Adamkova knižnica O knihách

Príbehy pre deti, ktoré sa neboja byť výnimočné

15.6.2019

Už sme mali veľa knižiek pre odvážne dievčatá o odvážnych dievčatách, nasledovalo pár knižiek pre chlapcov, takže bola otázka času, kedy bude aj niečo spoločné. Pretože všetky tieto knižky sú skvelé pre chlapcov, dievčatá a aj dospelých. Ben Brooks už napísal Příběhy pro kluky, kteří se nebojí být výjimeční a v rovnakom duchu je sú aj Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné.

Ten istý formát, ten istý ilustrátor, ale 100 nových osobností. 50 mužov a 50 žien, na striedačku v abecednom poradí. Známi aj neznámi, deti i dospelí, s lokalným aj svetovým dosahom.

V čom sú výnimoční? Každý v niečom inom ale predsa majú niečo rovnaké. Mali svoj sen a aj napriek prekážkam si za ním išli. A uspeli. Občas sa pomýlili, spravili chyby, museli čakať a niektorí sa toho ani nedožili, no ich odkaz stále pretrváva.

Ak tento formát knižiek poznáte, nečakajte nič nové. Len ďalších sto inšpiratívnych osobností, ktoré vám ukážu, že keď sa chce, všetko ide. Aj keď niekomu chýbajú končatiny, pochádza z chudobnej štvrte, rodina si to neželá alebo vyrastá v dobe, ktorá niektorým myšlienkam nepraje. V knižke Příběhy pro děti, které se nebojí být výjimečné prevažujú osobnosti súčasnej doby, ale je tam aj niekoľko starších.

Napríklad som zistila, že hlavná hrdinka animovaného filmu Mulan, ktorý som mala v detstve veľmi rada, kedysi skutočne žila, respektíve existuje legenda o Hua Mulan. Nové som sa dozvedela aj o ľuďoch, ktorích meno som už poznala alebo o ňom aspoň niekedy počula a desiatky ľudí boli pre mňa doteraz neznámi.

Tento typ knižiek budem určite odporúčať pre deti, ktoré už samé čítajú. Verím, že im to pomôže prekonať prvotný strach a neistotu. Je úplne jedno, či sa malý čitateľ nájde v knihách pre chlapcov, dievčatá alebo skrátka deti, ktoré sa neboja byť výnimočné. Hlavné je, aby dieťa pochopilo, že má právo na svoj sen a môže si ísť za ním, nech už znie akokoľvek bláznivo. Či už chce tancovať balet, aj keď je chlapec, závodiť v športovom aute, aj keď je dievča, pomôcť životnému prostrediu alebo len šikanovanému spolužiakovi. To všetko ich robí výnimočných.

Za knižku k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.