi dobre číta, ja som si ju teda čítala opakovane a nadšene hovorila Adamkovi, aká škoda, že mi ešte nerozumie, ale že potom sa mu bude páčiť.

O čom je? O malom dráčikovi Zogovi, ktorý navštevuje dračiu školu. Učí sa všetky potrebné dračie schopnosti, ako lietať, robiť hluk alebo chrliť oheň. Záverečnou skúškou je chytiť princeznú. Lenže keď princeznú chytí, musí očakávať aj statočného rytiera, ktorý má naopak za úlohu princeznú zachrániť.

V rozprávke Dráček ZOG a princezna REBELKA je všetko inak, než ako sme tradične zvyknutý. Zogova princezná je totiž riadna rebelka a než by mala sedieť v krásnych šatách na hrade, radšej by chodila po svete a liečila zranených. A rytier je tiež pekný odvážlivec, ktorý sa nezľakne žiadnej výzvy.

Celá kniha je prešpikovaná nádhernými ilustráciami talentovaného Axela Schefflera. S autorkou Juliou Donaldson tvoria už zohranú dvojicu a na konte majú desiatky kníh i ocenení. Možno poznáte tie o Gruffalovi, ktoré majú aj filmovú animovanú verziu.

Aj keby som sa veľmi snažila, nenachádzam jediné mínus. Dráček ZOG a princezna REBELKA je jedna z nakrajších detských knižiek, aké má Adamko v knižnici. Mám rada jej moderné a odvážne posolstvo, milujem tie oku lahodiace, farebné ilustrácie, no najviac paf som z rýmov. Rozhodne to nebola naša posledná kniha od dvojice Scheffler a Donaldson.

5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu PRESCO – Ella & Max.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Najlepšie knihy pre deti okolo prvého roka | Orvokki's blog 19.4.2018 at 23:33

    […] k narodeninám. Knižku ilustroval Axel Scheffler, o tom som básnila nedávno pri knižke Dráček ZOG a princezna REBELKA. Potom som jeho meno uvidela na tejto novinke (opäť Svojtka), tak nebolo nad čím váhať. […]

  • Reply Na farme Axela Schefflera | Orvokki's blog 11.5.2018 at 16:02

    […] Axela Schefflera som spoznala pomerne nedávno vďaka nádhernej knihe Dráček ZOG a princezna REBELKA. Tá je pre staršie deti. Ani nie mesiac na to som na stránke Svojtka uvidela informáciu o […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.