O knihách poviedky a novely

Prijmite pozvanie do mysle cudzích ľudí

25.5.2015

Merethe Lindstrom Hoste

Autor: Merethe Lindstrøm
Názov: Hosté
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Dybbuk
Počet strán: 152
Orig. názov: Gjestene
Preklad: kolektív siedmych autoriek

. . .

Zbierka siedmych poviedok od nórskej spisovateľky Merethe Lindstrøm predstavuje rozmanitý náhľad do mysle obyčajných ľudí a prostredia, v ktorom žijú. Poviedky na seba nenadväzujú, nie sú nijak prepojené, ale majú spoločnú tému. Vyžaruje z nich miestami až depresívna atmosféra, sú pochmúrne, neveselé. Predstavujú len akési útržky zo života.

Pri čítaní som sa akoby ocitla na autobusovej zástavke. Sedela som a čakala na svoj spoj, okolo mňa cudzí ľudia. Občas som zachytila fragmenty ich rozhovorov, občas som si mohla predstavovať, na čo asi v skutočnosti myslia.

To majú všetky poviedky spoločné. Zrazu sa ocitnete v niekoho živote a ten vám prostredníctvom svojich spomienok poodhalí časť svojej minulosti. Vždy len kúsok, nikdy ho nespoznáte celý. Tak ako ste do jeho života vstúpili, tak z neho odídete.

Když jsem přišla domů, seděl na židli pod lampou, četl, asi nějakou knihu. Obličej měl osvícený jen zčásti, bledý, rysy se v tom silném světle zvýraznily, kůže jako by otekla. Zeptal se, jestli všechno proběhlo v klidu, obrátil stránku. Jo, odpověděla jsem. Kocour ležel na pohovce.

Autorka nepoužíva priamu reč, ale vďaka tempu textu ide o rýchle čítanie. Nezaťažuje vás zdĺhavými opismi, nestretnete zbytočnú vetu. Všetko má svoje miesto a vďaka tomu narazíte na každodenné problémy bežných ľudí. Možno sa v niektorých spoznáte, určite vám prídu realistické.

Hosté nie je kniha pre každého. Nie je to odpočinkové, ale ani náročné čítanie vyžadujúce plné sústredenie. Ocenia ho skôr skúsenejší čitatelia, ktorí chcú na chvíľku nahliadnuť do života iných. Nečakajte napínavé dobrodružstvo ani vášnivu rodinnú drámu, na to tu nie je priestor. Ale nemusíte sa báť, že by vás príbehy ničím neoslovili.

4/5

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply pampeliškové chmýří 25.5.2015 at 13:38

  Zrovna na těžké texty nemám úplně morálku, ale až budu mít nějaké veselejší období, třeba si na Hosty vzpomenu a sáhnu po nich. Vypadá to zajímavě. =)

  • Reply Orvokki 25.5.2015 at 22:53

   Tiež musím mať na podobné „ťažšie“ texty náladu a toto mi presne sadlo do noty. Autorka inak bola nedávno v ČR, škoda, že som sa na jej besedu nakoniec nedostala, zaujímalo by ma, čo ju viedlo k takejto tvorbe.

 • Reply Katka Karasová 27.5.2015 at 08:49

  To vypadá velmi zajímavě! Něco takového by mi zrovna bodlo 🙂

  • Reply Orvokki 27.5.2015 at 10:27

   Ak budeš mať niekedy cestu do Brna, kľudne ti ju požičiam 🙂

 • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 10.1.2016 at 12:26

  […] Merethe Lindstromová – Hosté […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.